Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Omul NU a aselenizat pe Luna

Postări Recomandate

"Limba romana are o bogatie inepuizabila in semantica!"

O propozitie imbecila din punct de vedere al topicii limbii romane.

Corect ar fi fost Limba romana e de-o bogatie semantica inepuizabila.

Daca n-ar fi fost si o prostie cat tine de mare.( Atentie delia-asta daca cumva mama sau cine iti traduce nu e langa tine. Nu te-am facut proasta. Te-am facut doar mare)

-ai vrea tu ca cuvintele sa insemne cam tot ce-ai vrea tu sa insemne ,nu sa insemne ce inseamna de fapt.

"Ai gandit analitic cand ai opinat?"

-e pe romaneste !?- opinatu`

Si greseala semantica.

"Nu suntem de acord cu opinia celuilalt incepem presiflarea, denigrarea... urmeaza infatuarea etc."

-infatuare aici nu are nici un sens

Suna cam asa " daca maine nu mananc ceapa urmeaza acceleratul de timisoara."

Si ai o droaie.

Practic te-am citit acum.

Am avut imaginea aia cu o "rascumpare" din flime.

Decupajul ala grotesc din ziare

.Cu cuvinte decupate de ici de colo de diferite dimensiuni.

Dimensiuni care tie nu-ti sant clare, aprofundate...

Limba romana ti-e straina.

Dar noi vorbim de stele si luna.

Voi adica tu, schimbare... cand voi n-aveti de fapt un minim bagaj de cultura generala.

Nicio problema. Aveti tot timpul sa invatati.

Dar nu fiti obraznici.

Si nu. Nu "l-am citit" pe Searle.

Am citit acum cate ceva despre el. E interesant.

Sincer cred ca te depaseste.

Nu ardeti etapele. Cititi-l pe Verne prima data.

Pe Rebreanu.

Pe Preda.

N-o dati in filosofie direct ca va inecati.

Editat de mareexecutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ontopic: pentru "tatele" ce ingurgiteaza tot ce zboara - stiti ce rol are luna pentru pamant?

stiti ce au afirmat americanii la intrebarea vis-a-vis de rocile "culese de pe luna" susceptibile ca ar fi tot de pe terra (pentru ca compozitia lor este izbitor de identica cu mantaua pamantului???

Hai spune, sunt curios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Limba romana are o bogatie inepuizabila in semantica!"O propozitie imbecila din punct de vedere al topicii limbii romane.Corect ar fi fost Limba romana e de-o bogatie semantica inepuizabila.Daca n-ar fi fost si o prostie cat tine de mare.( Atentie delia-asta daca cumva mama sau cine iti traduce nu e langa tine. Nu te-am facut proasta. Te-am facut doar mare)-ai vrea tu ca cuvintele sa insemne cam tot ce-ai vrea tu sa insemne ,nu sa insemne ce inseamna de fapt."Ai gandit analitic cand ai opinat?"-e pe romaneste !?- opinatu`Si greseala semantica."Nu suntem de acord cu opinia celuilalt incepem presiflarea, denigrarea... urmeaza infatuarea etc."-infatuare aici nu are nici un sensSuna cam asa " daca maine nu mananc ceapa urmeaza acceleratul de timisoara."Si ai o droaie.Practic te-am citit acum.Am avut imaginea aia cu o "rascumpare" din flime.Decupajul ala grotesc din ziare.Cu cuvinte decupate de ici de colo de diferite dimensiuni.Dimensiuni care tie nu-ti sant clare, aprofundate...Limba romana ti-e straina.Dar noi vorbim de stele si luna. Voi adica tu, schimbare... cand voi n-aveti de fapt un minim bagaj de cultura generala.Nicio problema. Aveti tot timpul sa invatati.Dar nu fiti obraznici.Si nu. Nu "l-am citit" pe Searle.Am citit acum cate ceva despre el. E interesant.Sincer cred ca te depaseste. Nu ardeti etapele. Cititi-l pe Verne prima data.Pe Rebreanu.Pe Preda.N-o dati in filosofie direct ca va inecati.
Desteptu' mamei (tale...bineinteles)!Este adevarat ca nu ai studiat limba si literatura romana decat in gimnaziu?!Daca ai fi absolvit o facultate de litere, probabil ai fi aflat ce se intampla cu unitatea lexicala "opinat" a opina = a fi de parere, a considera, a socoti, a credeimi cer scuze, dar apelativul mareexcavator ti se potriveste! (gradinita- grupa mica)Limba romana are o bogatie inepuizabila in semantica - este o expresie aproape de vulg (cu rol de ironie - dar voi le intelegeti doar pe acelea gen: esti prost, esti fraier, esti dobitoc etc.) desteptu' mamei!"Nu suntem de acord cu opinia celuilalt incepem presiflarea, denigrarea... urmeaza infatuarea etc."ar fi trebuit sa scriu pe intelesul unui pusti de gradinita cam asa...<nu suntem de acord cu opinia celuilalt (conjunctia este eludata) incepem persiflarea, denigrarea .... urmeaza (in final) "umflarea in pene" "datul in stamba">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiti ce au afirmat americanii la intrebarea vis-a-vis de rocile "culese de pe luna" susceptibile ca ar fi tot de pe terra (pentru ca compozitia lor este izbitor de identica cu mantaua pamantului???

