Sari la conținut
Forum Roportal
BigDefender

100 de povete ortodoxe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Banuiesc ca in virtutea acelorasi principii, ale iubirii si grijii divine, si-a putut face loc in lume violenta gratuita a conchistadorilor caci prin mila lor , savarsita numai si numai in numele lui Cristos, a aparut cel mai demential si cel mai cutremurator masacru din istoria umanitatii. Genocidul acesta s-a soldat cu un infiorator record al exterminarii ( direct dar si indirect, prin tratamentul inuman la care erau supusi supravietuitorii si prin boli).

In anul 1500 Mexicul avea o populatie de 25 de milioane de locuitori iar America Latina circa 80 de milioane. In 1600 mai traiau doar un milion de indieni iar intreaga America Latina mai avea doar 10 milioane. 9o% din oameni aceia fusesera exterminati in numele Crucii, in numele unei divinitati plina de afectiune pentru copiii ei...

 

Povete ortodoxe, povete catolice...acelasi exhibitionism al doctrinei, acelasi sentimentalism fad si incult al predicii. :blink: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi doar predica ...ar fi bine ...

Dar de fapt nu e dacat o SARLATANIE din pacate inca sustinuta de stat (ma refer la RO) unde nu s-a inteles ca suntem intr-o alta etapa a evolutiei ...omul nu mai are nevoie de promisiun de fericire pe lumea aialalta ...asa cum era cand mizeria era rege ...astazi statele cu societati moderne asigura fericirea bunastarea si comfortul celor care muncesc ...PE LUMEA ASTA ...si nu e nevoie de o religie care te opreste de la lucru cu sute de sfinti care trebuie cinstiti prin lene ...

Asa ca timpul religiilor a trecut ...noroc ca Romania e cu 100 de ani in urma si se mai poate trai bine din sarlatanie atunci cand guvernantii traiesc bine din FURT!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e responsabil Dumnezeu si crestinismul pentru ce au facut niste impostori, care foloseau crestinismul drept paravan. E ca si cum din cauaza tigancilor care se dau calugarite si ghicesc, am zice ca tagma calugareasca e gresit conceputa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt de acord. Dar copilul trebuie altoit cu dragoste. El te va ura atunci, dar cand e mare iti va pupa mana. Copilul nu stie multe, n-ai ce sa-i explici, cea mai eficienta metoda e sa-l corectezi fizic. EL va dezvolta astfel un complex fata de respectiva greseala. De frica bataii se va abtine sa mai faca, si asta va functiona cu succes pana cand se maturizeaza. La acel moment el va analiza cu propria minte si va ajunge singur la concluzia ca mama\tata au avut dreptate cand il bateau. Atunci se va duce si le va multumi, cu lacrimi in ochi

 

In cazul invers, copilul nu are nici o restrictie. El crede ca toate i se cuvin, si ajunge fara nici o rusine. Astfel de copii sunt cei care la maturitate isi dau parintii afara din casa ori le crapa capul cu toporul. In familiile de ortodocsi adevarati nu vei intalni asemenea blestematii

cate minciuni sfruntate debitezi ! mi-e groaza cum mai ai curajul sa deschizi gura sa spui ca ai frica de Dumnezeu !

 

cum sa bati copilul ? nici animalele nu fac treaba asta ! violenta este o solutie doar cand nu-ti mai poti controla nervii sau cand esti un imbecil notoriu.

 

eu am fost crescuta fara bataie si am ajuns om normal si iubitor, cu respect fata de viata si sentimentele celor din jurul meu ! si da, aveam si prize in casa ! :blink:

ce aberatii sunt concluziile tale cum ca "Astfel de copii sunt cei care la maturitate isi dau parintii afara din casa ori le crapa capul cu toporul." ???

dar chiar n-ai nici un pic de jena sa spui asemenea prostii ? vine unul mai sarac cu duhul si citeste ca lui Dumnezeu ii place cand omul isi pedepseste fizic copilul si se duce acasa si-l umfla in bataie pe amaratul ala.

 

PEDEAPSA FIZICA NU-SI ARE LOCUL IN EDUCAREA UNUI COPIL !!!

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai sa vedem. Presupune ca ai un copil de 5-6 ani. El are o curiozitate sa bage degetele in priza. Ce vei face ? ii vei tine o prelegere despre proprietatile curentului electric, sau il vei lua de langa priza ? Copilul va plange, se va gandi ca esti crud, ca nu-l lasi sa se joace, dar tu vei zambi. La nevoie, il vei si pocni, ca sa se invete a nu pune degetul. Aceasta parabola poti sa o aplici si la relatia noastra cu Dumnezeu, care e tot una de tip tata-fiu. Spune-mi, cine e crud: tatal care lasa copilul sa umble la priza, sau cel care ciupeste copilul ca sa-l invete prin coercitie ? Cine isi iubeste mai mult copilul: ala care il lasa sa se prajeasca, sau acela care il rapeste brutal de langa pericol ?

 

 

Acum nu mai damn, il ciupim putin de falci ca sa nu zbiere prea tare. Daca stii sa il cresti nu va baga degetele in priza de nebun si nici nu o va lua razna mai tarziu. Cand face cate ceva este de ajuns sa il dojenesti si sa ii explici ce si cum. Cu bata nu faci niciodata mai nimic, dar este calea cea mai simpla cu cele mai rapide rezultate pe o perioada scurta. Coercitie? Legile prohibitive nu fac decat sa intareasca ceea ce ar vrea sa interzica. La fel si daca aplici o metoda coercitie. Mai tarziu copilul se va intoarce impotriva si tu o sa stai cativa ani sa te intrebi unde ai gresit. D-zeu nu vine si ii da bucata omului, ii trimite semne si incercari subtile incercand astfel sa il faca sa vada si sa inteleaga anumite lucruri. Cred ca si acuma mai plangeti dupa comunism. La aia frica si bataia erau din oficiu doar.

 

PEDEAPSA FIZICA NU-SI ARE LOCUL IN EDUCAREA UNUI COPIL !!!

 

Nu ai ce sa le explici astora. Se vede ca gandesc din hipotalamus. Au impresia ca doar asa un copil va asculta, dar nu isi dau seama de consecintele pe termen lung.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca stii sa il cresti nu va baga degetele in priza de nebun si nici nu o va lua razna mai tarziu. Cand face cate ceva este de ajuns sa il dojenesti si sa ii explici ce si cum.

 

hahaha! nu zau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand este mic acoperi prizele.Si,da,mie mi-au explicat parintii de ce nu e ok sa bag mana in priza si am inteles.

:blink:

nu vrei sa sti ce'am citit prima oara ! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×