Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Inchinarea si pupatul sfintelor moaste.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

citind astfel de sustineri de ce nu ma mai mira toate controversele dintre religii? da, nu este deloc important ca noi pupatorii participam la milostenii. fiecare are propriul mod de a privi credinta si apartanenta sa la o religie. cum sa iau eu biblia ad literam cand a fost scrisa de oameni? crezi ca o sa ma duc in iad pentru am tupeul sa spun asta, am tupeul sa nu fi citit biblia? :jester: observ ca se tot sustine ortodoxismul si crestinismul doar prin citate din biblie si criticand practicile unora. mai bine ati scrie cum am putea sa fim mai buni, cum am putea sa-i ajutanm pe cei saraci e.t.c. necuratu m-a pus sa intru la religie :crazy:
Poti practica medicina,silvicultura,mecanica sau orice alt domeniu fara sa fi studiat manualele de specialitate?Tot asa nu poti fi crestin fara a cunoaste Cuvantul lui dumnezeu,Biblia.
Nu te mai fofila pe langa raspuns: porunceste Dumnezeul biblic sa ucizi paganii sau nu? Sau ala era alt Dumnezeu? Sau alegi numai poruncile care iti convin din intreaga Biblie? Am vazut aici cat esti de tolerant, mai ales prin expresii precum: ignoranti, pagani, spiritisti si altele. Si mai ales esti si modest :think: , exact asa cum a poruncit Hristos.
Normal ca aleg poruncile care imi convin.Ce vrei sa omor vreun pupator de oase si sa ajung la puscarie?Sant tolerant doar cu cei care imi plac iar cu modestia nu ma impac prea bine.Daca asa stii tu ca Dumnezeul bibliei e instigator la crime ar trebui judecat si condamnat de tribunalul international pt. crime impotriva umanitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ştiu dacă eşti la curent, dar pentru construcţia respectivelor biserici s-au folosit din plin bani publici. Cunosc cazuri de oraşe mari unde
Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atata timp cat e un edificiu spre folosul publicului si nu privat, mi se pare normal sa fie construite din banii publici.

Ei, atunci te-ai născut cu 100 de ani prea t

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atata timp cat e un edificiu spre folosul publicului si nu privat, mi se pare normal sa fie construite din banii publici. Nu comentez avaritia BOR, amestecul ei in trebile politicii si alte magarii pe care le face. Comentam strict ritualurile, si ce il face pe om sa se simta mai aproape de Dumnezeu. Daca eu ma simt mai aproape de Dumnezeu pe un varf de munte dimineata privind rasaritul, nu am nici un drept sa ii critic pe altii care se simt mai aproape de Dumnezeu intr-o biserica pupand o icoana. Important e ce e in sufletul omului la momentul respectiv. Fiecare are abordarea lui in relatia cu Dumnezeu.Atunci nici tu nu esti un bun credincios daca nu respecti toate poruncile biblice. Si faci de capul tau doar ce iti convine din Biblie. Deci nu esti de pe o pozitie din care sa iti permiti sa critici.

Imi pierd degeaba timpul cu tine.Nu exista porunci biblice.Tu vorbesti de niste legi date in urma cu 4000 de ani poporului Israel.Eu am vorbit despre legea desavarsita a libertatii data de Domnul Isus.Daca ai o biblie prafuita prin casa citeste Epistola 1 ioan capitolul 3 versetele 21 la 23.Stii sa cauti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca europenii au avut mari probleme in ceea ce priveste igiena timp de sute , nici nu ar trebui sa ne mire ca unii pupa oase si icoane. Barbarii tot barbari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul că prostimea are nevoie de simboluri şi ritualuri (unele dintre ele ridicole) pentru a-şi manifesta credinţa, e o realitate.
nu'i jigni pe cei care gandesc simplist Harald ... si parintii si bunicii mei au facut parte din prostimea aia .eu chiar daca nu imi insusesc ritualurile ortodoxe in totalitate, folosesc altele ... proprii , ceea ce reprezinta acelasi lucru .
.Eu am vorbit despre legea desavarsita a libertatii data de Domnul Isus.
nu cred ca exista in legiile alea si libertatea de a'ti judeca semenii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ravl a zis:

nu cred ca exista in legiile alea si libertatea de a'ti judeca semenii

 

ESTE UN SINGUR JUDECATOR:

1 Petru 1:17

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu'i jigni pe cei care gandesc simplist Harald ... si parintii si bunicii mei au facut parte din prostimea aia .eu chiar daca nu imi insusesc ritualurile ortodoxe in totalitate, folosesc altele ... proprii , ceea ce reprezinta acelasi lucru .nu cred ca exista in legiile alea si libertatea de a'ti judeca semenii .
Ignorantii si practicantii ritualurilor vrajitoresti-ortodoxe nu sant semeni ai mei ci o ramasita a evului intunecat.Imi permit sa-i judec si daca mi-ar sta in putinta as readuce in actualitate arderea pe rug.
Ravl a zis: ESTE UN SINGUR JUDECATOR: 1 Petru 1:17

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×