Sari la conținut
Forum Roportal
BigDefender

100 de povete ortodoxe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stati linistiti, ca au fost femei credincioase care si-au rezolvat problemele cu postul si cu rugaciunea. Auzi la ei, sa plece de acasa... Voi ati uitat de juramintele casatoriei ? "vei fi alaturi de el la bine SI LA RAU". El atuncea e "la rau", e cuprins de patimi, e legat cu bautura, cu mania., si tu fugi ? Hristos da voie sotilor sa se desparta numai pe motiv de adulter. Restul, orice despartire este ea insasi adulter. Ca daca la orice divergenta te desparti, ai fugit de pe crucea casatoriei. Daca femeia e credincioasa, il va curati de patimi si pe barbatu-sau, dupa cuvantul lui Pavel, prin care vorbea Dumnezeu . 1 Corinteni 7,14

Daca erai femeie cred ca te gandeai de doua ori inainte sa dai sfaturi de astea! Sau poate nu, o minte intunecata de religie si indoctrinata functioneaza la fel indiferent de sex. :plane:

despre copii, sa zicem ca eu sunt prost, dar Solomon ? In Pildele lui Solomon 23,13

Draga, acu' 2000 si ceva de ani erai ucis cu pietre pentru adulter, era in vigoare legea Talionului, si tu imi dai mie ca exemplu pe cineva care credea in aceste legi???? Nu cruta nuiaua? Barbarie totala.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm se pare ca preferati un violator sau criminal in locul celor 3 cazuri mentionate mai sus. E tocmai pe dos, mai degraba respect pentru omul sarac dar care a ramas mandru. In momentul in care omul renunta total la mandrie , ramane doar un sclav de care se folosesc smecherii.

Intra in contradictie cu conceptul pacatoseniei din nastere. Cum naiba sa nu gresesti cand ai gresit prin simplul fapt ca te-ai nascut?

Repet. Ce secrete are un crestin?!?!?

 

Sunt scrise demult, si au intelese mai presus de ceea ce spui tu. Nu cauta sa ii gasesti nod in papura. Gresala si celelalte chestii sunt doar cu sens metaforic, nu inseamna chiar ca nu vei avea nici una, dar ca vei avea mai putine.

 

Cand G. cosbuc a scris "Si Voda-i un munte" nimeni nu a zis ca nu poate sa fie un munte, avea un sens metaforic. Asa si aici. Prima reprezinta sfaturi pentru oameni simpli, nu putea sa scrie de violatori, sau alte chestii. In plus, acum 100 de ani nefiind tv, si gazetele nefiind inebunite de violuri si crime nu prea era ceva la ordinea zilei, sa vezi/auzi de violuri. Ce rost avea sa zica "Dumnezeu se scarbeste de violarori" cand era evident?

 

Intr-a doua, mandrie nu e folosit cu acelasi sens ca si cum e acum, ci vrea sa insemne ca omul sarac e ceva genul: "Eu nu am nimic, de abia pot sa imi hranesc copii, nu muncesc, sunt lenes, dar sunt mandru de mine insumi... Si mandia e un pacat, totusi. Ce zici tu de smechereala si alte chestii tine mai mult de self-respect, oricum.

 

Nu stiu la ce se refera ultima, dar banuiesc ca poate fi vorba de faptul ca la sat, era rusinos sa fi betiv, iar nu ai vrea sa se vorbeasca prin sat ca esti bun prieten cu unu. Acesta poate sa fie secretul.

 

In orice caz, nu are rost sa ne batem capul, sunt povete cam vechi, din pacate, uitati-va la chestia cu femeia batuta. Acum lucrurile s-au schimbat. Trebuiesc interpretate pentru secolul nostru si rescrise. Sunt scrise adanc unele, oricum.

 

Credeti-ma si biserica se schimba, la fel ca si societatea, numai.. un pic mai lent...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ai auzit niciodata de hoti sau de famei care practica prostitutia provenite tocmai din familii extrem de religioase si severe?

