Sari la conținut
Forum Roportal
Corydalis

Mancaruri traditionale de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ajungem azi la orele 4:15 PM la un magazin european de brutarie si ne da cu firma'n cap ca ei inchid la 4 FIX ... sa venim maine, cam 25 km un drum.

Proprietarii beau cu niste prieteni si mancau din vitelul copt in cuptorul de pizza ca este si un mini restaurant care aduce venituri serioase.

N-au vrut macar sa-mi spun adaca fac Pasca sau nu.   Ne-am dus la alta care a cumparat firma de la un cofetar roman si cateva retete dar nu face pasca.

De cina am mancat o punga de floricele cu compot de mere in care am turnat ceai de Chimen/Caraway Seeds pentru aroma ... postesc de nervi.

Am o varza acra asa de gustoasa dar cat pot sa mananc si din ala ... 

 

Nu stiu unde au disparut brutarii din Bosnia, Polonia si altii???   

 

Am impresia ca mancam doar paine cu unt de Paste ca untul e la pret redus, pachetul de 454 de grame costa doar $2,99 ... din pret normal $6,99!!!

Mai am 6 pungi de floricele ca m-am aprovizionat, sper sa fie ridichi si ceapa verde in magazine si va trece cumva o zi.   

 

Comunitatea maghiara ofera masa de pranz gratuit, dar nu ma duc, meniul este: oua umplute, oua rosii traditional colorat, jambon si hrean, tocanita de vanat cu galuste de faina si salata de castraveti, tort/prajitura si cafea.     (Töltött tojás, hagyományosan festett tojás, sonka tormával, őzpörkölt nokedlivel és uborkasaláta, sütemény és kávé.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am renuntat la Pasca!!!   Nimeni nu se ocupa decat de cele locale desi au licenta ca European Bakery. 

Am ajuns la concluzia ca pot sa le mananc si rece ingredientele: paine, branza, oua si crema de zahar ars ... ce conteaza ca se amesteca in burta   :haha:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe masa noastra a fost snitel din pui, cartofi fierti fara coaja, sauce de ciuperci, ananas, capsuni, mure si afine, bomboane de ciocolata cu menta si apa minerala.

Oua rosii cu unt pe paine, ceapa verde si ridichi, insa din alea mai organice decat natura, scumpe s-ar traduce ca au alt gust. 

Asa o placere a fost sa ciocneasca oua ce n-a creat nici DisneyLandu' ... tineretul a scos niste reguli noi la joaca.

De cina am fost la fiul ca aveau musafiri pentru ocazie si am avut un timp minunat.


Cina era programat la mine, in ultimul moment s-a schimbat planul sa mergem noi acolo, dupa ce m-am rupt sa decorez prin casa ... ca au venit niste prieteni din alt Stat si voiau sa fie impreuna daca am preparat mancare deja.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

20180327husvet1.jpg?w=782&h=521&t=4


Micul dejun tipical in Duminica Pastelui la catolici maghiari, insa nu este limitat, desi nu prea-l mananca si alte natiuni ca traditia si datina e alta in zona lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pregatirea pentru marele eveniment pasqual este o arta in Romania, insa in alte tari din occident este doar o cina, doar un ou sau un iepuras de ciocolata este in plus. 

Pe aici marimea obiectelor de ciocolata poate fi de marimea unui copil de 3 ani ... iar majoritatea familiilor comanda mancare sau merg in restaurante direct de la biserica si Pastele s-a si terminat. 

 

Sora mea-mi spunea azi ca s-a luat dupa mine si a gatit doar pentru un week end, nici sarmale n-a facut sau ceva complicat, nu le plac ovinele, a prajit filet de peste cu cartofi curatati copti in cuptor si salata de varza acra.  A comandat 5 cozonaci si o prajitura cu branza ca Pasca s-a terminat deja, au vandut cuiva.

Nici supa sau ciorba n-a facut ca niciodata si vrea sa vada cum vor trece zilele.   Au programat mici pentru o cina cu salata de cartofi. 

 

Dar citesc in ziarele romenesti ca "nu se poate lipsi de pe masa festiva" si insira alimentele si arata poza cu salam si branzeturi, drob, oua umplut si salata de boeuf, ciorba de miel, sarmale in foi de vita, friptura de miel, etc.,  eu gasesc cam nesanatos de pregatit toate astea si tinut pe masa, plus ouale rosii, ca din toate este imposibil de mancat la o masa.  Nici sanatos nu este sa se reclame vin si tarie care este un MUST ... ca e Paste.  Mie pozele-mi plac cel mai mult cu mesele pentru ocazii festive!!! 

