Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Dumnezeu are sau nu simtul umorului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca era nebun! Eu am doi copii, si simt ca innebunesc uneori, d-apoi el, cu atatea jivine care ii spun tata, iar unele sunt facute si dupa chipul si asemanarea sa!

 

 

Sant convins ca uneori copii tai te fac sa razi si in acele momente uiti de jivine...fie ca au doua sau mai multe picioare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu este o fiinta spirituala, intr-o lume spirituala. Nu are cum sa aiba trasaturi de caracter umane, fie ele pozitive fie negative. Iar daca vorbim de creatorul universului, nici acela nu este o fiinta, ci o energie.

 

dar daca e o energie constienta de sine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai energia acee imensa ...care e Dumnezeu Creatorul a toate ...adica Big Bangul ....trebuie sa fie neaparat constient de sine?

 

Uite nici dusmanul lui ...dumnezeul biblic ...ucigasul de bebelusi si footadorul de fecioare ...nu prea are niic in comun cu CONSTIINTA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai energia acee imensa ...care e Dumnezeu Creatorul a toate ...adica Big Bangul ....trebuie sa fie neaparat constient de sine?

 

Uite nici dusmanul lui ...dumnezeul biblic ...ucigasul de bebelusi si footadorul de fecioare ...nu prea are niic in comun cu CONSTIINTA!

 

esti incorigibil...

eu una prefer sa cred intr-o constiinta superioara, oricare ar fi ea sau oricum ar fi, si deocamdata nu vreau sa schimb nimic.

fiecare are dreptul la opinie, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti incorigibil...

eu una prefer sa cred intr-o constiinta superioara, oricare ar fi ea sau oricum ar fi, si deocamdata nu vreau sa schimb nimic.

fiecare are dreptul la opinie, nu?

 

Poti sa crezi, fiindca vrei sa crezi, si poti sa crezi, pentru ca stii! Prima este de fapt o necredinta imbracata in haina credintei, iar a doua este adevarata si indicata credinta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Dumnezeu se distreaza de minune pe acest forum. :o:Mai ales cum a evoluat cainele si a devenit cal iar Big Bangul i-a furat tronul.Pupatorii de oase nu mai au nici un umor pe langa cititorii de oase.Nici creationistii nu se lasa mai prejos si sau facut din oficiu avocati ai Celui Preainalt.Cu asemenea avocati Dumnezeu stie dinainte ca ar trebui sa fie linsat,spanzurat si impuscat.Noroc ca are simtul umorului si ingaduie inteleptilor sa joace roluri de clovni pentru a inveseli atmosfera din cer si de pe pamant. :bye: :bye: :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa crezi, fiindca vrei sa crezi, si poti sa crezi, pentru ca stii! Prima este de fapt o necredinta imbracata in haina credintei, iar a doua este adevarata si indicata credinta!

 

si ce tre sa stii pt. a avea adevarata credinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Putini si-au pus aceasta intrebare mai ales ca raspunsul e pus de la nastere in noi.Ce raspuns poti sa dai dupa ce vezi chipul barbosului batran si suparat din icoane sau al Fiului Sau Isus cu fata lunga si nervoasa.De unde simt al umorului?Nici ucenicii pictati in biserici nu par deloc pusi pe glume.Atmosfera din biserici, indiferent de culoare, nu sugereaza nicidecum ca Dumnezeul la care se inchina ar sti de gluma.Si totusi.Este Creatorul nostru un monstru?Ce spune Cuvantul Sau si creatia despre acest subiect?Ce spuneti voi?

 

Cu respect a-s ruga batjocoritorii si cei care nu cred in existenta Lui Dumnezeu sa se abtina de la comentarii si daca vor sa combata Biblia,ucigasul de copii,footadorul,Isus stapanul iadului etc,sa ramana pe topicurile care se refera la acest subiect.Multumesc.

 

iar tu combati din start biserica si icoanele...daca tu nu ai simtul umorului Dumnezeu cum sa-l aiba cu tine ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar tu combati din start biserica si icoanele...daca tu nu ai simtul umorului Dumnezeu cum sa-l aiba cu tine ?

 

Eu stau foarte bine cu simtul umorului si este un dar primit de la Dumnezeu care sta foarte bine la acest capitol.

 

Eu vorbesc despre oamenii care se pretind slujitori ai lui Dumnezeu si au creat cea mai demonica biserica asa zis ortodoxa in care poti vedea anticipat atmosfera iadului.Cand te duci prima oara la biserica uite-te cu atentie la expresia fetei si ochilor sfintilor din icoane:ura, rautate,condamnare etc. Poti sa te uiti si la enoriasi...aceeasi expresie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×