Sari la conținut
Forum Roportal
Smenul

Probleme cu calcu

Postări Recomandate

Mi`am facut rost de Ultimate Boot CD V4.0 ... dar nu stiu cum sa lucrez cu el ? ma puteti ajuta?Am facut rost de CD cu Ultimate Boot CD V4.0 ma poate ajuta careva pt ca nu stiu lucra cu el

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi`am facut rost de Ultimate Boot CD V4.0 ... dar nu stiu cum sa lucrez cu el ? ma puteti ajuta?Am facut rost de CD cu Ultimate Boot CD V4.0 ma poate ajuta careva pt ca nu stiu lucra cu el

 

excelent ...

e putin mai greu ca nu prea are interfata de windows / dar cu putine cunostinte de engleza ar trebui sa te descurci .

 

ideea e ca trebuie sa navighezi prin meniu, care la versiunea 4.0 nu stiu cum arata ca eu am o versiune mai veche, si sa cauti la Hard Disk Tools un program de partitionare (Partition Tools) care poate fi "Ranish Partition Manager" sau "Cute Partition Manager (mai indicat)" si sa stergi partitiile initiale si il formatezi in una compatibila cu windows Fat32 sau ntfs(mai indicat)

In cazul in care sti ce marca de HDD ai (Segate, Maxtor, Samsung, etc) tot in meniul de la HDD Tools ai pentru fiecare marca de HDD in parte cate un utilitar facut de producator pentru formatare sau partitionare care ar fi mai indicat sa il folosesti in cazul asta pentru ca au si o interfata mai simpla sau mai animata :D

 

bafta ...

Editat de Bismarck

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma mira ce zici; eu n-am avut probleme de genul asta si am instalat ceva sisteme pana acum. Singura particularitate este ca vedea discul cu o partitie necunoscuta. Ai avut cumva ceva configuratie materiala mai particulara?

NU ştiu ce să zic despre "configuraţie particulară". Am avut mereu "gunoaie", at

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Win zice ca nu gaseste HDD din urmatorul motiv:

 

HDD-UL TAU ESTE IN MOD S-ATA

 

Win nu are incluse la instalare drivere pt S-ATA si de aceea, are optiune la instalare: "Press F6 to install third party drivers"

Totusi, aceasta optiune poate sa preia drivere doar de pe floppy, un neajuns enorm pentru kitul de instalare. (acum de la voi aud ca stie sa ia si de pe USB stick si de pe CD)

 

Ai 2 metode:

 

1. umbli in BIOS si trebuie sa ai pe acolo o optiune: "Emulate IDE HDD" sau "HDD IDE Mode" sau ceva de genul

2. iei driverele S-ATA de pe site-ul producatorului (cauti pe site, la sectiunea download sau support), le pui pe stick si urmezi sfaturile de mai sus.

3. modifici kitul de instalare adaugandu-i si driverele S-ATA puse la dispozitie de producator (cauti pe net, la pagina producatorului, support)

 

Kitul de instalare se modifica cu un program de pe net, nu mai stu cum ii zice. Pur si simplu face o oglinda a CD-ului de instalare, te lasa apoi sa adaugi diferite alte componente (ca de exp drivere) si apoi poti sa-l scrii la loc pe un disc nou. Astfel va recunoaste driverele si deci HDD-ul

Editat de Alexelll

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×