Sari la conținut
Forum Roportal
Rusul Singuratic

Conflictul Nuclear Iran - Occident

Postări Recomandate

Scut antiracheta rusesc pentru cerul arab

 

 

 

Plecata la cucerirea pietei de armament din Orientul Apropiat, Orientul Mijlociu si Africa de Nord, Rusia mizezaza pe armele terestre si antiaeriene. Aceasta regiune reprezinta aproape o treime din piata mondiala de armament, a carei cifra de afaceri anuala este evaluata de Centrul de Analiza a Strategiilor si Tehnologiilor la 50 de miliarde de dolari. Armamentul antiaerian nu reprezinta din aceasta decat cinci miliarde de dolari, ca si cel terestru.

 

43 de intreprinderi grupate sub Rosoboroneksport, exportatortul oficial de armament rusesc, au expus produsele la al optulea salon international IDEX-2007, care si-a deschis portile la Abu Dhabi, scrie Gazeta. "Arabii au un interes traditional pentru blindatele usoare rusesti, sistemele de aparare sol-aer si armele speciale, explica directorul Centrului, Ruslan Puhov. In 2006, echipamentele antiaeriene au reprezentat 21,6% din vanzarile rusesti de armament

 

Pe baza datelor publice, experti Centrului au evaluat cifra de afaceri a exporturilor militare rusesti pe anul trecut la 3,86 miliarde de dolari. In schimb, la finele anului 2006, directorul Serviciului federal pentru cooperarea tehnico-militara, Mihail Dmitriev, arata ca "in 2006, pe planul exporturilor cu produse de destinatie militara, vor depasi cu siguranta sase miliarde dolari".

 

Potrivit lui Dmitriev, livarile de armament antiaerian se cifreaza la peste 1,2 miliarde de dolari, iar aceasta pare o suma exacta. 780 milioane de dolari au fost deja varsati de Iran pentru livrarile de baterii de rachete sol-aer Tor-M1, la care se vor adauga, livrarile neconfirmate inca, de sase baterii de rachete sol-aer Tunguska catre Siria si alte sase pentru Maroc, fara a se uita de modernizarea sistemelor anti-eriene Kvadrat si Peciora din Egipt si Iran.

 

Rusia si-ar dori sa protejeze integral cerul arab cu elementele sale de aparare sol-aer. "Important este de a se crea o nisa pe piata Arabiei Saudite, client traditional al SUA, Marii Britanii si Frantei", arata analistul Konstantin Makienko. Oricum, succesul pare sa depinda mai putin de calitatea armamentului rusesc sau de pretul avantajos, cat de preferintele politice ale clientelei. "Toate pietele mondiale de armament sunt politice, iar cele arabe cu atat mai mult", arata Makienko.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai baieti, hai sa nu mai gandim cum vor "ei" analizand cauzele (trecutul) si prezentul.

 

Hai sa ne punem intrebarea care va fi "solutia" impusa crizei ?

Cum va arata lumea dupa ce "ei" vor rezolva aceasta noua criza (falsa).

 

 

schimbarea2012,

 

substratul crizei este legat de sistemul dictatorial din iran. ia gindeste-te ca guvernul german ar vrea sa faca bomba atomica (au capacitatea asta). ar exista reactii asa de dure ale societatii civile incit acel guvern ar cadea cu mare viteza. asta e problema: daca iranul ar fi tara democratica,nu ar fi inceput un program de imbogatire a uraniului (intr-o tara cu rezerve de petrol asa mari....)

 

ia gindeste-te la inca ceva: daca ai posibilitatea de a ataca cu arme nucleare atunci si tu devi o "tinta legitima" (este justificat sa ataci cu arme nucleare o tara care are arme nucleare).

 

deci iranul, atit timp cit nu este tara democratica, devine un pericol pentru alte tari daca ar poseda arma nucleara.

 

daca bush ar vrea sa foloseasca arma nucleara, ar trebui sa obtina acordul a tot felul de institutii (inclusiv judecatori care trebuie sa evalueze pericolul unui posibil proces contra statului american dupa precedentul de la nurnberg...). lansarea de catre sua a unui atac nuclear se afla sub 1000 de lacate dar in iran, un numar foarte mic de oameni care nu dau socoteala nimanui ar putea lansa un atac nuclear.

 

in plan practic, cred ca americanii mizeaza pe o schimbare de regim dat fiind faptul ca opozitia exista dar este inca slaba si nu are curajul sa se manifeste. oricum, chiar daca vor obtine combustibil atomic si vor face o explozie nucleara, de aici si pina la arme operationale este inca o cale lunga.