 

Nu era o intrebare retorica!

Bun, daca esti curioasa, poti afla mai multe despre rocile lunare, de aici:Rocile lunare vazute la microscop

Sau poti sa le inchiriezi sau chiar sa le cumperi pentru a face orice expertiza de aici:Esantioane de roca lunara

Pentru cei care poate nu sunt foarte bine familiarizati cu limba engleza si cu Geologia, o sa ofer cateva explicatii:

Desigur ca rocile lunare se aseamana foarte mult cu scoarta oceanica. Ar fi de mirare sa nu fie asa, avand in vedere faptul ca elementele chimice sunt aceleasi, procesele de consolidare ale magmei sunt similare. Desigur, marea majoritate a mineralelor vor fi identice: cuart, feldspati, olivina, etc. Totusi s-au gasit si minerale care nu exista pe Terra: ex. Armacolit.

Voi sublinia insa mai ales diferentele: Rocile lunare sunt sarace in elemente volatile, nu s-au consolidat in mediu acvatic. Varsta rocilor este foarte mare: intre 4,1 si 4,4 miliarde ani. Pe Terra rocile de o asemenea varsta sunt extrem de rare, si de cu totul alt tip.

Racirea magmei s-a facut rapid, in contact cu vidul, ceea ce a dus la o degazeificare extrem de rapida, asa cum nu putem gasi nicaieri pe Terra. Majoritatea rocilor sunt metamorfozate prin impactul cu meteoritii. Iarasi, pe Terra rocile de impact sunt rare si de cu totul alt tip.

Gravitatia scazuta a facut de asemenea ca forma si dimensiunea mineralelor sa fie diferita fata de cea terestra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi delia tu vrei practic sa impresionezi pe cineva de pe aici ?!

Ai un dragut pe aici ceva?! -roaga-ma frumos si-ti dau "inscris" ca esti frumoasa si desteapta.

Sau pur si simplu te contrazici cu mine aiurea ?!

Tu nu realizezi asa`i, ca-n ceea ce ma priveste tu esti doar ridicola si nimic mai mult?

Imi spui ca stiu gramatica de gimnaziu ?!

Da. Ca atunci se face gramatica puiule. N-am sarit-o.Si regulile de baza le stiu.

Nici pe Preda sau Rebreanu-nu inseamna ca m-am oprit la ei.

Asta spre deosebire de tine.

Care imi faci tracucerea cuvantului opinat.

Eu stiu ce inseamna opinat.

L-am intalnit in cartile citite.

