Sari la conținut
Forum Roportal
Demimurgul

Nelamurire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca s-a mai discutat aici despre asta sau nu. Daca s-a discutat imi cer scuze pentru dechiderea unui nou topic.

 

Ceea ce nu pot eu intelege: Dumnezeu este atotstiutor, dar el iti ofera posibilitatea de a-ti alegea calea(sa alegi CE din moment ce el iti cunoaste viata de la A la Z). Chestiile astea se bat cap in cap si mi se pare stupid. Sa ma lamureasca si pe mine cineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca s-a mai discutat aici despre asta sau nu. Daca s-a discutat imi cer scuze pentru dechiderea unui nou topic.

 

Ceea ce nu pot eu intelege: Dumnezeu este atotstiutor, dar el iti ofera posibilitatea de a-ti alegea calea(sa alegi CE din moment ce el iti cunoaste viata de la A la Z). Chestiile astea se bat cap in cap si mi se pare stupid. Sa ma lamureasca si pe mine cineva.

 

Eu il vad pe Dzeu ca pe MARELE ANALIST..te cunoste pe tine, ce gene ai, ce experiente de viata ai, apucaturile pe care le dobandesti..tendintele pe care le ai, oamenii cu care interactinezi..si analizeaza ca un program de computer cam ce ai face tu in situatia x..ai alege calea A sau B.. iar faptul ca el are CUNOSTEREA absoluta, analiza Sa va vea un rezultat absolut..dar asta nu inseamna ca ne pecetluieste cu un destin, ci doar ca are puterea sa vada VIITORUL :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca s-a mai discutat aici despre asta sau nu. Daca s-a discutat imi cer scuze pentru dechiderea unui nou topic.

 

Ceea ce nu pot eu intelege: Dumnezeu este atotstiutor, dar el iti ofera posibilitatea de a-ti alegea calea(sa alegi CE din moment ce el iti cunoaste viata de la A la Z). Chestiile astea se bat cap in cap si mi se pare stupid. Sa ma lamureasca si pe mine cineva.

 

sfatul meu e sa cauti ceva topicuri privind predestinarea , atat la religie, dar si la paranormal .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cea mai potrivita "parte" a forumului sa dezbatem asta. Din cate am fost invatat Dumnezeu STIE de la inceputul vietii cum vei muri, credincios, sau nu, iti cunoaste evolutia in cele mai mici detalii. Asta il face a

ATOTSTIUTOR pana la urma. Pentru ca daca nu, Dumnezeu doar presupune unele chestii legate de viata fiecaruia(inexactitatea mi se pare omeneasca). Deci NU ai posibilitatea de a alege din moment ce alegi sa crezi toate balivernele scrise in Biblie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare cea mai potrivita "parte" a forumului sa dezbatem asta. Din cate am fost invatat Dumnezeu STIE de la inceputul vietii cum vei muri, credincios, sau nu, iti cunoaste evolutia in cele mai mici detalii. Asta il face a

ATOTSTIUTOR pana la urma. Pentru ca daca nu, Dumnezeu doar presupune unele chestii legate de viata fiecaruia(inexactitatea mi se pare omeneasca). Deci NU ai posibilitatea de a alege din moment ce alegi sa crezi toate balivernele scrise in Biblie.

 

care logica din ce ai scris tu mai sus, demonstreaza ca NU ai posibilitatea de a alege din moment ce alegi sa crezi toate balivernele scrise in Biblie. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt,intrebarea e foarte buna.Daca Dumnezeu stie ce vom face,daca vom ajunge in rai sau iad,atunci teoria cu faptul ca tu alegi sa te mantui,e apa de ploaie.Daca d-zeu nu stie daca vei ajunge in rai sau in iad,atunci nu e Atotstiutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care logica din ce ai scris tu mai sus, demonstreaza ca NU ai posibilitatea de a alege din moment ce alegi sa crezi toate balivernele scrise in Biblie. :)

 

 

M-am exprimat gresit. NU ai posibilitatea de a alege din moment ce Dumnezeu stie din start ca tu vei alege sa crezi balivernele scrise in biblie. Stii bine ce voiam sa spun. :D :-

Editat de nambapleaca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am exprimat gresit. NU ai posibilitatea de a alege din moment ce Dumnezeu stie din start ca tu vei alege sa crezi balivernele scrise in biblie. Stii bine ce voiam sa spun. :) :D
chiar nu stiam :- ..exact cum zici..Dumnezeu STIE..dar unde demonstreaza acest lucru ca EL ALEGE pt noi?El STIE ce vom alege NOI.atat:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt,intrebarea e foarte buna.Daca Dumnezeu stie ce vom face,daca vom ajunge in rai sau iad,atunci teoria cu faptul ca tu alegi sa te mantui,e apa de ploaie.Daca d-zeu nu stie daca vei ajunge in rai sau in iad,atunci nu e Atotstiutor.
Exact. Si atunci cam totul se da peste cap. Asta nu mi se pare deloc o chestie care se poate trece cu vederea. E o "calitate" destul de importanta a lui Dumnezeu.
chiar nu stiam :) ..exact cum zici..Dumnezeu STIE..dar unde demonstreaza acest lucru ca EL ALEGE pt noi?El STIE ce vom alege NOI.atat:)
Haide ma omule, din moment ce El stie ce vei alege, e normal ca altcineva deja a ales pentru tine. Zarurile au fost aruncate si nu de catre tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt,intrebarea e foarte buna.Daca Dumnezeu stie ce vom face,daca vom ajunge in rai sau iad,atunci teoria cu faptul ca tu alegi sa te mantui,e apa de ploaie.Daca d-zeu nu stie daca vei ajunge in rai sau in iad,atunci nu e Atotstiutor.

 

witch girl, chiar tu zici Dumnezeu stie ce vom face-dar asta nu inseamna ca ne pecetluieste sau ca ne HOTARASTE El alegerile pe care le luam, asta nu arata ca ne da din start un anumit DESTIN ..ci doar ca :) STIE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×