Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Este saracul cu duhul un soi de prost irecuperabil ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar nici nu trebuie sa excluzi o posibilitate de raspuns doar pentru faptul ca la prima vedere ti se pare imposibila, nereala! De acoed cu tine, este o varianta care bate in ridicol, dar, inainte de a o de deoparte, vreau sa gasesc si dovada ca este intradevar imposibila!

De ce? Ai atat de multe investite in mitul respectiv?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
voi va certati degeaba ca amandoi intelegetii aceeasi chestie din "fericiti cei saraci cu duhuk" ... numa' ca nu va convine exprimarea unuia celuilalt :flowers: ... of, barbatii

Il las in pace, saracul..............N-am stiut pana acum. E nasoala situatia. Asta e!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il las in pace, saracul..............N-am stiut pana acum. E nasoala situatia. Asta e!
e o noua inventie despre mine? :flowers: cit despre lasat in "pace" poti incepe cu tine..... :flowers: multa iubireps....cind ai duhul sa ma anunti :cheer: pina atunci lasa-o mai moale cu le "stii" ....... :cheer: multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu s-ar zice ca iti pui intrebari. Mai ales la o concluzie ca cea despre orbita pamantului, cand mi-aiu explicat cu maxima senintate si convingere de ce avea anul 700 de zile sau asa ceva.

 

 

Faptul ca in biblie potopul a durat un an, care a durat 700 de zile, este un fapt ce se poate verifica! Tinand cont de descoperirile stiintifice actuale, asta inseamna ca acest lucru ar fi fost posibil daca:

1. Orbita pamantului era mai departe de soare decat cea actuala!

2. Miscarea de rotatie in jurul soarelui avea o viteza mai mica.

3. Miscarea de rotatie in jurul propriei axe era mai mare.

Din aceste trei posibilitati, si tinand cont de intensitatea precipitatiilor despre care se vorbeste, singura posibilitate ce ar mai trebui luata in calcul este prima, ca numai ea ar fi provocat o crestere brusca a temperaturii si un adevarat potop, celelalte posibilitati fiind imposibile pentru ca ar fi provocat chiar distrugerea pamantului!

Acum, ca pamantul a fost candva pe o orbita mult mai indepartata de soare ti-o poate spune orice fizician tinand cont de forta de atractie reciproca ce exista intre aceste doua corpuri ceresti! Este normal ca planetele sa se apropie treptat de soare, pana vor cadea in el!

Singura problema este perioada mica in care se afirma ca s-a produs apropierea de soare! Este singurul lucru ce ramane de verificat!

 

De ce? Ai atat de multe investite in mitul respectiv?
Am trecut de perioada cand consideram miturile simple povesti! Tu, nu? Editat de tudorel666

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am trecut de perioada cand consideram miturile simple povesti! Tu, nu?

toata lumea o ia inainte. tu o iei inapoi ? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte, inapoi, important este sa nu stai pe loc!

era o gluma la un moment dat: dintre doua ceasuri, unul care sta si unul care ramane mereu in urma...tu pe care l-ai alege?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Sarac cu duhul" nu inseamna in nici un caz "prost" ci "umil", om care e constient ca mai are mult pana la desavarsire. "Saracie cu duhul" mai are si sensul de "saracie asumata constient", dar in nici un caz "prostie".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×