De aceea stiu ca-i un cuvant rar rar folosit.

Il folosesc literatii, sau dimpotriva.

Aliteratii. Cei care vor sa epateze. Sa foloseasca cuvinte pretentioase.

Incepi incet incet sa pricepi de ce esti ridicola?

Adica din moment ce-mi spui ca "patriciene" are "forma"(alta bomba) de atribut, cand e clar substantiv, ca dupa, sa-mi faci traducerea "bombastica" a unui cuvant, care in mod normal, daca aveai cultura pe care o sustii ca o ai,nici nu-l foloseai e clar ca tu de fapt,acum iti insailezi cunostintele.

Vezi delia?! Acesta este un rationament.

Logica. Care va lipseste deopotriva tie si lui schimbarea de exemplu.

De ceea v-am spus ca voi va urcati la stele, cand nici nu stiti bine pe ce pamant traiti.

Da` avem si veleitati.

Altceva. Pentru tina mama(evident a mea) e Doamna mama.

In plus fa hoha de santan,de mine, pe pm cu schimbarea sau altii de factura voastra,nu aici, pentru ca ti-am mai zis ; nu-ti permit si ma simt insultat.

Esti departe departe de umorul pe care-l gust eu.

Si nici macar spirit nu ai.

Ma rog pentru mine.

Imi pierd vremea, la fel ca cu memphis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzi delia tu vrei practic sa impresionezi pe cineva de pe aici ?!

Ai un dragut pe aici ceva?! -roaga-ma frumos si-ti dau "inscris" ca esti frumoasa si desteapta.

Sau pur si simplu te contrazici cu mine aiurea ?!

Tu nu realizezi asa`i, ca-n ceea ce ma priveste tu esti doar ridicola si nimic mai mult?

Imi spui ca stiu gramatica de gimnaziu ?!

Da. Ca atunci se face gramatica puiule. N-am sarit-o.Si regulile de baza le stiu.

Nici pe Preda sau Rebreanu-nu inseamna ca m-am oprit la ei.

Asta spre deosebire de tine.

Care imi faci tracucerea cuvantului opinat.

Eu stiu ce inseamna opinat.

L-am intalnit in cartile citite.

De aceea stiu ca-i un cuvant rar rar folosit.

Il folosesc literatii, sau dimpotriva.

Aliteratii. Cei care vor sa epateze. Sa foloseasca cuvinte pretentioase.

Incepi incet incet sa pricepi de ce esti ridicola?

Adica din moment ce-mi spui ca "patriciene" are "forma"(alta bomba) de atribut, cand e clar substantiv, ca dupa, sa-mi faci traducerea "bombastica" a unui cuvant, care in mod normal, daca aveai cultura pe care o sustii ca o ai,nici nu-l foloseai e clar ca tu de fapt,acum iti insailezi cunostintele.

Vezi delia?! Acesta este un rationament.

Logica. Care va lipseste deopotriva tie si lui schimbarea de exemplu.

De ceea v-am spus ca voi va urcati la stele, cand nici nu stiti bine pe ce pamant traiti.

Da` avem si veleitati.

Altceva. Pentru tina mama(evident a mea) e Doamna mama.

In plus fa hoha de santan,de mine, pe pm cu schimbarea sau altii de factura voastra,nu aici, pentru ca ti-am mai zis ; nu-ti permit si ma simt insultat.

Esti departe departe de umorul pe care-l gust eu.

Si nici macar spirit nu ai.

Ma rog pentru mine.

Imi pierd vremea, la fel ca cu memphis.

 

Stimate mareexcavator,

din tot ceea ce ai scris nu reiese decat ca esti inocent! (e un eufemism)

patrician poate fi folosit si cu rol de atribut (acela de : "carnat" [si mai este unul (dar te las sa-l descoperi singurel) - depinde ce sens ai luat in considerare] - dar nu ma astept sa intelegi, pentru ca ... nivelul gimnazial isi spune cuvantul!

