Sari la conținut
Forum Roportal
lexiana

Cine stie sa interpreteze analize la copii pentru hepatita B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Revin cu noutatzi...Intre timp mi-am facut si antigen HBE ...a iesit negativ :P Asta inseamna ca virusul nu se multiplica. Medicul ginecolog mi-a spus ca exista un risc foarte mic de a transmite virusul bebelusului... dar asta nu inseamna ca am scapat. Nu voi putea sa alaptez....M-am obisnuit cu ideea, nu mai sunt atat de distrusa.Acum sunt in dilema in legatura cu vaccinul de imunoglobulina: ginecologul imi recomanda sa-l fac, medicul de familie imi spune ca nu e neaparat nevoie.Bebiciul oricum va fi vaccinat impotriva hepatite b imediat ce se naste, prin cezariana. Voi ce parere avetzi?

Mentionez ca mai am un baietzel de 5 ani (nascut prin cezariana)...el nu are antigen HBS.

Legat de imunoglobulina ...am auzit ca nu se gaseste in tara...stie cineva cat ar costa?

 

 

Buna Ela, buna fetelor.....

Eu sunt noua pe acest forum

Sunt o mamica purtatoare de antigen HBS si am nascut o minunatie de fetita in luna ianuarie 2007.

Sunt purtatoare din nastere. Virusul este transmis de pe la bunica mea cel putin....daca nu din strabunici....

Am descoperit aceasta problema in urma cu 6 ani. Sunt purtator sanatos si merg anual la control pentru analize. Totul este in regula, asa cum sper sa fie si la fetita mea.

Eu sunt din Constanta, dar merg la control in Bucuresti la Matei Bals. La aflarea vestii ca sunt insarcinata si medicul infectionist si medicul obstretician m-au sfatuit sa fac copilului la nastere imunoglobulina anti HBS.

Mi s-a spus ca tuturor copiilor la nastere se face vaccinul impotriva hepatitei B, insa micuta mea va avea un alt regim decat ceilalati.

Asa cum v-am spus pe langa Engerix-ul care se face tuturor a trebuit sa caut in disperare aceasta imunoglobulina pe care am procurat-o abia cu vreo 3 saptamani inainte de nastere. Am cautat-o timp de 9 luni in toate tarile civilizate din lumea aceasta, inclusiv in SUA si Canada. Unde o gaseam nu o puteam aduce din cauza transportului (pt ca trebuie transportata la rece - intre 2 si 8 grade max) sau nu se gasea in farmacii, doar in spitale si nu o puteam procura de acolo...si tot asa....

In final am gasit-o in Ungaria si am reusit sa o aduc.

 

Mai aveam max 1 luna si urma sa nasc si de frica sa nu se intample ceva cu fiola am luat 2.

Multumesc lui Dzeu ca a fost ok si nu s-a intamplat nimic ele pe drum.

 

ASA INCAT AM RAMAS CU O FIOLA DE IMUNOGLOBULINA HEPATECT CP.

GRAVIDUTZELE PURTATOARE DE HBE CARE VOR SA INTRE IN POSESIA ACESTEI FIOLE contactati-ma la dresa de mail: dobreandreea@gmail.com

 

 

Pe cine intereseaza mai multe detalii despte acesta problema am sa va zic in doua - trei vorbe ce m-au sfatuit pe mine medicii.....

 

Si medicul infectionist si cel obstretician asa cum v-am mai spus, m-au sfatuit ca pe langa imunoglobulina pe care i-o fac la nastere copilului sa nasc prin CEZARIANA SI SA NU ALAPTEZ NICI 1 SECUNDA.

 

Asa incat am urmat sfatul lor si totul a fost ok pana acum.

Urmeaza sa-i faca analizele in 2-3 saptamani sa vedem daca imunoglobulina si-a facut efectul, asa cum sper.

 

In timpul sarcinii, toti medicii cu care am discutat despre problema mea, au fost de acord sa-i administrez HEPATECTUL copilului.

 

Astept sa ma contactati si va stau la dispozitie cu orice sfat pe care vi-l pot da in acest sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Daria Ioana!

Am nascut acum 2 sapt un baietel,si sunt si eu purtatoare de virus B,prin cezariana si nu alaptez.

Mie mi-a fost clar recomandat sa fac 2 imunoglobuline puiului _1 la nastere si 1 la 1 luna,de fiecare data cand i se face vacc. antihep.,tu i-ai facut doar una?De ce?

La doi medici neonatologi le-am cerut parerea,si mi-a spus ca imi trebuie 2 fiole de imunoglobulina.

Astept raspunsul tau!

Doina. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Daria Ioana!