 

Da, sunt , multe cazuri. Chiar de asta eu resping religia pentru că nu are nimic comun cu

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, Lupini, dar accepta divortul? Chiar si in cazul violentei?

 

Dumnezeu spune clar, Anca :

 

1 CORINTENI 7 : 15 "Dacă cel necredicios vrea să se despartă, să se despartă; Dumnezeu ne-a chemat să trăim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, cel necredincios are voie, ca nu e sub legea crestineasca. Dar despre credinciosi a zis Hristos: oricine isi lasa femeia, afara de pricina de desfranare, o forteaza sa faca adulter". "Si cine o ia pe cea lasata face adulter" Matei 5,32. Daca vei binevoi, Lupini, sa vezi mai jos pe aceeasi pagini de unde ai citat, la 1 Corinteni 7,27 "Ai femeie ? nu cauta dezlegare [divort]. Te-ai dezlegat de femeie ? Nu cauta femeie". Inca mai jos, la 39 ne zice Iisus, prin Pavel :"Femeia este legată prin lege at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
despre copii, sa zicem ca eu sunt prost, dar Solomon ? In Pildele lui Solomon 23,13

solomon nu facea altceva decat sa sintetizeze obiceiul perioadei. si, raportat la epoca moderna, e mai prost ca tine la dat sfaturi in privinta asta.

 

 

Repet. Ce secrete are un crestin?!?!?

o gramada. multe si negre. n-ai vazut ce sfaturi dau domnii crestin-ortodocsi? sa postesti si sa te rogi la sfinti sa nu se mai imbete barbatul (in loc sa vorbesti cu el sau sa-l duci la doctor, ori sa-l lasi pur si simplu daca e prea animal ca sa mai realizeze ce face), sa-ti altoiesti plodul cand nu te asculta ca sa nu creasca mare si sa-ti crape capul cu toporul... astea sunt secrete ale unei mentalitati care ar trebui ingropata in cea mai adanca gaura de sarpe si lasata acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o gramada. multe si negre. n-ai vazut ce sfaturi dau domnii crestin-ortodocsi? sa postesti si sa te rogi la sfinti sa nu se mai imbete barbatul (in loc sa vorbesti cu el sau sa-l duci la doctor, ori sa-l lasi pur si simplu daca e prea animal ca sa mai realizeze ce face), sa-ti altoiesti plodul cand nu te asculta ca sa nu creasca mare si sa-ti crape capul cu toporul... astea sunt secrete ale unei mentalitati care ar trebui ingropata in cea mai adanca gaura de sarpe si lasata acolo.

 

Ai observat desigur, cum intrebarea asta este ocolita frecvent :o:. Lupini, Hyouma ce secrete aveti ma ?:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca de la prima "povata" mi se ridica paru-n cap. Daca Dumnezeu e atat de bun, de ce sa va fie frica de El, dragi crestini? Ca va trimite in iad? De-asta tre' sa faceti fapte bune, de frica iadului? Da' de ce sa nu va fie frica de dreacu si sa va fie frica tocmai de "binefacatorul" vostru?

 

 

Iar, referitor la ceea ce a zis Hyouma...daca o femeie este batuta de sotul ei, desfigurata, sa zicem ca pierde si o sarcina din cauza asta, de ce sa mai stea alaturi de barbatul ei? Cum poate sa-l mai iubeasca dupa o chestie d-asta?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar, referitor la ceea ce a zis Hyouma...daca o femeie este batuta de sotul ei, desfigurata, sa zicem ca pierde si o sarcina din cauza asta, de ce sa mai stea alaturi de barbatul ei? Cum poate sa-l mai iubeasca dupa o chestie d-asta?

Pai daca mai pierde si sarcina "fara voia ei" nici nu are voie sa se impartaseasca, ca e vinovata dupa parerea ortodocsilor! Nu ca ar avea sotul vreo vina, femeia e vinovata! :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×