Sari la conținut
Forum Roportal
avolina

Profesorul perfect

Postări Recomandate

Dupa parerea voastra care ar fi portretul profesorului perfect?ce ar trebui sa faca?cum sa va capteze atentia sa invatati cu drag la materia lui?ce metode sa aplice?sa fie prietenul vostru sau sa fie autoritar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

profesorul perfect este,dupa parerea mea,cel care are pretentii de la tine,cel care vrea ca munca de atatia ani a lui,sa fie rasplatita, prin faptul ca altii au avut ce invata de la el.profesorul perfect,desi perfe4ct e mult spus,nimeni nu e perfect,nu poti sa fii perfect si nu poti sa fii corect de fiecare data,poti gresi,e omenesc si suntem oameni toti,cum spuneam,un profesor, trebuie, in primul rand,apreciat si respectat pentru. munca sa ca sa ajunga acolo si dup-aia poti avea pretentii de la el.pentru un om superior tie trebuie in primul rand sa ai respect si dup-aia sa te respecti pe tine si sa ai pretentii de la tine.un profesor bun este un om care-ti este prieten,te ajuta sa inveti,sa intelegi ce inveti si sa-i urmezi exemplu,care este un exemplu bun de urmat,fara indoiala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti spune despre un profesor ca este perfect daca stie, in primul rand, sa tina in frau toata clasa, sa atraga interesul elevilor prin felul-i de a preda. Trebuie sa stie cum sa-i faca si pe ceilalti sa inteleaga si sa le insufle o pasiune pentru obiectul pe care il preda, sau cel putin curiozitatea de a invata si afla mai multe. Un profesor bun trebuie sa fie si prieten cu elevii, nu numai "superior", sa stie cum sa le vorbeasca de aproape. Sa nu uitam ca un bun profesor trebuie sa aprecieze adevarata valoare a elevului, sa nu cedeze vaicarelilor, dar sa nu faca exces de autoritate, sa nu se consume pentru toate prostiile elevilor, dar nu trebuie sa reactioneze la suparare (cu stiloul in catalog). Desi pare greu, se merita, incetul cu incetul sa incerci sa ajungi la standardele apreciate de un elev bun si de alti posibili colegi de catedra. Un lucru e sigur: in drumul acesta, pasiunea conteaza foarte mult! Succes, Avolina! :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti spune despre un profesor ca este perfect daca stie, in primul rand, sa tina in frau toata clasa, sa atraga interesul elevilor prin felul-i de a preda. Trebuie sa stie cum sa-i faca si pe ceilalti sa inteleaga si sa le insufle o pasiune pentru obiectul pe care il preda, sau cel putin curiozitatea de a invata si afla mai multe. Un profesor bun trebuie sa fie si prieten cu elevii, nu numai "superior", sa stie cum sa le vorbeasca de aproape. Sa nu uitam ca un bun profesor trebuie sa aprecieze adevarata valoare a elevului, sa nu cedeze vaicarelilor, dar sa nu faca exces de autoritate, sa nu se consume pentru toate prostiile elevilor, dar nu trebuie sa reactioneze la suparare (cu stiloul in catalog). Desi pare greu, se merita, incetul cu incetul sa incerci sa ajungi la standardele apreciate de un elev bun si de alti posibili colegi de catedra. Un lucru e sigur: in drumul acesta, pasiunea conteaza foarte mult! Succes, Avolina!  :good:

[snapbacca]46963[/snapbacca]

nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun.n-am zis ca un profesor trebuie sa fie superior unui elev pentru. ca ii este,asa ca....da trebuie sa-i fie prieten,sa vorbeasca unui elev ca si unui prieten,sa fie deschis la orice fel de discutie,nu numai legata de materia pe care o preda.eu cred ca un profesor nici nu trebuie sa asculte vaicarelile sau scuzele elevului,pentru ca daca nu vrei sa inveti gasesti diverse motive,numai sa nu inveti.asa ca.....un profesor-prieten asculta vaicarelile elevului doar ca sa se amuze,pentru. ca oricum stie ca ii sunt spune diferite minciuni cat mai plauzibile.nu cred ca exista profesor care se consuma pentru. prostiile elevului, cum spui tu,pentru. ca e obisnuit cu ele.cred mai degraba ca se amuza si e curios sa vada cat de inventivi ii sunt scolarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca profesorul e mai indulgent cu elevii si le permite mai multe libertati multi elevi interpreteaza gresit si ii ia de -fraieri' si au senzatia ca profesorii nu isi dau seama de asta....cam gresit....mai ales daca esti atasat de acei elevi cam greu sa le interzici multe...

trebuie sa le fii prieten dar sa le arati ca autoritatea e in mainile tale....si nu cauta sa te razbuni pe ei prin note proaste...si nu ii forta sa invete anumite lucruri daca nu ii intereseaza..... le pui nota care merita....este foarte importanta obiectivitatea...chiar daca te atasezi de unele persoane iti atragi antipatia multora prin a face diferente...si ceea ce e mai rau se isca conflicte chiar intre colegi.

