Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Dumnezeu are sau nu simtul umorului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu as lasa peretii albi si atat. Peisajele le vezi la un vernisaj, muzeu, in excursii etc.

As face cele mai simple lacasuri de cult, foarte luminoase.

As vrea sa fie in aceste lacasuri numai preoti cu chipuri senine si primitoare.

 

...nu ma deranjeaza faptul ca sunt reprezentari ale sfintilor.

 

 

O viziune perfecta demna de un om normal.Partea practica e usor de infaptuit.

Eu ma ofer voluntar la varuit.Mai greu va fi de gasit preoti cu chipuri senine si primitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O viziune perfecta demna de un om normal.Partea practica e usor de infaptuit.

Eu ma ofer voluntar la varuit.Mai greu va fi de gasit preoti cu chipuri senine si primitoare.

 

 

Gelu, stii care ar fi partea cea mai grea?

Aceea de a ne lasa BOR si cei ce cred orbeste in aceasta institutie, in modul ei de organizare si in viziunea pe care o propovaduiesc de atatia amar de ani! :pleasantry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gelu, stii care ar fi partea cea mai grea?

Aceea de a ne lasa BOR si cei ce cred orbeste in aceasta institutie, in modul ei de organizare si in viziunea pe care o propovaduiesc de atatia amar de ani! :pleasantry:

 

Din pacate au facut tot posibilul sa ne mentina in evul mediu si au reusit.Mai dureros este ca nimeni nu piscuie in fata sutanelor si incepand de la cei de sus toti ii pupa in dos.

Poti sa te rogi Domnului linistit si acasa dar mult mai placut si eficient este intr-o comunitate.

Cat timp va conduce BORul tara nu exista nici o speranta pentru Romania. :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ce? nu te-ai gandi si la ce ai pune in loc daca ai scoate posterele cu fizionomiile acelea serioase, grave si pline de profunzime?

Ca să parafrazez o replică plastică a unui user:

Atunci c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Putini si-au pus aceasta intrebare mai ales ca raspunsul e pus de la nastere in noi.Ce raspuns poti sa dai dupa ce vezi chipul barbosului batran si suparat din icoane sau al Fiului Sau Isus cu fata lunga si nervoasa.De unde simt al umorului?Nici ucenicii pictati in biserici nu par deloc pusi pe glume.Atmosfera din biserici, indiferent de culoare, nu sugereaza nicidecum ca Dumnezeul la care se inchina ar sti de gluma.Si totusi.Este Creatorul nostru un monstru?Ce spune Cuvantul Sau si creatia despre acest subiect?Ce spuneti voi?

 

Cu respect a-s ruga batjocoritorii si cei care nu cred in existenta Lui Dumnezeu sa se abtina de la comentarii si daca vor sa combata Biblia,ucigasul de copii,footadorul,Isus stapanul iadului etc,sa ramana pe topicurile care se refera la acest subiect.Multumesc.

Adica, desi faci un sondaj referitor la eventualul simt al umorului al batranului schizofrenic, hulitorii sunt opriti de la exprimare, nu? Doar lingusitorii...

 

Pun si eu o intrebare: daca te schingiuie un umorist te doare mai putin?

Absolut ca Dumnezeu are simtul umorului: acum o luna sau doua am vazut la TV o stire despre doi tineri care s-au dus sa isi faca cumparaturile pentru iminenta nunta si au murit amandoi intr-un accident, plus bonus fratele miresei. Nebaut-nemancat!

Ha ha ha.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica, desi faci un sondaj referitor la eventualul simt al umorului al batranului schizofrenic, hulitorii sunt opriti de la exprimare, nu? Doar lingusitorii...

 

Pun si eu o intrebare: daca te schingiuie un umorist te doare mai putin?

Absolut ca Dumnezeu are simtul umorului: acum o luna sau doua am vazut la TV o stire despre doi tineri care s-au dus sa isi faca cumparaturile pentru iminenta nunta si au murit amandoi intr-un accident, plus bonus fratele miresei. Nebaut-nemancat!

Ha ha ha.

 

 

Daca exista Creator exista si viata de dupa!

Daca tu crezi in acest Creator, crezi si in viata de dupa, nu? sau iei numai o parte ca drept veridica si cealalta nu?

Asadar, daca crezi in Creator, crezi si in viata de dincolo.

Daca crezi in toate acestea ce rost are sa te oripilezi ca cineva a murit stiind ca-l asteapta Creatorul dincolo?

E un "privilegiu" ca a murit, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca exista Creator exista si viata de dupa!

Cred in Creatie, dar asta nu implica automat si o viata 'dupa'.

Daca tu crezi in acest Creator, crezi si in viata de dupa, nu? sau iei numai o parte ca drept veridica si cealalta nu?

E o tactica buna (in general) sa faci o selectie.

Daca crezi in toate acestea ce rost are sa te oripilezi ca cineva a murit stiind ca-l asteapta Creatorul dincolo?

E un "privilegiu" ca a murit, nu?

Spune-mi ca o mama se bucura de moartea copilului. Nu, nu ai cum.

Spune-mi ca cineva se bucura de moartea unui prieten. Nu...nu merge.

Spune-mi ca cineva se bucura de moartea cuiva. Nici asta nu e plauzibil.

 

De ce nu ne bucuram de cate ori mai auzim de vreo grozavie a Sadicului Vanitos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare o parafrazare ca nuca-n perete, insa daca tie ti s-a parut taman potrivita pentru un astfel de subiect, e dreptul tau.

Eu nu pot considera gunoi nimic din ceea se afla in biserica.

Am invatat sa am respect si pentru ceea ce consider eu ca nu este tocmai bine, bun, drept in viziunea mea.

Cred că e nevoie să clarificăm nişte probleme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred in Creatie, dar asta nu implica automat si o viata 'dupa'.

 

E o tactica buna (in general) sa faci o selectie.

 

Spune-mi ca o mama se bucura de moartea copilului. Nu, nu ai cum.

Spune-mi ca cineva se bucura de moartea unui prieten. Nu...nu merge.

Spune-mi ca cineva se bucura de moartea cuiva. Nici asta nu e plauzibil.

 

De ce nu ne bucuram de cate ori mai auzim de vreo grozavie a Sadicului Vanitos?

 

Ai perfecta DREPTATE!

Dar de ce dam vina pe Creator?

Daca credem in Creator, trebuie sa credem in toata povestea!

Nu scoatem din context ceea ce vrem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×