Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Se asculta fratilor, se asculta chiar daca nu cu fervoare. Pentru ca (multumim lui Dumnezeu) mai exista profi cu scaun la cap in scolile generale si licee si le indeasa in urechi elevilor asemenea muzica; unii reactioneaza foaarte pozitiv. A fost moda dupa revolutie sa facem pe occidentalii si sa consideram muzica clasica gunoi.. vad cu multumire ca unii si-au revenit din miraj repede de tot.

 

Eu am descoperit muzica clasica destul de tarliu ( pe la vreo 14 ani ) si de atunci am ramas fidel genului, chiar daca am parcurs si alte genuri.. Ce imi place este ca desi muzica clasica dispare incetul cu incetul, nu se mai produc operete, comcerte, simfonii.. instrumentatia ramane si se reorganizeaza spre a da noi bogatii spirituale. Spre exemplu stiu muulte trupe rocca care folosesc instrumentatie de concert !

 

Nu stiu daca va intereseaza, dar ceea ce ascult acum este Bach - The well-tempered piano, simfoniile Beethoveniene (in special V , VI si IX ) , plus Anotimpurile. In rest ascult sporadic Mozart (Salzburg Soloists are 40 de minute, rar apuc pana la capat ), Sangue Vienesse al ui Strauss.. era sa-la uit pe Edvard Grieg ( Peer Gynt si Lyric Suite). Raman dator acestei muzici. Ea a pus bazele evolutiei mele spirituale exact in perioada adolescentei.

 

Sper ca acest gen niciodata sa nu dispara sau sa fie diluat.. cu atat mai putin vreau ca el sa fie supus cerintelor marcaetingului. Mai bine ramane necunoscut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot lauda ca muzica clasica a fost vreodata pe primul loc in topul preferintelor mele(in ultimii 10 ani), dar a fost intotdeauna in lista muzicii care mi-a placut(adica a 2:pe ).Cred ca de la fiecare compozitor imi place ceva, insa per total il prefer pe Chopin, urmat de Rachmaninov si Tomasso Albinoni ... mai ascult cu placere si fragmente din operele compuse de Verdi(Nabucco in special), Puccini cu celebra sa Madamme Buterfly...Vivaldi in special Iarna din Anotimpurile si Bach - Badinerii, in mod sigur omit din nefericire cativa clasici celebri:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine muzica clasica si cea preclasica sunt coloana sonora infinita a sufletului.Imi place foarte mult Haendel,Bach,Ceaicaovscay(Simfonia a 6-a),Bethoveen(Patetica,Sonata lunii,Simfonia a6-a).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum Michelangelo isi sculpta cu dragoste marmura gandindu-se la bucata de piatra ca la o viitoare fiinta asa si Beethoven isi sculpteaza cu migala prin clapele mintii si ale pianului,sunetul, pentru a scoate din el o adevarata fiinta a muzicii.El alcatuieste scheletul destinului omenesc din sunete.

Simfonia a 2-a de Brahms este intruchiparea dragostei mele pentru munte.Izbucnire de soare,izbucnire de viata,de stralucire.

Editat de AnMar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa mine muzica clasica si cea preclasica sunt coloana sonora infinita a sufletului.Imi place foarte mult Haendel,Bach,Ceaicaovscay(Simfonia a 6-a),Beethoven(Patetica,Sonata lunii,Simfonia a6-a).

[snapbacca]45000[/snapbacca]

Mi-am reparat greseala:am scris aiurea numele lui Beethoven.De rasul lumii madam! :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite, as vrea sa stiu - mai asculta cineva muzica clasica (si aici ma refer la acea ciudatienie pentru unii  :good:  numita muzica simfonica, opera, opereta sa.a.m.de.).

 

Si incep, cu permisiunea voastra tot eu : ador Mozart, Sorozabal si operele lui Puccini, in special Tosca. :">  :">

[snapbacca]30972[/snapbacca]

 

de Paganini si Bach ce spui ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspund deocamdata eu( sper ca nu te dezamagesc).Paganini imi place foarte mult si la fel Bach dar creatiile amandurora cer o stare speciala pentru a intra in rezonanta cu fiecare fibra a sufletului.Este o muzica mai "grea" in comparatie cu de exemplu Sonata Patetica sau a Lunii de Beethoven(in comparatie cu Paganini)si orga lui Haendel(comparativ cu cea a lui Bach).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

........mie imi place brahms-simfonia a 3....cred ca de cind am vazut filmul Va place brahms?.......mai ascult beethoven fur elise, george bizet-carmen, chopin,mozart

si astept sa descopar si altii ca nu ascult de mult timp......oricum tinind cont ca a rezistat secole la rind nu pot zice decat ca merita fratilor si a-ti face bine sa ascultati....dar fiecare face ce doreste

......jos palaria pentru muzica clasica :cheer:

 

 

 

pe.sa Ar putea sa-mi spuna cineva de unde as putea dowloada astfel de muzica? Va rog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×