Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Dumnezeu are sau nu simtul umorului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chinurile la care ne supunem pe noi insine vin din neputinta de a face anumite lucruri,si de acest aspect e vinovat tot Dumnezeu.Da,il invinovatesc,El ne aduce in starea asta.

Intr-adevar,e posibil sa ne fi pierdut umorul in timp,dar doar suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui,nu? Daca El e sumbru,noi de ce-am avea umor?

care e chipul si asemanarea lui Dumnezeu? :o: cind o sa raspunzi la intrebarea asta ..... toate "invinovatirile " se vor intoarce asupra ta :think:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chinurile la care ne supunem pe noi insine vin din neputinta de a face anumite lucruri,si de acest aspect e vinovat tot Dumnezeu.Da,il invinovatesc,El ne aduce in starea asta.

Intr-adevar,e posibil sa ne fi pierdut umorul in timp,dar doar suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui,nu? Daca El e sumbru,noi de ce-am avea umor?

 

 

Daca te simti bine Sa-l invinovatesti pe Dumnezeu eu nu te pot convinge ca gresesti.Santem dupa chipul si asemanarea Lui dar in viata modelul il alegem singuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu este o fiinta spirituala, intr-o lume spirituala. Nu are cum sa aiba trasaturi de caracter umane, fie ele pozitive fie negative. Iar daca vorbim de creatorul universului, nici acela nu este o fiinta, ci o energie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca e o Persoana doar eu nu ma rog la energii,picturi in ulei sau statuiete.

 

VIER=VITICULTOR,STAPANUL UNEI VII,nu masculul feroce al scroafei.

si pe hatalaul scroafei cum il cheama ?

Pai de ce nu i-a spus Vitar sau viticultor ... daca era in legatura cu Vita de vie ...ca asa nu exista confuzie !

Dar a spus Vier ...si cum scrie asa interpretam ca la interpretarea Bibliei ...este libertate totala ...exact pe asta se bazeaza si puzderia de secte mai mult sau mai putin pocaite!

 

Isus a spus "Toata autoritatea Mi-a fost data in cer si pe pamant

 

Asta zicea si Pinochio ...totul este daca poti fi atat de "romantic" sa crezi o asemenea prostie!.

 

 

Presedintii si guvernele acestor tari nu sant numiti criminali pentru ca aplica legea.Intaii nascuti nu erau prunci cum zici tu ci din toate categoriile de varsta.

 

Foarte gresit ...presedinti nu au ce sa ucida oameni ... ca se cred ei legea ... si daca o fac ..asa cum a facut-o Stalin sau altii ...atunci SUNT CRIMINALI!

 

 

Iar faptul ca dumnezeu a ucis intaii nascuti ... indiferent de varsta acestora ...nu-i scade de loc calitatea de Mare Criminal si instigator la Crima ...activitati incompatibile cu Functia de Dumnezeu!!! Adevarat!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care e chipul si asemanarea lui Dumnezeu? :o: cind o sa raspunzi la intrebarea asta ..... toate "invinovatirile " se vor intoarce asupra ta :think: multa iubire
Cu tine n-am ce discuta,asa ca nu-ti mai raci gura de pomana dandu-mi replica.
Daca te simti bine Sa-l invinovatesti pe Dumnezeu eu nu te pot convinge ca gresesti.Santem dupa chipul si asemanarea Lui dar in viata modelul il alegem singuri.
S-o crezi tu,tot El alege pentru noi,ne da doar iluzia liberului arbitru.Nu fi naiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu tine n-am ce discuta,asa ca nu-ti mai raci gura de pomana dandu-mi replica.S-o crezi tu,tot El alege pentru noi,ne da doar iluzia liberului arbitru.Nu fi naiv.

ai dreptate - cu tine o racesc degeaba :o: replica ta spune tot :think:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate - cu tine o racesc degeaba :o: replica ta spune tot :think:

multa iubire

Era mai grav daca o incalzeai :doh: si te rog,fii ontopic,nu mai raci fiecare topic cu "multa iubire".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era mai grav daca o incalzeai :doh: si te rog,fii ontopic,nu mai raci fiecare topic cu "multa iubire".

......vorbesti cumva de on topic? :o: uita-te cine nu a fost apoi " judeca" singura :think:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu este o fiinta spirituala, intr-o lume spirituala. Nu are cum sa aiba trasaturi de caracter umane, fie ele pozitive fie negative. Iar daca vorbim de creatorul universului, nici acela nu este o fiinta, ci o energie.

 

Te compatimesc pentru singuratatea sufletului tau.Cu o astfel de viziune asupra Lui Dumnezeu inseamna sa traiesti deja in iad. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×