Sari la conținut
Forum Roportal
Demimurgul

Nelamurire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stupid_me, stii legenda lui Perseu? E tot in genul a ce zici tu, chestia cu viitorul stiut si eroul e liberul arbitru al faptelor sale. Misto nu? Singura problema e ca din momentul cand ceva e hotarat, acel ceva nu se mai poate schimba. O sa vii sa-mi spui ca asta e doar o poveste...dar dupa mine asa e si Biblia. Eu sper doar sa intelegi ce incerc sa sugerez. :)

Stiu povestea lui Perseu, dar acea poveste nu imi da liniste sufleteasca, pe cand credinta pe care o sustin -imi da:)

Eu il gasesc pe Dumnezeu peste tot, ironic-dar chiar si in Biblie...hmm..povestea lui Perseu poate fii credinta altora..important e sa le dea liniste lor fara sa strice linistea altora :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu povestea lui Perseu, dar acea poveste nu imi da liniste sufleteasca, pe cand credinta pe care o sustin -imi da:)

Eu il gasesc pe Dumnezeu peste tot, ironic-dar chiar si in Biblie...hmm..povestea lui Perseu poate fii credinta altora..important e sa le dea liniste lor fara sa strice linistea altora :)

Nu cred ca o cunosti sau nu ai inteles ce am vrut sa zic. Cand s-a nascut Perseu, un oracol i-a spus bunicului sau Acrisius ca atunci cand nepotul lui va creste, il va omora si ii va lua tronul. De teama, batranul si-a alungat fiica si nepotul nou-nascut. To make it short, multi ani mai tarziu Perseu se intoarce in cetatea bunicului sau. Participa la un concurs de aruncat cu discul dar nimereste din greseala un batran, omorandu-l. Acesta e chiar Acrisius. Sooooooo, desi stia ce o sa se intample, regele nu a reusit sa schimbe nimic...trista soarta, nu? Cam asa si cu destinul stiut de d-zeu si liberul arbitru. Se exclud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca o cunosti sau nu ai inteles ce am vrut sa zic. Cand s-a nascut Perseu, un oracol i-a spus bunicului sau Acrisius ca atunci cand nepotul lui va creste, il va omora si ii va lua tronul. De teama, batranul si-a alungat fiica si nepotul nou-nascut. To make it short, multi ani mai tarziu Perseu se intoarce in cetatea bunicului sau. Participa la un concurs de aruncat cu discul dar nimereste din greseala un batran, omorandu-l. Acesta e chiar Acrisius. Sooooooo, desi stia ce o sa se intample, regele nu a reusit sa schimbe nimic...trista soarta, nu? Cam asa si cu destinul stiut de d-zeu si liberul arbitru. Se exclud.

 

stiam povestea dar mersi ca ai scris-o iar:P..oricum povestea asta mie nu imi aduce liniste sufleteasca, asta si spuneam, de aceea pt mine ramane o poveste si atat..

citeste tot ce am scris ca eu nu ma mai repet pe acelasi topic..cat priveste despre "masluirea" la care batea apropo Ravi, am spus clar care imi e parerea

deci am inteles ce ai vrut sa spui :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiam povestea dar mersi ca ai scris-o iar:P..oricum povestea asta mie nu imi aduce liniste sufleteasca, asta si spuneam, de aceea pt mine ramane o poveste si atat..

citeste tot ce am scris ca eu nu ma mai repet pe acelasi topic..cat priveste despre "masluirea" la care batea apropo Ravi, am spus clar care imi e parerea

deci am inteles ce ai vrut sa spui :)

Sincer, nu cunosc nici un Ravi, poate Raul...si ideea nu era de liniste sufleteasca. In fine, vad ca nu am cu cine ma intelege.

Editat de ellen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce nu pot eu intelege: Dumnezeu este atotstiutor, dar el iti ofera posibilitatea de a-ti alegea calea(sa alegi CE din moment ce el iti cunoaste viata de la A la Z). Chestiile astea se bat cap in cap si mi se pare stupid. Sa ma lamureasca si pe mine cineva.

 

Lucrurile devin ceva mai clare daca il consideri pe Dumnezeu ca existand intr-un spatiu la o dimensiune superioara. Astfel el "vede" toata viata ta ca un tot, ca o forma bine stabilita, exact cum ai vedea tu de ex un pachet de carti. DAR pe langa o finalitate pe care ai sa o vezi si tu la sfarsit... el e posibil sa vada mai multe linii de timp. Una in care ai facut ceva alta in care ai facut altceva. Liniile astea de timp sunt create de alegerile tale si desi poate Dumnezeu le vede pe toate, tu nu ai sa percepi decat una singura. Deci... intr-un fel... tu dictezi viitorul pe care il vezi DAR asta nu inseamna ca Dumnezeu nu stie ce vei face.

uite un link ce explica mai bine toata ideea de multidimensionalitate:

http://tenthdimension.com/medialinks.php

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
REFUZ sa cred ca cineva hotaraste ce voi face EU cu viata MEA.
foarte bine, crestineste chiar!

nimeni nu hotaraste in locul tau, nici Dumnezeu

 

De asta nu il vad pe Dumnezeu ATOTSTIUTOR.
pentru ca nu intelegi crestineste calificativul de "atotstiutor"

 

 

Dumnezeu este atotstiutor in sensul ca stie ce faci, ce gandesti..., dar nu in sensul ca ar sti ce vei alege

"atotstiutor" se refera la trecut si prezent, nu la viitor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucrurile devin ceva mai clare daca il consideri pe Dumnezeu ca existand intr-un spatiu la o dimensiune superioara. Astfel el "vede" toata viata ta ca un tot, ca o forma bine stabilita, exact cum ai vedea tu de ex un pachet de carti. DAR pe langa o finalitate pe care ai sa o vezi si tu la sfarsit... el e posibil sa vada mai multe linii de timp. Una in care ai facut ceva alta in care ai facut altceva. Liniile astea de timp sunt create de alegerile tale si desi poate Dumnezeu le vede pe toate, tu nu ai sa percepi decat una singura. Deci... intr-un fel... tu dictezi viitorul pe care il vezi DAR asta nu inseamna ca Dumnezeu nu stie ce vei face. uite un link ce explica mai bine toata ideea de multidimensionalitate:http://tenthdimension.com/medialinks.php
Sa inteleg ca vede mai multe linii, fara sa stie pe care o vei alege ? Deci nu le poate stii nici El pe toate.
foarte bine, crestineste chiar!nimeni nu hotaraste in locul tau, nici Dumnezeu pentru ca nu intelegi crestineste calificativul de "atotstiutor"Dumnezeu este atotstiutor in sensul ca stie ce faci, ce gandesti..., dar nu in sensul ca ar sti ce vei alege"atotstiutor" se refera la trecut si prezent, nu la viitor
In trecut si in prezent stiu si eu ce fac. Nu-s deacord cu ce zici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
foarte bine, crestineste chiar!

nimeni nu hotaraste in locul tau, nici Dumnezeu

 

pentru ca nu intelegi crestineste calificativul de "atotstiutor"

Dumnezeu este atotstiutor in sensul ca stie ce faci, ce gandesti..., dar nu in sensul ca ar sti ce vei alege

"atotstiutor" se refera la trecut si prezent, nu la viitor

dumnezeu nu are limite temporale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×