Sari la conținut
Forum Roportal
yleana

ajutor

Postări Recomandate

buna ziua! va rog din inima scrieti mi as dori sfaturi, sufar de depresie datorata problemelor familiale cred am fost casatorita multi ani in urma acestei casnicii au rezultat doi copii minori unul in varsta de 15 ani si respectiv 13 ani in urma divortului meu copii mi au fost incredintati mie de catre organele in drept am avut o casnice ca de cosmar violente fizice,verbale deci copii mei au asistat la multe cosmare am omis sa va spun ca fostul meu sot nu era crestin si avea alta educatie si alta mentalitate e musulman dar sa nu credeti ca e un om care isi respecta religia era un alcoolic deci va dati seama intr un cuvant prin ce am trecut am ramas cu traume eu si copii mei datorita comportamentului tatului violent fiul meu cel mare e foarte nervos si cred ca sufera si el de depresie si ganditiva ca are doar 15 ani voi face tot posibilul sa merg la un psiholog cu el. de mine va pot spune ca sunt trista mereu am ganduri uneori chiar de suicid sunt din ce in ce mai nervoasa nu am control asupra mea noptile nu le pot dormi am cosmare numai suport galagia mereu ma sperii din aproape orice fumez foarte mult imi vine sa plang din orice imi cade parul. va rog din sufletul meu ajutati cu sfaturi mi am pierdut incredere in propria persoana mereu am sentimente de vinovatie. astept sfaturile dumnevoastra. va multumesc pt timpul acordat citirii mesajului meu disperat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua! va rog din inima scrieti mi as dori sfaturi, sufar de depresie datorata problemelor familiale cred am fost casatorita multi ani in urma acestei casnicii au rezultat doi copii minori unul in varsta de 15 ani si respectiv 13 ani in urma divortului meu copii mi au fost incredintati mie de catre organele in drept am avut o casnice ca de cosmar violente fizice,verbale deci copii mei au asistat la multe cosmare am omis sa va spun ca fostul meu sot nu era crestin si avea alta educatie si alta mentalitate e musulman dar sa nu credeti ca e un om care isi respecta religia era un alcoolic deci va dati seama intr un cuvant prin ce am trecut am ramas cu traume eu si copii mei datorita comportamentului tatului violent fiul meu cel mare e foarte nervos si cred ca sufera si el de depresie si ganditiva ca are doar 15 ani voi face tot posibilul sa merg la un psiholog cu el. de mine va pot spune ca sunt trista mereu am ganduri uneori chiar de suicid sunt din ce in ce mai nervoasa nu am control asupra mea noptile nu le pot dormi am cosmare numai suport galagia mereu ma sperii din aproape orice fumez foarte mult imi vine sa plang din orice imi cade parul. va rog din sufletul meu ajutati cu sfaturi mi am pierdut incredere in propria persoana mereu am sentimente de vinovatie. astept sfaturile dumnevoastra. va multumesc pt timpul acordat citirii mesajului meu disperat.

Ai trecut prin multe, nimic de zis aici... DAR chiar daca poate suna putin sadic... nu conteaza prin ce treci ci atitudinea pe care o ai fata de ce s-a intamplat. Ai toate motivele ca sa fii deprimata... DAR... motive avem toti... si daca nu gasim la prima gandire... suntem destul de creativi sa inventam.... Motivele nu conteaza... depresia e o stare in care TU iti permiti sa intri... poate ca ai facut-o treptat si nu ti-ai dat seama decat prea tarziu... dar tu ai facut-o...

 

Stiu ca suna ca un cliseu dar... daca viata iti ofera lamai... fa limonada... nu e un motiv sa stai si sa te plangi de acreala lor...

 

Fiecare greutate pe care viata ti-o aduce in cale duce in brate un cadou. Daca accepti cadoul greutatea respectiva va deveni o binecuvantare...

 

Poate parea bizar ce-ti spun... dar... asta e Paradoxul vietii... uneori nu poate fi inteleasa... si uneori... sutul ala in fund chiar e o propulsare spre mai bine...

 

Asa ca schimba-ti putin atitudinea... si incearca sa te gandesti creativ la cadourile astea.... intreaba-te "Ce am invatat din toate astea? Cum pot sa folosesc ce am invatat?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... ai probleme mari.......

 

Are dreptate, si e bine intentionat cavaleru` dar din pacate nu merge (cel putin nu pe termen lung) sa ii zici unui om cazut in depresie sa iasa singur din ea, si sa nu isi mai planga singur de mila; decat poate in cazul in care e depresie de termen scurt.....

 

Ar fi foarte bine, daca ai reusi sa gandesti pozitiv si sa fii plina de energie si sa se rezolve de la sine. Deobicei nu se intampla asa, toata euforia asta se termina rapid....

 

In cazul meu a fost nevoie de un psiho..... Acum sunt mult mai bine :yawn: ...

 

De aia iti recomand sa incerci sa tii capul sus, si sa mergi la un psiho...

 

In plus, noi, roportalienii suntem alaturi de tine :yahoo: !!!!

 

Nu-i asa, tovarasi forumisti?