incearca sa nu ii contrazici chiar daca sunt mai mici au dreptul la o opinie....si chiar daca esti adult nu intotdeauna ai si dreptate.

bafta si din partea mea!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi,destepti sunteti v-ati prins de ce am propus aceasta tema! :good: Sincer imi place meseria,dar imi e frica de elevi,nu stiu cum sa ma impun ca daca esti prieten cu elevii,unii te ia drept prost si te ,,calca"in picioare, daca esti autoritar iar nu-i bine si metoda cu catalogul nu prea mai da roade in ziua de azi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru sfaturi,destepti sunteti v-ati prins de ce am propus aceasta tema! :good: Sincer imi place meseria,dar imi e frica de elevi,nu stiu cum sa ma impun ca daca esti prieten cu elevii,unii te ia drept prost si te ,,calca"in picioare, daca esti autoritar iar nu-i bine si metoda cu catalogul nu prea mai da roade in ziua de azi!

[snapbacca]47149[/snapbacca]

eu zic ca trebuie sa fii tu insati si sa nu-ti mai faci atatea griji,iar elevii care te"calca" in picioare,cum spui tu,nu sunt persoane carora trebuie sa le acorzi foarte mare atentie.trebuie sa te concentrezi foarte mult,dupa parerea mea,asupra elevilor care merita.eu cred ca depinde foarte mult de educatia de acasa,de cei 7 ani de acasa,cum se spune....Tu nu poti "indrepta",in nici un caz un elev, care e obisnuit sa fie nesimtit, si caruia i sa-a permis asta acasa,nu poti sa-la educi tu si nici nu cred ca merita efortul.merita sa incerci,sa-la atentionezi,dar in nici un caz, nu cred ca trebuie sa-i permiti...sa te jigneasca sau sa-ti vb. urat!nu trebuie sa te razbuni pe el la nota.trebuie sa-la apreciezi la adevarata valoare.si cred ca trebuie sa-la "atragi" sa fie atent la ore bagandu-la mai mult in seama:il trimiti dupa catalog.....etc. si vei vedea ca,daca este un om cu bun simt, se va schimba,daca nu....no comment! Nu-ti bate capul cu el! bafta! si sa ne tii la "curent"! :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bafta! si sa ne tii la "curent"!  :Pe

[snapbacca]47174[/snapbacca]

Sa fie!daca voi reusi sa ,,prin"un post va anunt,dar sunt prea putine posturi pe Bucuresti.Oricum daca nu iau anul asta,macar la anul si tot voi reusi sa fiu de partea cealalta a catedrei! :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello, Avolina... uite ca nu sunt singura "nebuna" care isi doreste prea mult sa ajunga -de partea cealalta- a catedrei.... Ma gandesc de mult la asta..la inceput a fost o scanteie ...(a dorintei mele.. :De) ... acum arde un foc intreg ... mai ales ca pot sa dau un examen de suplinitor, in toamna si as avea cateva sanse... (cica... muncitor necalificat..) Avand in vedere ca o sa fiu anul doi, sper sa am ocazia sa tin cateva ore, sa predau .... Oricum in anul trei fac practica pedagogica, dar pana atunci nu cred sa mai am rabdare :- ... AAA... si ca sa-ti raspund la intrebare ...in primul rand cred ca pentru a reusi sa devii un BUN profesor, prima conditie este sa vrei cu adevarat ....nu mai conteaza daca este greu sau usor, cand iti place ceva... este imposibil sa nu reusesti sa excelezi .... Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello, Avolina... uite ca nu sunt singura "nebuna" care isi doreste prea mult sa ajunga -de partea cealalta- a catedrei.... Ma gandesc de mult la asta..la inceput a fost o  scanteie ...(a dorintei mele.. :De) ... acum arde un foc intreg ... mai ales ca pot sa dau un examen de suplinitor, in toamna si as avea cateva sanse... (cica... muncitor necalificat..) Avand in vedere ca o sa fiu anul doi, sper sa am ocazia sa tin cateva ore, sa predau .... Oricum in anul trei fac practica pedagogica, dar pana atunci nu cred sa mai am rabdare  :-  ... AAA... si ca sa-ti raspund la intrebare ...in primul rand cred ca pentru a reusi sa devii un BUN profesor, prima conditie este sa vrei cu adevarat ....nu mai conteaza daca este greu sau usor,  cand iti place ceva... este imposibil sa nu reusesti sa excelezi .... Succes.

[snapbacca]48908[/snapbacca]

Mult succes si tie Dulcica! ai mai predat pana acum? eu da in practica pedagogica, la marea mea experienta se adauga si meditatiile.Apropo ce vei preda?la ce facultate esti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×