Sari la conținut
Forum Roportal
avolina

Profesorul perfect

Postări Recomandate

din cauza experientelor neplacute si a putinelor amintiri placute din liceu si faculta ...si predand o perioada la Liceu ....m-au adus la aceasta concluzie :Profesorul perfect nu exista ...mai rar o sa vezi un ELEV sa spune despre un profesor ca este intr-adevar PERFECT !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din cauza experientelor neplacute si a putinelor amintiri placute din liceu si faculta ...si predand o perioada la Liceu ....m-au adus la aceasta concluzie :Profesorul perfect nu exista ...mai rar o sa vezi un ELEV sa spune despre un profesor ca este intr-adevar PERFECT !

[snapbacca]49586[/snapbacca]

Ah, pai daca asa pui problema, lasa-ma sa te avertizez ca nu exista nimic perfect...Cu atat mai putin un profesor... dar fiecare om are o tendinte spre atingerea unor standarde suficiente cel putin, pentru a considera ceva perfect sau ma rog, aproape perfect... Bineinteles ca nu-mi imaginez ca ma va intampina cineva cu colagi in coada, nicidecum, dar cateva cuvinte presarate ca un "ingrasamant", prind roade acolo unde sunt urechi de auzit si ochi care sa vada... E frumos sa vezi ca desi nu ai schimbat prea mult, undeva acolo, macar un singur copil am reusit sa-la indrum corect... si apoi m-as simti implinita ... e ceva relativ, nesigur.. bla bla ... dar eu zic ca merita efortul, chiar daca recolta e mica (de calitate sa fie :- ) ... Doar si eu sunt produsul daruirii unor profesori, de la care chiar am avut ce invata, pe langa materia predata (care poate nici nu-mi placea.. ) ....Un profesor are influienta importanta asupra elevilor (proasta sau buna) ...de aici revine datoria de a fi perfect... (sau de a incerca asta ... e destul..)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu cadourile... asa a facut o profa.. nu de la mine din scoala... le-a dat la fiecare cate o doiploma... si pe langa diploma la fete cate o bratara de argint si la baieti la fel numai ca de baieti... logic :Pe si e tanara... dar castiga multi bani... ca e nus ce vicepresedinte la catedra in fine... la mine diriga mea primeste salar 30.000.000 plus ce mai are ea... ca are vreo 25-30 de ani de profa si ea ne cere noua :De si daca nu ii dam ce vrea ea .. ni-la da inapoi si ne pune sa ii cumparam altceva... in rest nu ai nici o grija cu ea.. poti sa faci cate absente vrei.. ea le motiveaza.. si la ora ei toti avem 10... e najpa doar ca e cam nesim in legatura cu cadourile.. ata ete :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca are vreo 25-30 de ani de profa si ea ne cere noua :De si daca nu ii dam ce vrea ea .. ni-la da inapoi si ne pune sa ii cumparam altceva... in rest nu ai nici o grija cu ea.. poti sa faci cate absente vrei.. ea le motiveaza.. si la ora ei toti avem 10... e najpa doar ca e cam nesim in legatura cu cadourile.. ata ete :Pe

[snapbacca]49820[/snapbacca]

looool uite exemplul da' profesor perfect .... perfect nesimtita ... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faza cu cadourile... asa a facut o profa.. nu de la mine din scoala... le-a dat la fiecare cate o doiploma... si pe langa diploma la fete cate o bratara de argint si la baieti la fel numai ca de baieti... logic :Pe si e tanara... dar castiga multi bani... ca e nus ce vicepresedinte la catedra in fine... la mine diriga mea primeste salar 30.000.000 plus ce mai are ea... ca are vreo 25-30 de ani de profa si ea ne cere noua :De si daca nu ii dam ce vrea ea .. ni-la da inapoi si ne pune sa ii cumparam altceva... in rest nu ai nici o grija cu ea.. poti sa faci cate absente vrei.. ea le motiveaza.. si la ora ei toti avem 10... e najpa doar ca e cam nesim in legatura cu cadourile.. ata ete :Pe

[snapbacca]49820[/snapbacca]

Rusinica pentru. diriga ta! :wub: Am avut si eu profi cersetori si toti aplicau metoda:uitatului la sfarsitul catalogului :) unde scria cu ce se ocupa parintii nostri,de aici va imaginati ce urma! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ah, pai daca asa pui problema, lasa-ma sa te avertizez ca nu exista nimic perfect...Cu atat mai putin un profesor... dar fiecare om are o tendinte spre atingerea unor standarde suficiente cel putin, pentru a considera ceva perfect sau ma rog, aproape perfect... Bineinteles ca nu-mi imaginez ca ma va intampina cineva cu colagi in coada, nicidecum, dar cateva cuvinte presarate ca un "ingrasamant", prind roade acolo unde sunt urechi de auzit si ochi care sa vada... E frumos sa vezi ca desi nu ai schimbat prea mult, undeva acolo, macar un singur copil am reusit sa-la indrum corect... si apoi m-as simti implinita ... e ceva relativ, nesigur.. bla bla ... dar eu zic ca merita efortul, chiar daca recolta e mica (de calitate sa fie :o: ) ...  Doar si eu sunt produsul daruirii unor profesori, de la care chiar am avut ce invata, pe langa materia predata (care poate nici nu-mi placea.. ) ....Un profesor are influienta importanta asupra elevilor (proasta sau buna) ...de aici revine datoria de a fi perfect... (sau de a incerca asta ... e destul..)

[snapbacca]49592[/snapbacca]

 

 

Trage cu ochiul la tema <<SPAGA IN LICEU>> ...este vorba de liceul la care am studiat eu ...si o sa realizezi de ce am parerea pe care o am despre profesori ! Oca?! :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am intalnit, fie ca va vine sa credeti, fie ca nu, profu' perfect.

e acel prof care stie sa se apropie de elevi, sa le castige afectiunea, increderea,sa fie amuzant, cu bun simt...si sa te simti bine in compania lui.

sa simti ca poti vorbi deschis cu el, sa simti ca te intelege...nu stiu cum sa ma exprim mai bine...sper ca m-ati inteles oricum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Profesorul perfect chiar exista.Si in cazul meu e vorba despre profesoara de chimie care este un om extraordinar.Are un stil foarte interesant de a preda.De fiecare data stie cum sa-ti atraga atentia.Orele nu sunt monotone si clasice..cum fac majoritatea profesorilor..adica iti dicteaza toata ora sau scrie pe tabla neincetat.Orele de chimie cu doamna profesoara sunt interactive si de fiecare data ne surprinde cu ideile sale.

Glumeste cu noi si e prietenoasa.Un om de nota 10 :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa parerea voastra care ar fi portretul profesorului perfect?ce ar trebui sa faca?cum sa va capteze atentia sa invatati cu drag la materia lui?ce metode sa aplice?sa fie prietenul vostru sau sa fie autoritar?

 

profesorul perfect pentru mine:

-calm

-sa accepte ideea ca nu am chef de fatza lui astazi si prefer sa ma gandesc la fete sau din ce mai fac bani

-sa nu fie cretin ca restul profesorilor

-cel mai probabil sa fie cat mai apropiat de varsta elevului

-sa stie ca notele sunt ce-a mai proasta inventie si dau satosfactie doar tocilarilor, iar esentialu e ce am retinut

-sa puna stiintza vietzii inainte de materia propriu zia

- sa aiba sotie sau barbat(motivu din care unii sunt irascibili e ca duc lipsa)

si ideile pot continua la nesfarsit.... :rot: :lol2: :good: :taunt: :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×