Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Dumnezeu are sau nu simtul umorului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu il iubesc pe d-zeu(nu poti iubi ceea ce nu crezi ca exista),si nu mi se pare ca am facut prea mult rau.am facut greseli,dar le-am indreptat.nu decide satan ptr mine(nici in el nu cred)

Si te judeci singura la final? Nu prea ai logica,si oricum,nu asta e scopul discutiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca trebuie sa trecem printr-o judecata.poate doar a oamenilor pe care i-am cunoscut,sau daca ai noroc si intrii in istorie,a celor ce iti vor citi/invata povestea.

 

 

Deci,inapoi la subiect:uita-te la istorie,si la perioada in care traim,si daca accepti ideea existentei lui dumnezeu..........sigur ca are simtul umorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca trebuie sa trecem printr-o judecata.poate doar a oamenilor pe care i-am cunoscut,sau daca ai noroc si intrii in istorie,a celor ce iti vor citi/invata povestea.

Deci,inapoi la subiect:uita-te la istorie,si la perioada in care traim,si daca accepti ideea existentei lui dumnezeu..........sigur ca are simtul umorului.

 

 

Te referi bineinteles la umorul negru.Daca nu crezi in Dumnezeu de ce lupti impotriva Lui?Toate cuvintele tale se indreapta impotriva Celui Preainalt.Oare nu pentru ca ai facut alegerea de care vorbeam anterior.In satan nici nu e nevoie sa crezi.Crede el in tine si te conduce in viata spre...fericire.Aceeasi care o vezi la cei din jur...dar si cu final... surprize,surprize!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer,nu am nimic cu credinciosii.Eu nu pot intelege cum pot crede in Dumnezeu(in special in cel crestin)-eu l-as prefera pe Satan,daca a-si crede in el,iar ei probabil nu pot intelege cum eu nu cred in dumnezeu.Nu ma conduce nimeni,asta sunt eu.Si nu cred in iad,sau in pedeapsa vesnica.

 

 

Acum,sincer,nu ti se pare o gluma buna sa il trimita pe fiul sau pe pamant(conform bibliei),sa ne mantuie,si ne-a lasat o religie care a ucis milioane de oameni,si a impiedica progresul cu zeci de ani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer,nu am nimic cu credinciosii.Eu nu pot intelege cum pot crede in Dumnezeu(in special in cel crestin)-eu l-as prefera pe Satan,daca a-si crede in el,iar ei probabil nu pot intelege cum eu nu cred in dumnezeu.Nu ma conduce nimeni,asta sunt eu.Si nu cred in iad,sau in pedeapsa vesnica.

Acum,sincer,nu ti se pare o gluma buna sa il trimita pe fiul sau pe pamant(conform bibliei),sa ne mantuie,si ne-a lasat o religie care a ucis milioane de oameni,si a impiedica progresul cu zeci de ani?

 

Cred ca ceea ce numesti tu satan e Dumnezeu si invers.Stii cum l-am cunoscut eu pe Dumnezeu? M-am pus pe genunchi si am spus:Doamne daca existi si iti pasa de mine te rog sa vii acum, aici in camera la mine iar eu te voi iubi si te voi urma toata viata.Am primit raspuns instantaneu.Bineinteles rugaciunea mea nu a fost:Hai sa te vad ce poti daca esti pe undeva prin cer,dovedeste-mi si mie ca esti Dumnezeu altfel...

 

De atunci Dumnezeu este o persoana vie, reala,parte zilnica din viata mea.Biblia a fost cartea prin care mi-am desavarsit cunostintele fata de Dumnezeu.Crestinismul a avut perioade in istorie cand a fost aproape de Dumnezeu.In prezent se afla in tabara adversa.

 

Iadul,exista si nu inseamna altceva decat separare de Dumnezeu...singuratate,chin interior,remuscari....

 

Iti doresc sa intelegi candva de ce a trebuit sa moara Domnul Isus pe cruce si de ce crimele,evul mediu si tot sangele din istorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[...] Doamne daca existi si iti pasa de mine te rog sa vii acum, aici in camera la mine iar eu te voi iubi si te voi urma toata viata.Am primit raspuns instantaneu. [...]

Nu m-am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca te referi la Dumnezeul bisericilor asa este dar ce spui de Creator.Cand a facut animalele,pasarile, pestii, insectele, in sute de variante care mai de care mai ciudate si mai amuzante nu crezi ca s-a distrat pe cinste?

 

Cred ca era nebun! Eu am doi copii, si simt ca innebunesc uneori, d-apoi el, cu atatea jivine care ii spun tata, iar unele sunt facute si dupa chipul si asemanarea sa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×