Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pentru cunoscatorii in ale muzicii clasice. Chopin are un opus 7? Daca e da unde il gasesc? Multumirile mele celor vor face efortul sa-mi raspunda; chiar am nevoie de acest raspuns.

 

 

 

La opus 7 se incadreaza cinci mazurci pentru pian (nr. 5-9), mai exact de la op. 7, nr. 1 pana la op. 7, nr. 5.

 

Ce cauti de fapt, muzica sau partitura? Sau doar ai vrut sa stii ce ai ascultat?

 

Sunt destul de bine orientat in muzica clasica, asa ca te pot ajuta.

 

Disparitia ascultatorilor de muzica clasica imn cadrul unei comunitati este direct proportionala cu lipsa de cultura.Iar a spune imi place muzica clasica ascult Beethoven:"Fur Elise" si "Anotompurile" lui Vivaldi,este exact cum toate modelele citesc Coehlo ca e cool iar Mutu sustine ca adora Idiotul dar nu stie cum se scrie Dostoievski.Din pacate mai toti oamenii prefera sa se dea culti si interesanti in loc sa se recunoasca si sa se accepte asa cum sunt.Ca e mai "trendy"

Muzica clasica este cea dintai in opinia mea care merita numele de muzica.Restul sunt biete si nefaste copii.

Sper ca am fost ontopic si nu am deranjat din nou persoanele mai sus mentionate.

 

 

Draga "Anomalia", se pare ca esti singura "normala" de pe acest topic, adresat iubitorilor de muzica clasica, iubitori care ar trebui sa fie si cunoscatori, macar un piculet. Din pacate, majoritatea stau foarte prost la capitolul asta, si asta ma intristeaza. Cum ai spus si tu, Anotimpurile lui Vivaldi, Adagio de Albinoni, mai stiu eu ce, Fur Elise - toate sunt niste lucrari usoare, o faza absolut incipienta pentru un meloman. Dar de aici inainte mai sunt multi pasi de facut (toti, de fapt). Domnilor, asta nu e nici 1 la mie din adevarata muzica. Ascultati "Das Wohltemperierte Klavier", "Arta Fugii", "Passacaglia", "Appassionata", ultimele sonate ale lui Beethoven, concerte de pian - nimeni nu a zis nimic de Rahmaninov - etc. etc. E PREA PUTIN sa ramaneti vesnic la Fur Elise si Anotimpurile lui Vivaldi. Cu cine mai schimb si eu o impresie despre Prokofiev?

Editat de Bregner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arta Fugii... iata un subiect interesant :spiteful: Am vazut un studiu prin care se foloseau neuroni artificali legati in retea pentru a prezice evolutia operei. Poate veti zice ca nu are legatura cu muzica, dar cel putin muzica clasica e strans legata de matematica si raporturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oau!!ce bine ca mai sunt iubitori de muzica clasica!!mis imi place cel mai mult Bach!!muzica clasica ma linisteste..si ma adoarme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a fi profan, consider ca muzicii clasice (interpretata in modul original) ii lipseste chitara electrica. Muzica rock (prin un numar limitat de stiluri si formatii) reprezinta o reincarnare a muzicii clasice, si, de ce sa nu recunoastem, o face mai accesibila. Regasesc destule pasaje clasice in opere moderne, 'ad-literam' sau inspirate incat tind sa cred ca fac un serviciu prin popularizarea predecesorilor.

Pe de alta parte regretul e ca s-ar numi cover si nu de putine ori n-aduce nimic pozitiv notei initiale. Bineinteles, gusturile sunt discutabile.

Si tot despre gusturi, o piesa ascultata cel putin o data imi place mai mult decat una la prima auditie sau intr-un stil nou, deci o popularizare e necesara. Stiu ca nu sunt singurul asa ca sunt curios si de parerile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Recent m-a apucat dorul de muzica clasica...dar nu pricep ceva, si anume: Am inceput cu Wolfgang Amadeus Mozart, am tot carat muzica de pe net da' nu-mi place cum e bucatita. Nu inteleg nimic, de exemplu simfonia nr 40 cat de lunga e (in minute) si cate arii are? Nu vreau sa ciopartesc...

Ma ajuta cineva sa-mi explice ce si cum e cu muzica clasica? sfaturi, site-uri, etc

Toate bune sa se adune !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu riscul de a fi profan, consider ca muzicii clasice (interpretata in modul original) ii lipseste chitara electrica. Muzica rock (prin un numar limitat de stiluri si formatii) reprezinta o reincarnare a muzicii clasice, si, de ce sa nu recunoastem, o face mai accesibila. Regasesc destule pasaje clasice in opere moderne, 'ad-literam' sau inspirate incat tind sa cred ca fac un serviciu prin popularizarea predecesorilor.

Pe de alta parte regretul e ca s-ar numi cover si nu de putine ori n-aduce nimic pozitiv notei initiale. Bineinteles, gusturile sunt discutabile.

Si tot despre gusturi, o piesa ascultata cel putin o data imi place mai mult decat una la prima auditie sau intr-un stil nou, deci o popularizare e necesara. Stiu ca nu sunt singurul asa ca sunt curios si de parerile voastre.

 

 

:P Foarte interesant, muzicii clasice, incarcata de un adevarat arsenal de instrumente imbunatatie, chiar perfectionate de-a lungul timpului, ii lipseste tomai chitara electrica. Crede-ma, iti respect entuziasmul tau pt. muzica rock, pe care il si impartasesc, dar hai sa nu amestecam. Genul rock nu a evoluat din muzica clasica, asa cum nici romanele politiste nu au evoluat din filosofia carteziana... Ar fi absurd sa considere cineva lucrul asta. Muzica clasica nu evolueaza in alte specii (in muzica usoara), ea evolueaza de sine statator, in muzica clasica contemporana si va evolua probabil mereu, dar tot muzica clasica se va numi. Sincer, tocmai eu care ascult dintotdeauna rock, as spune cu mana pe inima ca, daca rockul vine din muzica clasica, atunci aceasta a involuat, nu a evoluat. Daca rockul se inspira din muzica clasica, atunci asta e cu totul o alta poveste, e si normal, e un izvor nesecat de inspiratie prin complexitatea ei si ajuta unui gen mai limitat sa se imbogateasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, m-am lasat purtat de val pentru un moment. Doar nu degeaba ii zice 'clasica'. Cat despre involutie... aceasta vine cu cantitatea, sa nu confundam. Oricine poate scrie rock dar doar o mana de oameni sunt(?) in stare la ora actuala sa scrie o opera in stilul clasic.

Dar poate declinul se datoreaza si faptului ca unii dintre virtuosi prefera sa se reorienteze catre jazz, deschizandu-si noi orizonturi. Doar eu nu pot sa inteleg decat pentatonicul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzica clasica nu a disparut si nici nu va disparea. ca sa ascult acest gen trebuie sa am o stare de spirit adecvata. dar cel mai mult imi place vivaldi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa faptul ca ascult muzica clasica, eu cant, sau invat sa cant la pian. Si as fi recunoscatoare daca mi-ar putea da cineva partitura pentru "Ballade pour Adeline"... :sorry: Am cautat pe net si nu am reusit sa gasesc nimic.

 

 

adinutza_kissme@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place muzica clasica :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×