 

P.S. Cat despre suicid, si eu m-am gandit mult la asta; nu are rost, toate metodele nu iti dau nici o garantie de reusita fara durere, si, ce rost are sa te sinucizi, daca tot ajungi in iad, mai bine fa prostii toata viata :D , asa macar stii ca te-ai distrat :crazy: ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Un prim sfat ce as putea sa iti dau este sa nu te duci la psihiatrii decat in cazuri extreme ! Acestia te vor indemna sa te indopi cu pastile care nu te vor ajuta decat o perioada scurta !

 

Un lucru foarte bun pe care l-ai facut e ca ai divortat !

 

Am o cunostiinta care traieste langa un barbat cum ai avut tu si a terminato psihic , in asa hal incat nu mai poate sa se descurce fara el , vorbeste singura . A facuto sa fie dependenta de el , sa fie sclava lui !

 

Multe femei fac prostia sa ramana intr o casnicie cu un barbat agresor spunand ca o fac "de dragul copiilor" . Mare greseala ! Cu timpul se vor distruge ei intre ei si mai ales pe copii ! Singurul care va fi multumit e agresorul !

 

Sa nu iti faci impresia ca daca nu ai barbat langa tine nu te poti descurca sau copii vor fi nefericiti din cauza ca nu tata ! Am prieteni care au crescut fara tata si sunt fericiti ! Acuma ca esti vulnerabila poate vor aparea barbati care vor incerca sa para inimosi , se vor preface ca te inteleg ,ca te iubesc , doar ptr a obtine sex sau mai stiu eu ce beneficii dupa care isi vor arata adevarata latura ! Nu te baza pe ei !

 

 

Deci principalul lucru care trebuia facut l-ai facut !

 

Un alt sfat ar fi sa consultati NEAPARAT un psihoterapeut compentent la care sa te programezi tu si baietii tai ! Din pacate nu ii mai stiu numele doamnei dar stiu ca exista o domnisoara in gl care mi s-a parut destul de ok !

 

Fa sport ! Iesi la alergat pe faleza ! Pe mine ma ajuta mult !

 

Fa-ti hobbyuri ! Probabil vei spune "ce hobby uri ba baiatule cand eu am atatea problemepe cap , trebuie sa imi intretin copii , am 3 si ceva de ani , ". Sunt atatea lucruri importante dar care nu costa nimic ! Prin hobby uri te eliberezi de tensiune si acumulezi energie !

 

Fa sex ! Lasa prejudecatile deoparte ! Poti sa faci sex cu un barbat si fara sa il iubesti ! E o nevoie fireasca !

 

 

Depresia , stressul , insomniile , pe timp indelungat incurca functiile creierului si astfel apar simptome de gen ameteli , dureri de cap , nevroza , tremur , anxietati ! Acestea se pot remedia cu pastile doar pe termen scurt ptr ca acestea vor crea dependenta ! Cea mai buna solutie este vindecarea prin vointa proprie !

 

Multa bafta in continuare si sper ca randurile de mai sus sa iti foloseasca la ceva ! :yahoo:

Editat de freakkk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut

 

Un prim sfat ce as putea sa iti dau este sa nu te duci la psihiatrii decat in cazuri extreme ! Acestia te vor indemna sa te indopi cu pastile care nu te vor ajuta decat o perioada scurta !

 

Un alt sfat ar fi sa consultati NEAPARAT un psihoterapeut compentent la care sa te programezi tu si baietii tai ! Din pacate nu ii mai stiu numele doamnei dar stiu ca exista o domnisoara in gl care mi s-a parut destul de ok !

 

Fa sex ! Lasa prejudecatile deoparte ! Poti sa faci sex cu un barbat si fara sa il iubesti ! E o nevoie fireasca !

 

Ma rog; diferenta dintre psihiatrii si psihoterapeuti nu prea e foarte mare; amandoi incearca sa vindece "problemele capului" doar prin orientari diferite... e decizia ta; du-te la cineva profesionist, fie psiholog, psihiatru sau cum s-o numi.... Eu am fost la psiholog si m-a indopat cu pastile, nu e o lege universala....

 

Cat despre sex, nu e neaparat; multe femei nu fac sex si nu simt nevoia, bunica mea, spre exemplu, a avut o viata sexuala... aproape inexistenta. Bunicul era bolnav cu inima si nu prea avea... chef..... Ea tot timpul zice ca s-au potrivit asa bine; el nu avea chef, ea nu avea nevoie..... si totul a fost :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma rog; diferenta dintre psihiatrii si psihoterapeuti nu prea e foarte mare; amandoi incearca sa vindece "problemele capului" doar prin orientari diferite... e decizia ta; du-te la cineva profesionist, fie psiholog, psihiatru sau cum s-o numi.... Eu am fost la psiholog si m-a indopat cu pastile, nu e o lege universala....

 

Cat despre sex, nu e neaparat; multe femei nu fac sex si nu simt nevoia, bunica mea, spre exemplu, a avut o viata sexuala... aproape inexistenta. Bunicul era bolnav cu inima si nu prea avea... chef..... Ea tot timpul zice ca s-au potrivit asa bine; el nu avea chef, ea nu avea nevoie..... si totul a fost :yahoo:

 

Pisica cu pepsi, vii din lumea revistei formula AS, a horoscoapelor, astrologiei si ghicitului in cafea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aia suntem noi aici; daca ai ceva pe inima, si psiho nu iti ajunge, ne ai pre noi....

Editat de Anonymus Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×