Am nascut acum 2 sapt un baietel,si sunt si eu purtatoare de virus B,prin cezariana si nu alaptez.

Mie mi-a fost clar recomandat sa fac 2 imunoglobuline puiului _1 la nastere si 1 la 1 luna,de fiecare data cand i se face vacc. antihep.,tu i-ai facut doar una?De ce?

La doi medici neonatologi le-am cerut parerea,si mi-a spus ca imi trebuie 2 fiole de imunoglobulina.

Astept raspunsul tau!

Doina. ;)

 

 

Asa mi-a fost recomandat si de medicul infectionist, iar neonatologul a citit prospectul pe care l-am si tradus in romaneste. Din cate stiu i s-a pus branula si i s-a administrat in parcurs de 12 ore de la nastere, nu totul odata. Sper ca este totul ok si astept cu nerabdare sa-i fac analiza sa vad ce s-a intamplat. Acum chiar m-ai pus pe ganduri si o sa stau putin stresata pana la analiza. Mai ales ca stau cu cealalta fiola in frigider de cand am nascut..... Sper sa fie totul ok. Poate difera si imunoglobulina pe care o faci.....acum cu Dzeu inainte......

La 1 luna i-am facut vaccinul ENGERIX PE CARE IN MOD NORMAL AR FI TREBUIT SA-L FAC LA 2 LUNI...

Dupa analiza am sa te tin la curent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Doina,

Asa mi-a fost recomandat si de medicul infectionist, iar neonatologul a citit prospectul pe care l-am si tradus in romaneste. Din cate stiu i s-a pus branula si i s-a administrat in parcurs de 12 ore de la nastere, nu totul odata. Sper ca este totul ok si astept cu nerabdare sa-i fac analiza sa vad ce s-a intamplat. Acum chiar m-ai pus pe ganduri si o sa stau putin stresata pana la analiza. Mai ales ca stau cu cealalta fiola in frigider de cand am nascut..... Sper sa fie totul ok. Poate difera si imunoglobulina pe care o faci.....acum cu Dzeu inainte......

La 1 luna i-am facut vaccinul ENGERIX PE CARE IN MOD NORMAL AR FI TREBUIT SA-L FAC LA 2 LUNI...

Dupa analiza am sa te tin la curent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mercy pt raspuns! Daria Ioana!

S-ar putea sa difere imunoglobulina,cred...Fiolele mele sunt aduse din Franta,si in prospect se admin. inrtamuscular in regiunea mastoidiana,dar diferit ca loc de vaccinul antihep. Se specifica f. clar ca nu intravenos.Medicul care i-a facut imunog. mai facuse asa ceva si tot in felul asta,si tot cu imunog. frantuzeasca.

Acum ,vorba ta cu Dumnezeu inainte!

Eu pe 23.08 o sa i recoltez puiului sange,sa vedem daca a inceput sa produca anticorpi organismul,si cu ce titru.

Mai vorbim!

 

Doina :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doina, mi-am schimbat numele! De acum voi fi Darilu..... nu ma vei ma gasi pe forum ca Daria Ioana.

 

Cred ca pe 22 ajung si eu la Buc sa-i fac analiza.

Apropos, tu de unde esti? si unde ai nascut?

 

Ca la noi fiind spitalele sub orice critica si medicii la fel....a trebuit sa merg la Bucuresti sa nasc....

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Darilu!

Sunt din Bucuresti,si am nascut la Caritas,si din auzite spitalul e destul de urat-da asa e,dar personalul de la neonatologie e supeeer,eu cel putin asa il caracterizez,pt ca merita,in special d-na doctor Patrascu :o: ,care a vut f. mare grija de noi!

Doina :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Doina,

 

Daca nu te superi spune-mi si mie te rog cum ai intrat in posesia unei imunoglobuline frantuzesti? ca am incercat si eu prin Franta sa vad daca se gaseste si cine s-a interesat acolo nu a reusit sa faca rost. Ai luat-o direct din Franta cu ajutorul cuiva sau ai comandat-o pe al noi si ti-au adus-o de acolo?

Este primul copil la care o folosesti? ca asa am inteles din "discutie"

 

Darilu

 

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! :D

Citeste 'insarcinata in luna 4 si Ag-hbv prezent!ce ma fac?'pagina3 din forum,si o sa te lamuresti.

Sunt la al doilea copil,la primul nu eram purtatoare de vir. B

Doina :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Doina!

 

Multumesc pt raspuns! Am citit textul catre care m-ai indrumat si mi-am adus aminte ca si eu am dat de cei de la MS insa era prea tarziu. Am sunat la ei cu 1 luna inainte de a naste si dura f mult procedura de import si apot si transportul.

Multumesc mult oricum,

 

Darilu

 

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×