Eu l-am folosit si pe post de apelativ (sa spun si functia? - nu, scoala trebuia sa faci cu mult timp in urma...sau sa stai frumusel in banca fara sa arborezi mana cand esti "pe dinafara")

Daca stii regulile de baza asta inseamna ca stii si semantica?!

(ai uitat sa spui ce greseala majora ai facut in exprimare in postul anterior)

Afirmi ca "opinat" este folosit f.f. rar - nici asta nu ma mira!

Ti-am facut traducerea pentru ca nu intelegeai sensul unei propozitii f.f.f.f. simple!

(sau nu stiai ce inseamna "o gandire analitica"?)

:P

Intr-o propozitie un substantiv poate avea functia de atribut (si mai ziceai ca stii regulile elementare :) )

 

Umorul tau, evident, este ordinar (stii ce sens are acest cuvant?)

Nu eu am tinut mortis sa dau explicatii, tu ai dorit-o!

M-ai provocat, ti-am raspuns!

Nu am nevoie nici de admiratori, nici de sustinatori (asa cum se intampla cu multi din acest forum), nu am nevoie nici de iubit (pentru ca-l am pe masonul meu si nu-mi trebuie altul), nu am nevoie nici sa-mi dovedesc calitatile lingvistice, nici sa ma mandresc cu ceva - eu raspund atacurilor (sau postez in functie de subiect)

Am curaj sa RASPUND, si la modul cat se poate de civilizat!

 

Ironia folosita de mine n-o vei intelege niciodata, pentru ca creierasul tau nu poate procesa decat informatii trunchiate!

Te simti insultat?

De ce?

Nu ti-ai ales tu nick-ul? (mareexcavator - te prinde mai bine - stii sensul?)

Nu te-ai "bagat in seama" (sa nu folosesc intruziunea) facand afirmatii la adresa mea?

 

 

Ps. - nu ai adus nici un contraargument, doar bla bla bla ... iti mai lipseste paharul de bere! :D

Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum are rol, nu forma.

Iar in propozitiile ta "Patriciane..." era substantiv.

Apelativ fiind tot rol de substantiv avea, luda ce esti.

si pana una alta stii ce?!

Ia hai sa nu mai trebuiasca sa te fortez sa vorbesti civilizat si sa imi iau catrafusele de pe-aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum are rol, nu forma.

Iar in propozitiile ta "Patriciane..." era substantiv.

Apelativ fiind tot rol de substantiv avea, luda ce esti.

si pana una alta stii ce?!

Ia hai sa nu mai trebuiasca sa te fortez sa vorbesti civilizat si sa imi iau catrafusele de pe-aici.

 

 

Care cuvant nu a fost civilizat? :D

Vrei sa fac povestioare acum si la "forma"??? sa intelegi si ultimile lucruri neintelese?

 

Mareexcavator, bine faci ca-ti iei "catrafusele" pentru ca nu au ce cauta pe un forum!

Ironia nu o vei intelege pentru ca nu stii ce-nseamna!

Insulta o cunosti destul de bine... dar eu nu recurg la insulta.

Ironie, malitiozitate, tendentiozitate etc... dar nu insulta!

M-ai fortat sa fac offtopic, nu sa fiu civilizata!

Citeaza-ma unde nu am fost civilizata?

 

P.s. - cacofonie! [aceasta era greseala, desteptu' mamei (tale)]

cred ca ne-am intelege mai bine daca am folosi .... onomatopeele

:P :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeaza-ma unde nu am fost civilizata?

:D auzi tu chiar crezi ca-mi mai pun mintea cu tine ?!

delia-felia, de exemplu` e malitiozitate la tine nu ?!

of,of

Nu incerca- nici macar sa nu-ti treaca prin cap, sa ma faci din vorbe delia.

Ti-am zis ca pot cobori si la nivelul tau de comunicare.

Si acum cere-ti scuze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×