Sari la conținut
Forum Roportal
avolina

Profesorul perfect

Postări Recomandate

Mult succes si tie Dulcica! ai mai predat pana acum? eu da in practica pedagogica, la marea mea experienta se adauga si meditatiile.Apropo ce vei preda?la ce facultate esti?

[snapbacca]48918[/snapbacca]

Multumesc!

N-am mai predat pana acum... poate doar cand ma jucam in copilarie ... :unsure: si normal ca aia nu se pune... Experienta mea este egala cu 0, insa toate au un inceput, nu? Si daca este sa vorbim despre experienta, as putea spune ca mi-am insusit cateva lucruri de la profesori, mai speciali ( :- ) care mi-au predat, de-a lungul vremii... Acum, sunt cum am spus mai sus in primul an ... si ma chinuie sesiunea, ca pe toti ceilalti... -la facultatea de Stiinte, fizica-informatica ...

As fi vrut sa predau multe, dar o sa dau examen la fizica, pentru ca asta este inspecialitatea mea... Adevarul este ca fizica imi place mai putin decat ideea de a fi profesoara, deci e doar un pretext sa ajung acolo... tu ? presupun ca istoria o sa o predai...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai presupus bine,istoria voi preda, daca apuc.Crezi ca te vei descurca sa predai fara nici o ora tinuta la clasa?spun asta ca practica si cursul de metodica m-au ajutat mult.Tu ai facut cursul asta?din cate stiu se face in anii terminali,oricum daca ai acel ceva nu-ti mai trebuie zeci de mii de cursuri,care pe multi nu ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai presupus bine,istoria voi preda, daca apuc.Crezi ca te vei descurca sa predai fara nici o ora tinuta la clasa?spun asta ca practica si cursul de metodica m-au ajutat mult.Tu ai facut cursul asta?din cate stiu se face in anii terminali,oricum daca ai acel ceva nu-ti  mai trebuie zeci de mii de cursuri,care pe multi nu ajuta!

[snapbacca]48928[/snapbacca]

Cred ca ma voi descurca, da.... de fapt conditia este sa stapanesc foarte bine materia, restul sunt povesti, iar problemele care apar (inevitabil) or sa ma ajute sa invat sa ma stapanesc, chiar daca nu voi reusi prea multe.... este un vis frumos. Am uitat sa precizez ca nu tine numai de mine, gasirea unui post de suplinitor intre atatia candidati cu experienta poate fi numita chiar Misiune imposibila dar eu tot imi doresc asta si normal, la cred ca m-as descurca (nu sunt sigura :unsure: ) , adica ar fi o experienta utila....Cat despre curs, doar cel de psihologia copilului, ma rog, asa este, cand ti-ai format o idee, despre ce vrei si cum vrei sa faci un lucru, cursurile, sunt necesare, dar nu indispensabile... de vreme ce am dreptul de-a ma inscrie la concurs.. Iar tu nu-ti face griji, intai iti doresc succes, apoi sunt sigura ca esti buna pentru asta ..... numai sa nu uiti ca orice padure are uscaturile ei, si invers ... in orice padure de uscaturi, mai sunt si "ghiocei" ... (ma refer la elevi) ...

Apropo de profesoare de istorie, imi aduc aminte cu drag de una singura, care facea, prin stilul de a povesti, orice lectie mai atractiva, avea de fiecare data un bacca up - cate o poveste interesanta... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma voi descurca, da.... de fapt conditia este sa stapanesc foarte bine materia, restul sunt povesti

Nu cred ca e nevoie sa cunosti numai materia,apar probleme la tot pasul cu elevii,ai mare grija! Multa bafta iti doresc colega! :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cea mai mare e ca un profesor care vrea sa para bun va fi luat peste picior de elevi. Iar respectul lor se castiga inca din prima ora.

Un profesor bun trebuie sa fie omenos dar categoric - -exemplele clasei' trebuie aduse pe calea cea buna iar -turma' le va urma.

