Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Veti gasi multi romani pe acolo, emigranti si sezonieri, dar nu se prea arata, adica sunt discreti de tot, mai ales cei care locuiesc acolo permanent.

 

 

Nu ma mir de ce sint discreti cei care locuiesc permanent acolo!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog o intrebare stie cineva de firma de recrutare ACS Europe din Brasov e seriosa?trebuie sa plec in cipru cu fira aceasta si o sa trebuiasca sa dau un comision de 300 de eurodaca cunoaste cineva da-ti un raspuns va rog frumos

 

Firma ACS Europe din Brasov este una dintre firmele care dau tepe la greu! Pot sa vorbesc din experienta proprie despre asa-zisele contracte din Italia. Daca alte firme iau comisionul si te lasa de izbeliste, aceasta procedeaza in felul urmator: trimite pe e-mail site-ul firmei, care (ca sa-ti ia ochii) este unul profesional, iti ia comisionul in tara, apoi te trimite la firma cu care colaboreaza din strainatate (in acest caz, firma Il Fiore din Roma, Italia), careia ii mai lasi un comision de 300 euro. Urmeaza cosmarul : dupa ce ti s-au luat banii, esti trimis sa muncesti la diferite rude (cazul meu: sora din Sicilia, orasul Catania, a lui Antonio, patronul firmei din Roma) sau cunostinte ale patronului italian, pentru o farfurie de mancare si un pat (fara asigurari platite si fara salariu), fara sa ti se spuna ca de fapt, firma NU are oferte de munca pentru tine. Din Italia s-au intors o multime de fete (apropo, stiu cazuri concrete, cu nume de persoane, orase, etc., vorbesc in cunostinta de cauza) inapoi in Romania, dupa o mai lunga sau mai scurta experienta italiana, in functie de posibilitatile financiare si rezistenta nervoasa a fiecaruia. Daca ti se ofera un loc de munca la firma de jaluzele, careia ACS Europe ii face atata reclama, nu exista asigurari medicale platite, munca este la negru, se lucreaza cate 12-14 ore/zi, pe un salariu de 500 euro/luna, total diferit de ceea ce ti se spune in tara. Alt salariu de cosmar este oferit In Sicilia: 400 euro/luna unui vorbitor de italiana (nu 700, asa cum se specifica in contract). Asta in cazul in care norocul este de partea ta :blink: si firma Il Fiore iti ofera un loc de munca. Din pacate, se afla in Italia 5 fete (sunt cazuri concrete), care asteapta unele de 1 luna si jumatate o oferta de munca. As dori sa fim informati de catre firma ACS Europe despre numarul fetelor intoarse in tara in ultimele 2 saptamani, carora nu li s-a oferit un loc de munca, dar comisioanele le-au fost luate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Firma ACS Europe din Brasov este una dintre firmele care dau tepe la greu! Pot sa vorbesc din experienta proprie despre asa-zisele contracte din Italia. Daca alte firme iau comisionul si te lasa de izbeliste, aceasta procedeaza in felul urmator: trimite pe e-mail site-ul firmei, care (ca sa-ti ia ochii) este unul profesional, iti ia comisionul in tara, apoi te trimite la firma cu care colaboreaza din strainatate (in acest caz, firma Il Fiore din Roma, Italia), careia ii mai lasi un comision de 300 euro. Urmeaza cosmarul : dupa ce ti s-au luat banii, esti trimis sa muncesti la diferite rude (cazul meu: sora din Sicilia, orasul Catania, a lui Antonio, patronul firmei din Roma) sau cunostinte ale patronului italian, pentru o farfurie de mancare si un pat (fara asigurari platite si fara salariu), fara sa ti se spuna ca de fapt, firma NU are oferte de munca pentru tine. Din Italia s-au intors o multime de fete (apropo, stiu cazuri concrete, cu nume de persoane, orase, etc., vorbesc in cunostinta de cauza) inapoi in Romania, dupa o mai lunga sau mai scurta experienta italiana, in functie de posibilitatile financiare si rezistenta nervoasa a fiecaruia. Daca ti se ofera un loc de munca la firma de jaluzele, careia ACS Europe ii face atata reclama, nu exista asigurari medicale platite, munca este la negru, se lucreaza cate 12-14 ore/zi, pe un salariu de 500 euro/luna, total diferit de ceea ce ti se spune in tara. Alt salariu de cosmar este oferit In Sicilia: 400 euro/luna unui vorbitor de italiana (nu 700, asa cum se specifica in contract). Asta in cazul in care norocul este de partea ta :) si firma Il Fiore iti ofera un loc de munca. Din pacate, se afla in Italia 5 fete (sunt cazuri concrete), care asteapta unele de 1 luna si jumatate o oferta de munca. As dori sa fim informati de catre firma ACS Europe despre numarul fetelor intoarse in tara in ultimele 2 saptamani, carora nu li s-a oferit un loc de munca, dar comisioanele le-au fost luate.

 

 

draga daria,

mi-am dat si eu seama ca firma acs europe da teapa. nu am apucat sa dau comision, dar am o mare rugaminte la tine. daca tu cunosti cazuri concrete de persoane care au fost pacalite te rog sa le contactezi si sa le propui sa faca reclamatii la OPC. nu se poate sa ramanem indiferenti de cate ori genul acesta de agentii isi bat joc de oamenii cinstiti care vor sa munceasca. noi trebuie sa ne aparam drepturile sau macar sa incercam. agentii ca asta sunt peste tot in romania si sunt scarbita.cred ca si tu. daca vrei sa pastram legatura, uite e-mail-ul meu: adryanafm@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×