Sari la conținut
Forum Roportal
BigDefender

100 de povete ortodoxe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt de acord. Dar copilul trebuie altoit cu dragoste. El te va ura atunci, dar cand e mare iti va pupa mana. Copilul nu stie multe, n-ai ce sa-i explici, cea mai eficienta metoda e sa-l corectezi fizic. EL va dezvolta astfel un complex fata de respectiva greseala. De frica bataii se va abtine sa mai faca, si asta va functiona cu succes pana cand se maturizeaza. La acel moment el va analiza cu propria minte si va ajunge singur la concluzia ca mama\tata au avut dreptate cand il bateau. Atunci se va duce si le va multumi, cu lacrimi in ochi

 

In cazul invers, copilul nu are nici o restrictie. El crede ca toate i se cuvin, si ajunge fara nici o rusine. Astfel de copii sunt cei care la maturitate isi dau parintii afara din casa ori le crapa capul cu toporul. In familiile de ortodocsi adevarati nu vei intalni asemenea blestematii

 

Imi este mila de copiii tai viitori sau actuali. Cred ca asa facea si Jack Spintecatorul, tot din dragoste isi omora si mutila victimele. Modull asta de educatie tine de barbari si este o reminescenta comunista. Cea mai mare greseala sa atingi un copil. Tu cand te uiti la un copil ce vezi, un fel de masinuta de jucarie sau o papusa barbie? Copiii sunt cele mai inocente si nevinovate fiinte de pe planeta asta, evident pana se gaseste cate un cretin sa ii altoiasca sau sa isi bata joc de el. Oare tu nu vezi privirea din ochii lor, curiozitatea, naivitatea, inocenta, puritatea pe care noi adultii nu le mai avem? Toata fiinta lor o degaja. Sunt fascinanti daca stai sa ii analizezi putin mai atent.Insa, spre nenorocul lor au grija parintii prin metodele lor punitive sa distruga aceste calitati. Copilul este o reflectia a noastra....a ceea ce am fost candva. Daca ca om tu sau altcineva poate sa faca asa ceva, atunci acel om nu poate depasi cu mult conditia unui animal. Inca o dovada de cat de ipocriti pot fi multi care isi aroga titlul de crestin. In momentul in care afirmi asa ceva nu poti fi mai mult decat un animal inconstient si ignorant...asta in cel mai bun caz......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu,ti-am zis ca nu am avut rabdare sa trec de pag 5.Dar,se gasesc interpretariL:ca femeia e vinovata,si este slaba intelectual si moral(cred ca ideea este luata din interpretarea unor credinte dominante in Biserica Catolica prin Evul Mediu),ca Dumnezeu i-a spus femeii sa i se supuna sotului ei.Interpretari se gasesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai........simplu.A si fost o emisiune si in momentul cand a intrebat niste barbati de ce folosesc violenta fizica in casnicie.......si au raspuns cu verste din biblie,unde se spunea ca femeia sa se supuna barbatului.Sigur,biblia ca si coranul poata fi interpretata in 1000000 de moduri posibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai........simplu.A si fost o emisiune si in momentul cand a intrebat niste barbati de ce folosesc violenta fizica in casnicie.......si au raspuns cu verste din biblie,unde se spunea ca femeia sa se supuna barbatului.Sigur,biblia ca si coranul poata fi interpretata in 1000000 de moduri posibile.

Eu nu am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tiam spus:nu stiu biblia pe de rost,am citit 5 pagini din ea,dar trebuie sa recunosti ca VT contine idei ca:femeia sa fie supusa barbatului,acesta o poate parasi oricand,pedepse "clar" misogine,iar in NT abunda idea ca femeia trebuie sa fie tacuta,ca e vinovata de pacatul originar,ca nu e om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu tiam spus:nu stiu biblia pe de rost,am citit 5 pagini din ea,dar trebuie sa recunosti ca VT contine idei ca:femeia sa fie supusa barbatului,acesta o poate parasi oricand,pedepse "clar" misogine,iar in NT abunda idea ca femeia trebuie sa fie tacuta,ca e vinovata de pacatul originar,ca nu e om.

Asta se spune

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi este mila de copiii tai viitori sau actuali. Cred ca asa facea si Jack Spintecatorul, tot din dragoste isi omora si mutila victimele. Modull asta de educatie tine de barbari si este o reminescenta comunista. Cea mai mare greseala sa atingi un copil. Tu cand te uiti la un copil ce vezi, un fel de masinuta de jucarie sau o papusa barbie? Copiii sunt cele mai inocente si nevinovate fiinte de pe planeta asta, evident pana se gaseste cate un cretin sa ii altoiasca sau sa isi bata joc de el. Oare tu nu vezi privirea din ochii lor, curiozitatea, naivitatea, inocenta, puritatea pe care noi adultii nu le mai avem? Toata fiinta lor o degaja. Sunt fascinanti daca stai sa ii analizezi putin mai atent.Insa, spre nenorocul lor au grija parintii prin metodele lor punitive sa distruga aceste calitati. Copilul este o reflectia a noastra....a ceea ce am fost candva. Daca ca om tu sau altcineva poate sa faca asa ceva, atunci acel om nu poate depasi cu mult conditia unui animal. Inca o dovada de cat de ipocriti pot fi multi care isi aroga titlul de crestin. In momentul in care afirmi asa ceva nu poti fi mai mult decat un animal inconstient si ignorant...asta in cel mai bun caz......

hai sa vedem. Presupune ca ai un copil de 5-6 ani. El are o curiozitate sa bage degetele in priza. Ce vei face ? ii vei tine o prelegere despre proprietatile curentului electric, sau il vei lua de langa priza ? Copilul va plange, se va gandi ca esti crud, ca nu-l lasi sa se joace, dar tu vei zambi. La nevoie, il vei si pocni, ca sa se invete a nu pune degetul. Aceasta parabola poti sa o aplici si la relatia noastra cu Dumnezeu, care e tot una de tip tata-fiu. Spune-mi, cine e crud: tatal care lasa copilul sa umble la priza, sau cel care ciupeste copilul ca sa-l invete prin coercitie ? Cine isi iubeste mai mult copilul: ala care il lasa sa se prajeasca, sau acela care il rapeste brutal de langa pericol ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia spune ca barbatul trebuie sa isi respecte si sa-si iubeasca sotia. Nicidecum s-o bata!!! Mai mult, sa o iubeasca cum si-a iubit Cristos biserica. Si Cristos din cate stiu eu a iubit-o si o iubeste asa de mult, ca si-a dat viata pentru ea.

Asa analfabetism spiritual, asa popor! Trist...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×