Sa nu uitam ca la o varsta sub-legala e greu sa ai o identitate iar cei mai puternici (de -inger') vor determina prin atitudinea lor atmosfera din clasa.

In fine, de la un profesor bun toti elevii trebuie sa plece cu ceva cunostinte acasa, chiar daca materia nu e chiar in topul preferintelor lor. Jocurile si paralelele cu domenii placute lor reprezinta un factor decisiv pentru memorare.

sa-ar putea ca elevii sa retina de la profesor doar nu stiu ce banc sau povestioara (sau metoda de copiat :-) nicidecum ce a predat. Tot e bine :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema cea mai mare e ca un profesor care vrea sa para bun va fi luat peste picior de elevi. Iar respectul lor se castiga inca din prima ora.

Un profesor bun trebuie sa fie omenos dar categoric - -exemplele clasei' trebuie aduse pe calea cea buna iar -turma' le va urma.

Sa nu uitam ca la o varsta sub-legala e greu sa ai o identitate iar cei mai puternici (de -inger') vor determina prin atitudinea lor atmosfera din clasa.

In fine, de la un profesor bun toti elevii trebuie sa plece cu ceva cunostinte acasa, chiar daca materia nu e chiar in topul preferintelor lor. Jocurile si paralelele cu domenii placute lor reprezinta un factor decisiv pentru memorare.

sa-ar putea ca elevii sa retina de la profesor doar nu stiu ce banc sau povestioara (sau metoda de copiat :-) nicidecum ce a predat. Tot e bine :unsure:

[snapbacca]49081[/snapbacca]

Multumesc Liginius chair ca am invatat ceva din sfatul tau! :oca: ^_^ si cred ca ai mare dreptate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc Liginius chair ca am invatat ceva din sfatul tau! :oca:  :- si cred ca ai mare dreptate!

[snapbacca]49085[/snapbacca]

Sunt tare curioasa...Cum te0ai simtit la "practica" si ce fel au iesit orele..?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea PROFESORUL PERFECT...NU exista! :-

 

Primul dezavantaj....E PROFESOR !

Editat de dede2004

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Primul dezavantaj....E PROFESOR !

[snapbacca]49110[/snapbacca]

Ce-ai vrut sa spui cu asta?

Dulcica,cand am predat am fost super emotionata!imi amintesc de prima ora cand am predat:pe langa faptul ca aveam niste emotii.......mai aveam si febra 37/38 nu-mi amintesc exact,eram nemancata deoarece nu avem pofta de mancare asa ca imagineaza-ti! am predat la penultima ora,la cls.X si la lic.Lazar,unde sunt copii de bani gata,care m-au studiat toata ora si nici nu se sinchiseau sa-mi raspunda!Iar eu ma agitam cu texte,cu exemple cat mai atragatoare pentru.ei-daia zic ca trebuie sa te astepti la diferite situatii.Atunci nu am stiut cum sa reactionez,poate ca si lipsa de experienta si-a spus cuvantul si faptul ca ma simteam groaznic(vezi raceala).Ultima ora de partea cealalta a catedrei a fost super:la cls.VI unde copii au fost receptivi si desi era o cls. slaba am reusit sa scot ceva de la ei!Si la final m-am simtit bine,chiar reusisem ceva,au inteles de la mine-reusite si nereusite-asta e meseria de profesor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah, te invidiez... hihi... Eu n-am zis ca nu mi-e teama de astfel de situatii, poate panichez, poate rezist, dar tot misto o sa fie :- ... multumirea o sa apara in caz ca o sa observ cateva schimbari create de mine(doar in acele cazuri fericite.. ), in timp... :unsure: Doar de 2 ore ai tinut? La dirigintie ce fel a fost? Cunosc pe cineva care exact de ora asta sa-a temut mai mult, desi a fost amuzanta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×