Sari la conținut
Forum Roportal
Demimurgul

Nelamurire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intrebare stupida: Dumnezeu stia ca Eva va musca din mar ?

Da. Stia. De aceea a facut posibila iertarea pacatelor pt alesii Sai.

 

Revelation 13:8

 

8And all that dwell upon the earth shall worship him, whose names are not written in the book of life of the Lamb slain from the foundation of the world.

 

Efeseni 1:4

 

4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar el inca nu stia ce e bine si ce e rau. De unde sa stie ca neascultarea e ceva rau?

Nu e nestiinta. Dumnezeu a pus in fiecare om o constiinta (Rom 1). Oamenii stiu ca e rau sa nu asculti pe Dumnezeu insa o fac pt ca vor. De aceea si platesc.

 

32Şi, măcar că ştiu hotăr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nestiinta. Dumnezeu a pus in fiecare om o constiinta (Rom 1).

Ce inseamna constiinta fara cunoasterea binelui si raului?? Este un mare nonsens.

Oamenii stiu ca e rau sa nu asculti pe Dumnezeu insa o fac pt ca vor. De aceea si platesc.

 

32Şi, măcar că ştiu hotăr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare stupida: Dumnezeu stia ca Eva va musca din mar ?
NU
Ceea ce nu pot eu intelege: Dumnezeu este atotstiutor, dar el iti ofera posibilitatea de a-ti alegea calea(sa alegi CE din moment ce el iti cunoaste viata de la A la Z).
de ce nu vrei sa intelegi ca "atotstiutor" nu inseamna a sti si viitorul?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar el inca nu stia ce e bine si ce e rau. De unde sa stie ca neascultarea e ceva rau?

 

I s-a spus :

 

 

GENEZA 2 : 17 "Dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu măn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU de ce nu vrei sa intelegi ca "atotstiutor" nu inseamna a sti si viitorul?!?

Nu sunt de acord. Atoatestiutor implica a cunoaste si viitorul.

Cred ca Dumnezeu ar "vedea" atat linia de timp in care Eva a muscat din mar cat si linia de timp in care Eva a fost cuminte daca asta ar fi ce s-a intamplat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce observ eu la majoritatea e ca va cramponati de "lucrurile rele" permise de Dumnezeu ...dar uitati ca nu doar lucrurile bune au un scop in viata..durerea te invata si te motiveaza sa pretuiesti linistea...cum sa te bucuri de zahar daca nu ai gustat amarul?

si daca Dumnezeu stia ca Adam si Eva vor musca din fructul "oprit", nu inseamna ca le-a facut neaparat rau prin faptul ca i-a lasat..eu unul cred ca Dumnezeu e si BINE si RAU, dar El fiind ATOT.. reuseste sa mentina mereu ECHILIBRU suprem intre acestea doua-deci putem spune ca in final e "bun"...chiar daca nu intelegem pe deplin ce inseamna "bun" in mica noastra lume relativa

Si noi avem si Bine si Rau..dar spre deosebire de el inca doar TINDEM spre echilibru...

El ne lasa sa ne autoechilibram...pentru ca asa e firesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca te gandesti la lucrurile rele permise de Dumnezeu, ce scop are putea sa aiba nasterea unui copil cu malformatii, care fie moare la scurt timp fie se chinuie o viata intreaga. Ia spune tu cum se vor bucura parintii de "dulcele" vietii dupa ce au gustat asa un amar?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×