Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai uita-te cu atentie si vezi ca am acceptat frustrarile de la inceput, chiar mi se par normale in viata unui om. E greu sa decizi tu ce ma ajuta sau nu. Eu nu cred ca esti psiholog, dau daca esti, ai facut la fara frecventa.

empiric..iti scapa sensul cuvantului empiric? pregum si folosirea lui in "un psiholog mai putin empiric ca mine"? :lol:

 

 

E absolut firesc sa fii dominat de femeie si sa ai nevoie de atentie.

Am dat peste forum-ul asta din greseala si am vrut sa dau un reply cuiva. Asa ca am mai ramas.

sa fi dominat de femei? nu cred...sa ia nevoie de atentie, afectiune etc ? asta da, orice fiinta umana are nevoie.

dar uita-te in oglinda sau la ceea ce postezi si vei vedea exact ceea ce se intampla atunci cand cel ce-si doreste dominatia asta are parte de prea multa, sau cand afectiunea pe care o primeste este sub nevoile sale ..si cum spuneam, poate incepe de la mama, nu e neaparat vorba despre ultima de te-a lasat... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ti-am spus ca nu iti voi raspunde, in plus daca nu ti l-as da, as putea fi acuzat de lipsa de maniere. M-ar deranja. Cu atat mai mult cu cat acuzatia ar veni din partea ta, o persoana pe care o plac. Pana ajungem la pagina opt, spune-mi de ce crezi ca te aman? (*)

De ce?

Aici trebuie sa intervin cu ceva spiritual, nu?

Nu m-am gandit pana acum ca dezamagirea ar fi benefica. Daca ma indemni sa ma gandesc la asta, as spune ca dupa dezamagire vine cunoastere. In sensul ca realizezi cinismul vietii, faptul ca esti supus subiectivitatii, devii mai circumspect, lucru care iti ajuta in viitor, devii mai precaut(a). Doare.

Dezamagirea vine numai de la cei apropiati pentru ca ai facut greseala (obligatorie dealtfel) sa ai incredere in ei. Esti victima propriei greseli pe care cu siguranta o s-o mai faci. Desi esti mai circumspect (vezi precedentul) si ti-ai promis sa nu o mai faci, in mod inexplicabil, se intampla din nou. Dezamagirea si frustrarea ce va urma vor fi chiar mai mari. Si iar. Nu cred in "invata din greseli". Inveti, insa nu te opresti. Dar eu ma opresc aici.

 

 

Chiar daca omul nu prea invata din propriile greseli, macar dezamagirea ii arata ca in raport cu acea persoana, acea situatie, a gresit (in evaluare, in comportament, etc.) si macar fata de acea persoana si in raport cu acel tip de situatie, va sti sa fie mai circumspect.

Personal, am inceput sa multumesc la fel de mult celor care ma dezamagesc, ma.. dez-iluzioneaza (alt lucru frumos!), asa cum le multumesc celor care ma ajuta, pentru ca si unii si altii participa la evolutia mea, chiar daca prin metode diferite. Cand esti deziluzionat, dezamagit, incepi sa vezi lucrurile asa cum sunt ele. Chiar daca pare putin cam masochist punctul de vedere, e macar o alta viziune asupra unor aspecte pe care in mod traditional le vedem ca negative.

 

I: Care sunt cele doua domenii (sa presupunem ca sunt doua) carora le acorzi cea mai mare importanta in viata ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I: Care sunt cele doua domenii (sa presupunem ca sunt doua) carora le acorzi cea mai mare importanta in viata ta?

Nu am doua. Doar unul: spiritul (suna stereotipic rau). Probabil ca e cel mai greu lucru, nu stiu. In rest sunt superficial.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×