Sari la conținut
Forum Roportal
lexiana

Cine stie sa interpreteze analize la copii pentru hepatita B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anti-HBC 8.89;Anti-HBC_1 Reactive;HCV_3 0.08;hcv_3_1 NONREACTIVE;AcHBs 0.49;AcHBs nonreactive;Cand am luat rezultatul la analize nu era medicul acolo si mi-a spus o asistenta sa revin pt.citirea analizelor de catre medic.Intrebarea este;are sau nu are copilul meu hepatita???????astea sunt toate analizele care mi le-a facut la copil,mentionez ca eu am hepatita B cronica.Rog mult cine se pricepe sa-mi dea si mie un raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit...Sunt insarcinata in 3 luni si la analize mi-a iesit prezent antigen HBS...cat este de grav?am inteles ca voi avea nevoie de un vaccin cu imunoglobulina imediat dupa nastere...As dori sa vb cu mamici care au trecut prin asa ceva...In legatura cu alaptatul bebelusului parerile sunt impartite...unii doctori nu recomanda alaptarea...altii nu au nimic de obiectat impotriva alaptatului...In prima faza am fost distrusa...acum incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ...dar as vrea sa-mi impartasiti din experienta voastra...Fizic ma simt ok,dar stau cam prost cu psihicul...in acelasi timp as vrea sa nu ma stresez foarte tare pt a nu influenta negativ beblusul...asa ca orice sfat e bine venit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ELA !

 

De imunoglobulina are nevoie bebelusul tau !!!! si trebuie adm imediat dupa nastere ,apoi continuata vaccinarea impotriva hepatitei B .

 

Rasfoieste paginile acestui forum ! Am vazut pe undeva in arhiva ,ca recomanda cineva pe o doctorita de la sp FUNDENI ,care poate sa faca rost de imunoglobulina.

 

SANATATE SI SARCINA CIT MAI USOARA !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DARIA 38 te rog mai ajuta-ma inca odata in interpretarea analizelor.....am 2 copii cu aceeasi problema hepatita b si la al 2-lea rand de ananlize mi-a spus ca au hepatita b cronica,dar nici acum nu mi-a facut AgHBs,mi-a facut doar atat;Anti_HBe 29.57,Anti_HBe_I nonreactive,HBeAg 1390.696,HBeAg_Ireactive,iar transaminazele se incadreaza in limite normale.Pt.mine este mult mai usor de inteles AgHBs pozitiv sau negativ,analiza asta a fost prima care mie mi-a fost facut-a si mai vreau sa te intreb;reactiv si nonreactiv inseamna pozitiv sau negativ?poate pun intrebari prostesti dar vreau si eu sa inteleg,cand medicul mi-a spus ca au hepatita b cronica iti dai seama ca nici nu am mai stiut ce sa intreb in mod deosebit,cand am ajuns acasa si m-am uitat peste analize dupa ce mi-am mai revenit din soc m-am intrebat ce inseamna fiecare.Iti multumesc anticipat se pare ca te pricepi muult mai bine si din nefericire experienta proprie te-a determinat sa te documentezi pe tema asta.SANATATE MUUULTA!!!si Dumnezeu sa ne ajute pe mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!!!

Tocmai am primit rezultatul de la FIBROSCAN si fiind ceva nou pe la noi,lumea nu prea stie cum se interpreteaza rezultatul.Mie mi-a iesit 4,8 kPa.Atat scrie acolo.Doctorita mi-a mai zis ca nu am fibroza si ca ficatul arata aproape ca la un om sanatos.Nu stiu ce sa fac in continuare,sa mai fac punctie pentru obtinerea tratamentului sau sa mai astept??Casa de asigurari mi-a cerut repetarea biopsiei pentru obtinerea tratamentului dar doctorita care mi-a facut fibroscan-ul mi-a spus ca inca nu e cazul de tratament ,sa mai astept sa vedem cum evolueaza.Incarcatura virala e 1.480.000.000 si transaminazele sunt bunicele.Ce sa fac????A mai facut cineva Fibroscan???E mai relevant rezultatul de la biopsie sau cel de la FIBROSCAN?

VA DORESC SANATATE MULTA!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicele inseamna la limita superioara.Fibroscan-ul l-am facut la spitalul judetean Timisoara.Costa 60 euro.Daca esti de acolo si esti internata in acel spital(fiind asigurata bineinteles) este gratuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna AIDA !

Din pacate legile la noi sunt asa de prost facute ,ca cei de la CASELE DE ASIGURARI nu vor sa scuteasca pacientii de trauma psihica si fizica prin care trec ,si testele de fibroscan si fibrotest nu sunt acceptate la dosar .

Tu ai o doctorita buna ! Ai incredere in ea !!

 

Imi este dor de tine ! Cind mai vb pe mess?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna LEXIANA !

 

De unde esti?

Lasa-mi id-ul tau de mess ca sa vb mai usor .

 

reactiv -pozitiv

nonreactiv -negativ

 

Medicul la care mergi este hepatolog? Este bine de stiut daca copii au AgHBs pozitiv sau negativ ,pt ca vad ca au Ag HBe pozitiv si asta inseamna ca infectia exista.Daca nu exista anti HBe pozitiv inseamna ca virusul este in activitate ,dar in acelasi timp Ag HBe fiind pozitiv ,poate stimula sistemul imunitar ,sa produca anticorpii de aparare ,adica antiHBe si anti HBc.Trebuia sa-ti faca si antiHBc . Analizele nu par a fi complete .

 

Vb pe mess !!!

 

Ai grija de tine si de fetite !!

 

M-am uitat pe mesajele anterioare de la tine si am vazut ca fetitele au si anti HBc pozitiv .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×