La partea dulce doar despre cozonac se pomeneste, pasca cateodata, eventual prajituri dar nu indica nici un nume.   

 

Eu am cumparat oua de ciocolata chiar foarte multe, ramas nevandut si dat pe nimic si daca intra cineva va avea langa cafea una bucata, dar mancare n-am pentru nimeni decat pentru noi.  Tocanita de vita cu galuste de faina si salata de castraveti.   Un chec feliat in magazin care seamana mult cu cel romanesc, ananas pe langa si trecem la ziua urmatoare.    Niciuna din romancele cu care am luat legatura  n-a spus ca va manca miel, saptamana trecuta la Costco unde ne aprovizionam de obicei cu miel de Paste, 1 kg de pulpa dezosata a fost in jur de 50 de dolari :gwerewolf:care nu are miros si gust de oaie.  La un alt magazin a fost doar 25 de dolari dar animal mai batrin cu miros si gust de oaie, cred ca au trecut la jambon afumat ca era ieftin, doar $2,75/kg sau la un curcan care mereu este la moda in State.   La arabi este mai ieftin dar noi nu cumparam de la ei carne prea des si nu sint nici aproape, plus ca nu ramburseaza marfa vanduta chiar daca-i stricata carnea si daca ne imbolnavim, purtam consecintele ca nu este controlat de guvernul american animalul kosher sau halal.   De cand cu Amazon in business, in alimentari s-a scumpit totul, mie nici de ei nu-mi place ca se duce inapoi foarte multa marfa, mereu anunta la TV.   Am mare atentie la ce mancam, cat punem pe farfurie deodata si in cat timp il consumam ca sint factori importanti pentru sanatate.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Image result for jambon espagnol

Azi am vazut la magazinul COSTCO instalatia asta pentru Jambonul de Craciun ... pentru 100 de dolari cu Jambon cu tot din Spania.

Pan'acum Jambonul de Craciun era una de fiert ca pentru Paste sau de bagat in cuptor in cratita curcanului.   Nu se bateau oamenii pe ea ca nu se oferea degustare de jambon crud si sarat, sa se vada cat e de bun sau ce gust are.   Mexicanii desi vorbesc Spaniola, nu mananca delicatese din Tara de origine al limbii lor lor folosite in comunicarea de zi cu zi.   Dupa Craciun cred ca va fi mult mai scump ca am mai vazut intr-un magazin doar jambonul la un pret exorbitant ca era si foarte organic totul acolo.   Serios acum, un porc cum poate fi organic??? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dispare carnea de porc?!?!?!    S-ar putea ca în viitorul apropiat să nu mai avem porc de Crăciun ... :eek:

"“de la 6 porci în sus” trebuie să ai, printre altele, un medic angajat, să treci zilnic într -un registru date despre supravegherea sanitară a porcinelor, să ai o sală de necropsiere, un punct de pază amenajat, vestiar-filtru, birou pentru şef de fermă, farmacie etc."

Nu stiu de unde vin inca multe reguli cam imposibile fata de conditiile de pan-acum dar se va schimba vanzarea celori care fac o afacere din asta, nu o familie care-si creste doar sa hraneasca familia.   Asta inca este bine ca nu se iau de toata lumea, dar nu se stie daca intra in UE ce se intampla.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Easter 2021  Sunday, April 4 ...  in 56 days
Othodox Easter 2021 Sunday, May 2nd ... in 85 days ...:chef:
 
Pana atunci din miei vor deveni oi ... catolicii mananca Jambon afumat fiert sau facut in cuptor inabusit, asta-i traditionala mancare, insa celebreaza si pe cel orthodox cu miel ca si in acea zi se mananca!!!   Aici va fi ieftin dar eu cumpar si congelez cand apare ieftinirea mieilor, dar inca n-a fost azi, va apare in reclamele de Miercuri foarte curand ca in fiecare an, vine din Australia marfa ca ei au un sezon placut atunci pentru animalele mici si nu miroase carnea a oaie chiar daca e batran animalul.
Avem timp de tinu post sa slabim ca un os de oaie pana-n Mai :boxing:  
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×