 

desi un atac "chirurgical" este posibil, atacuri decisive pe scara mare nu par probabile. cred ca americanii doresc pur si simplu inlaturarea guvernului actual care a fost impus prin alegeri cu adevarat libere DAR la alegeri au participat numai cei care au fost acceptati de aiatolahi (aiatolahii au respins peste 70% din candidati si anume toti cei care nu aveau vederi ultra-conservatoare).

 

eu cred ca iranul va fi dus pe calea democratiei pina la urma desi, ca si in cazul iraqului, procesul va fi foarte lung. eu nu vad pentru tarile arabe alta cale decit a democratiei. dorinteodor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine mosu cum zici tu - dar de pakistan ca are bombardeaua si sunt la fel de inapoiati nu se intreaba nimeni... ca deh n-au petrol

 

Aia din Parkingstan cu Mujaraful lor sunt amatori de country si western ... si joaca dupa cum canta cow-boy-ul Bush!

Aia e diferenta intre Iran si Parkingstan!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea2012,

 

pakistanul i-a luat prin surprindere pe occidentali. se stie ca prin anii 70 un student din pakistan a lucrat in olanda la o fabrica de combustibil nuclear. de acolo se trage povestea bombei pakistaneze (indienii se pare ca si-au facut-o singuri si au de asemenea bomba cu hidrogen, muuult mai tare).

 

insa in pakistan nu avem un regim fundamentalist desi populatia cam are astfel de tendinte. guvernul inca reuseste sa tina tara in echilibru. cred ca americanii au un plan de interventie masiva in pakistan daca situatia va scapa de sub control.

 

se pare ca bomba lor este bine tinuta sub control desi nimeni nu poate baga mina in foc pentru nimic. spaima americanilor este ca un petrolier cu o bomba atomica la bord sa explodeze in portul new york sau san francisco.... atunci cum vor reactiona deoarece pericolul este in limita posibilului ? cu cine se vor razboii? nu stiu cum unii pot sa priveasca cu simpatie chiar dementa iraniana (nu ma refer la tine schimbarea2012 si in general nu la oamenii de pe acest forum...)

 

am citit chestia aia cu "dresorii". ai uitat sa-mi spui daca vezi vreo solutie la ceea ce tu consideri ca sint probleme.

 

de asemenea se cam escamoteaza idea ca oricine poate deveni, la rindul lui, "dresor" (si "in mic" fiecare sintem "dresori"

pe bucatica pe care o controlam).

 

"scara" merge, cred, mai sus decit cerul. am mai spus undeva ca cel mai mare manipulator din lume este la rindul lui manipulat. ca sa nu fie, ar trebui sa stie instantaneu absolut tot ce se intimpla in lume, sa coreleze absolut toate informatiile si sa dea raspuns corect prin manipulare. cred ca nici lui dumnezeu nu i se poat atribui aceste calitati....dorinteodor

Editat de dorinteodor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce v-a facut voua iranul da eu vreau sa-mi cumpar in continuare de la supermarket smochine iraniene

americanii ar trebui sa fie complet nebuni ca sa atace iranul, in conditiile actuale

iranul nu e un pericol pentru nimeni, indiferent daca va avea sau nu bombe atomice (are si israelul,asa ca va fi un echilibru din ala de moda veche - daca nu o iau razna israelienii)

sunt mai fundamentalisti aia din arabia saudita, iar siitii in general sunt mai la locul lor

si mai cred ca iranienii s-au lecuit de cucerit lumea de pe la termopile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un atac chirurgical asupra Iranului este imposibil.Rusia a dotat Iranul cu cele mai noi sisteme anti aeriene.Noi complexe de radare si sisteme de rachete. Eu poseda sistemul anti racheta S300/S340 si chiar mai noul S400.Sistemul anti recheta de croaziera Tor M1, sistemul anti aerian Tunguska si cel ordinar de tip Shilka.Sistemul integrat de comabda Baikal. Sistemul Favorit de control-comanda -supraveghere si lovire a tintei.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GPelLduhWC0

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mai cred ca iranienii s-au lecuit de cucerit lumea de pe la termopile

Mai ţii cumva minte cum au fost create miliţiile Hezbollah? :spiteful:

După destrămarea fostei Uniuni Sovietice, Iranul a devenit un fel de mare putere

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×