Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Unii ataseaza clasicului, in muzica pentru a fi ontopic, medievalul?!? Pai, abia pre-clasicismul apare in sec 17 - 18! Sa dau nume, sa risc? Monteverdi, Palestrina, Handel (cu umlaut pe "a"), Vivaldi, Rameau si altii. In Evul Mediu unii erau biciuiti in piata publica, altii in beciuri, dar, si in epoca ceausista, nu-i asa? Nostalgicii, ar biciui si nu au pe cine...si daca tot am pomenit de Haendel (se ortografiaza asa de cand a plecat in Anglia, parasindu-si Germania natala!!!), ascultati sau reascultati ale sale "Concerti Grossi, Op. 6". E o muzica optimista si frumoasa. Simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pachelbel-canon in d major

Mozart-eine kleine nachtmusik allegro

Rossini-william tell

Bizet - Carmen Habanera

Prokofiev-romeo and juliet

Offenbach-orpheus in the underworld

VIVALDI - Autumn - Allegro asta e preferata mea :beee:

Rachmaninov-Paganini rhapsody

YANNI - ARIA asta nu e chiar clasica.. dar e superba

Delibes - Flower Duet

si nu in ultimul rand: Giuseppe Verdi - Chorus of Hebrew slaves Nabucco

astea melodiile clasice, pe care le ador :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt mine muzica clasica este muzica sufletului.in ea daca vreau regasesc f multe stari:de la tristete si sobrietate la veselie.este muzica pe care o poti asculta oricand atata timp cat iti place si o accepti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
........mie imi place brahms-simfonia a 3....cred ca de cind am vazut filmul Va place brahms?.......mai ascult beethoven fur elise, george bizet-carmen, chopin,mozart

si astept sa descopar si altii ca nu ascult de mult timp......oricum tinind cont ca a rezistat secole la rind nu pot zice decat ca merita fratilor si a-ti face bine sa ascultati....dar fiecare face ce doreste

......jos palaria pentru muzica clasica :P

pe.sa Ar putea sa-mi spuna cineva de unde as putea dowloada astfel de muzica? Va rog

 

 

www.youtoube"

www.karadar

www.rapidshare

 

muzica de opera poti intra pe opera.3x.ro -la integrale,recitaluri sau video!

 

succes

 

 

Nu a disparut!!!muzica veche nu va disparea niciodata!!!

 

Nu a disparut!!!muzica veche nu va disparea niciodata!!!

 

 

exprimare gresita Nici intr-un caz: "Muzica veche " ,este muzica nepieritoare,muzica classica!

 

Poate ca va deschid apetitul si pentru muzica de opera!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mozart si Beethoven sunt preferatii mei :cheer: mai ascult si altii, dar mai putin.. Dar oricum... in momentul cand aud Beethoven - Fur Elise ( preferata mea de la el) deja sunt in al 9-lea cer...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chopin... timbrica pianului meu... se pierd inspre fereastra deschisa din sufragerie care da spre lac... acompaniata de "muzica" unor pasari voioase de venirea primaverii... chemari de imperechere a ratelor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in general prefer Schonberg... (si scoala vieneza atonala) :sorry:

Muzica clasica: Mozart - Requiem, Don Juan etc. Giusepe Verdi - Nabucco etc,

G. Enescu - Poema romana, Porumbescu

Faure, Bruckner, Grieg, Beethoven - cativa dintre preferatii mei :yahoo:

Muzica clasica se mai asculta, din pacate... prea putin.

(azi se prefera maneaua - totusi se numeste si asta "muzica", ma rog... toata lumea face "muzica")

Muzica acapella (corala - fara instrumente) mai asculta cineva? (ceva torrenti ? - sau macar nume de coruri, dar sa cante bine :yes:? pls mult) a... si Porumbescu stie cineva de vreun torrent? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se stie bine ca muzica clasica e cea mai bine vanduta muzica :D dupa aceea vine rock-ul :stars:

mie imi place muzica clasica :o:

Editat de poison girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzica clasica nu-si va pierde valoarea niciodata, cred eu! Chiar daca nu e intalnita in randul majoritatii, sa ne gandim doar cat de des o auzim - la televizor - in soundtrack- urile filmelor, ale desenelor, in diverse centre culturale... Printre preferatele mele : Moonlight sonata - Beethoven, Balada pentru vioara si orchestra - Ciprian Porumbescu, Prince Igor - Borodin, Prelude nr 8 - Debussy, Prelude in D major- Chopin, Hungarian dance - Brahms si lista poate continua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×