Sari la conținut
Forum Roportal
Demimurgul

Nelamurire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu sunt f mandra.Dar asta nu inseamna ca m-as duce de ex neinarmata in fata presedintelui Iranului sa ii spun"Auzi,stii ce?Mi-e nu-mi place cum conduci.Asa ca ia da-mi tu mie puterea".Sunt limite clare intre mandrie si prostie.

ce te retine am inteles ca primeste audiente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce nu pot eu intelege: Dumnezeu este atotstiutor, dar el iti ofera posibilitatea de a-ti alegea calea(sa alegi CE din moment ce el iti cunoaste viata de la A la Z). Chestiile astea se bat cap in cap si mi se pare stupid. Sa ma lamureasca si pe mine cineva.

 

odata ce omul a cunoscut fructul contiintei binelui si raului ... arede ales intre bine si rau

 

ce inseamna bine si rau ... ? :yahoo:

 

Dumnezeu vrea sa Il alegem pentru binele nostru pentur ca ne iubeste... dar ne lasa pe noi sa facem asta -> sa alegem sa Il iubim ... :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu este primul comunist!

A facut-o pe Eva ca sa nu se plictiseasca Adam ...si apoi i-a spus ...Adame alegeti nevasta!

 

Tot asa si cu Dumnezeu ...oamenii au de ales intre a-L iubi ...si a o da in bara ...exact ca pe timpul lui Ceausescu...dar cum de acel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai.........cica Lucifer s-ar fi revoltat impotriva lui D-zeu(care e atotputernic).Aceasta e marea spaima crestinilor(si multi dintre ei vor sa o extinda si necrestinilor),un inger care ar fi fost atat de prost incat sa incerce sa se lupte cu cineva atotputernic.

ti-ai raspuns singura :yahoo: chiar e atit de prost sa creada asta si culmea ii prinde pe multi.....oare de ce? :bataita: :cry:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu chiar e Atotstiutor si Atotputernic. si stie si viitorul, nu numai trecutul si prezentul. tot ce a facut a avut un scop si urmari. ca un lant. de ce exista azi specia umana......si suntem asa de multiiiiiiiiiiiiiii. crezi ca Dzeu a creat la inceput doar 2 oameni, Adam si Eva, asa ca sa modeleze putin in lut?? ;)

stia ca ei vor manca din fruct si ca apoi ii va trimite pe pamant sa se inmulteasaca. dar cum era sa le explice lor de la inceput ---" Eu v-am creat dar va trimit pe pamant sa munciti, sa aveti copii, greutati...etc, asa ca vreau eu.totul tb sa aiba un punct de referinta ca altfel am lua-o razna. si asa aberam pe aceasta tema. imagieaza-ti cum ar fi sa arunce Dzeu pe pamant de la inceput 1000 de oameni si sa-i lase in voia lor. nu stia nimeni de ce, de unde , cine, si nici noi nu il mai faceam pe Dzeu pervers, rau....

si destinul iti este stabilit, dar cu posibilitatea sa il schimbi. iti da dreptul la asta, ca doar El e Creatia. ca il ai si pe LUCIFER sa-ti mai strecoare o idee buna printre ganduri. :yahoo: . si atunci te rogi. dc nu iti poti schimba destinul de ce te mai rogi.

oricum am lua-o si oricum am da-o nu ajungem nicaieri.recunoaste-ti, Dzeu e prea MARE pt noi. :cry: :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
odata ce omul a cunoscut fructul contiintei binelui si raului ... arede ales intre bine si rau

 

ce inseamna bine si rau ... ? :yahoo:

 

Dumnezeu vrea sa Il alegem pentru binele nostru pentur ca ne iubeste... dar ne lasa pe noi sa facem asta -> sa alegem sa Il iubim ... :bataita:

Dar inainte de a muşca din fructul oprit, avea liber-arbitru? Daca nu stia ce e bine si ce e rau, poate fi vinovat?? Nu avea discernamant...

Dumnezeu ştia ca sarpele il va tenta si omul va muşca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu chiar e Atotstiutor si Atotputernic. si stie si viitorul, nu numai trecutul si prezentul. tot ce a facut a avut un scop si urmari. ca un lant. de ce exista azi specia umana......si suntem asa de multiiiiiiiiiiiiiii. crezi ca Dzeu a creat la inceput doar 2 oameni, Adam si Eva, asa ca sa modeleze putin in lut?? :doh: stia ca ei vor manca din fruct si ca apoi ii va trimite pe pamant sa se inmulteasaca. dar cum era sa le explice lor de la inceput ---" Eu v-am creat dar va trimit pe pamant sa munciti, sa aveti copii, greutati...etc, asa ca vreau eu.totul tb sa aiba un punct de referinta ca altfel am lua-o razna. si asa aberam pe aceasta tema. imagieaza-ti cum ar fi sa arunce Dzeu pe pamant de la inceput 1000 de oameni si sa-i lase in voia lor. nu stia nimeni de ce, de unde , cine, si nici noi nu il mai faceam pe Dzeu pervers, rau....si destinul iti este stabilit, dar cu posibilitatea sa il schimbi. iti da dreptul la asta, ca doar El e Creatia. ca il ai si pe LUCIFER sa-ti mai strecoare o idee buna printre ganduri. :yahoo: . si atunci te rogi. dc nu iti poti schimba destinul de ce te mai rogi.oricum am lua-o si oricum am da-o nu ajungem nicaieri.recunoaste-ti, Dzeu e prea MARE pt noi. :beach: :bataita:
si iubirea e singura care il poate ajunge in marime si atinge :cry: restul e praf in vint..... ;) multa iubire
Dar inainte de a muşca din fructul oprit, avea liber-arbitru? Daca nu stia ce e bine si ce e rau, poate fi vinovat?? Nu avea discernamant...Dumnezeu ştia ca sarpele il va tenta si omul va muşca?
tocmai ca avea si are liber arbitru( ca sa se intoarca de la "om" la fiu(fiica) in iubire si libertate deplina cu cunoastere deplina....... :P: multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai cum de ce te rogi? de ce se roaga un copil de mama lui sa ii dea jucaria de pe raftul la care el nu ajunge?

 

asa e si cu ruga...te rogi ca sa te ajute sa faci ceva ce nu poti singur ca esti prea mic ... si prea neinvatat ca sa stii sa faci singur ... si prea prost ca sa renunti la ideile tale ... si prea lenes ca sa cauti ... etc <- vorbeam despre mine :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar inainte de a muşca din fructul oprit, avea liber-arbitru? Daca nu stia ce e bine si ce e rau, poate fi vinovat?? Nu avea discernamant...

Ba da, avea discernăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×