Sari la conținut
Forum Roportal
ilduce

SOS

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca deja probabil aveti o gramda de probleme pe cap, dar va rog daca se poate macar sa-mi dati un mic sfat....multumesc!

 

Acum cativa ani, in timpul liceului am cunoscut o fata cu care am fost si in clasa.

 

Acestei fete ii placea foarte mult de mine, si incerca tot felul de tertipuri sa incerce sa ma cucereasca eu fiind destul de impasibil.

A incercat o sumedenie de metode: sa-mi spuna bancuri, imi scria in fiecare zi cate ceva(un fel de scrisoare pe care o citeam cu interes cand ajungeam acasa) si eu ii raspundeam tot in scris, oriunde eram avea grija de mine...pana cand am observat ca acestei fete chiar ii place de mine si chiar tine la mine.

Oricine isi doreste sa fie iubit, asa ca am ajuns sa fim impreuna.

 

Dupa ce am intrat la facultate datorita programului si a serviciului , am inceput sa o neglijez...cu toate ca ea suferea.

Acum, dupa un mic razboi al orgoliilor, dupa ce nu ne-am mai vb 2 sapt am vrut sa vad ce s-a intamplat si ea mi-a spus ca nu mai simte nimic pt mine si ca ii pare rau.

Am vorbit cu ea si am rugat-o sa-mi mai dea o sansa ,in calitate de amici, pentu ca fara ea nu mai pot.....o sansa sa o recuceresc si va rog sa-mi spuneti ce e de facut.

 

Cum ar trebui sa o abrdez?

Oare mai pot invia sentimentele?

 

E imi spune ca mai e simte cat de cat ceva pt mine, dar daca in perioada asta nu reusim sa facem sa fie cum a fost mi-a spus ca nu are rost sa ne amagim.

Nu pot trai fara ea...am incercat...chiar nu pot....asa ca va implor sa ma ajutati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E imi spune ca mai e simte cat de cat ceva pt mine, dar daca in perioada asta nu reusim sa facem sa fie cum a fost mi-a spus ca nu are rost sa ne amagim.

Cum a fost nu mai ai nici o sansa sa mai faci sa fie.... dar poti sa faci sa fie pe cat de bine a fost... poate si mai bine....

Exista un proces numit dualizare in care una sau ambele persoane abordeaza relatia putin mai diferit...

In mare tine de o intelegere mai buna a modului in care functionezi tu si o intelegere mai buna a modului in care cealalta persoana functioneaza urmata de o evitare a zonelor super sensibile combinata cu o augmentare voluntara a zonelor de suport.

Poti citi mai multe aici:

http://www.socionics.us/practice/duality.shtml

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cavaler, esti foarte obositor. Invata sa traiesti!

 

Incearca sa repari, gandeste-te la cum i-ai facut rau, ce anume a ranit-o si cauta sa ii arati ca a fost doar ceva de moment. Ca in ciuda comportamentului din ultima vreme, tii la ea. Arata-i ca poate avea din nou incredere in tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cavaler, esti foarte obositor. Invata sa traiesti!

 

Incearca sa repari, gandeste-te la cum i-ai facut rau, ce anume a ranit-o si cauta sa ii arati ca a fost doar ceva de moment. Ca in ciuda comportamentului din ultima vreme, tii la ea. Arata-i ca poate avea din nou incredere in tine.

 

 

Subscriu la cele spuse mai sus si as adauga sa ai rabdare si sa-i acorzi ceva timp sa-si dea seama ce vrea. :mellow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cavaler, esti foarte obositor.

Stiu :mellow:

Din punctul tau de vedere e foarte posibil sa par un tip stupid cu pata pusa pe cine stie ce teorie tampita care pare a sugera analiza logica in loc de trairea sentimentelor, in loc de a te lasa purtat de val si a face ce-ti dicteaza inima. Faza e ca eu ma uit la "gandeste-te la cum i-ai facut rau" si ma intreb... oare chiar poti sa-ti dai seama cu adevarat de impactul negativ pe care l-ai avut? Oare chiar il poti intelege? Cele mai multe relatii nu se destrama pentru ca el ajunge sa mearga la curve sau pentru ca ea il inseala cu jumate de cartier.... astea nu sunt decat poate maniferstarile finale ale unei suferinte surde de lunga durata.

Problema principala din punctul meu de vedere este ca undeva in interior toti vrem sa fim intelesi si acceptati pentru ceea ce suntem... iar in anumite relatii... nici nu suntem intelesi nici nu suntem acceptati. Si datorita iubirii de la inceput treci peste asta, si poate cochetezi cu ideea ca poti fi cum vrea cel/cea de langa tine... DAR mai devreme sau mai tarziu obosesti... si atunci un gest minor devine motiv de cearta pentru ca desi e un pai, e paiul care rupe spinarea camilei... paiul extra.

 

Apoi...

Arata-i ca poate avea din nou incredere in tine
asta pe mine unul ma face sa zambesc pentru ca percep fraza ca fiind spusa ca si cum ar fi ceva usor de facut... un buchet de flori, o declaratie, o cina romantica si gata... rezolve

Increderea inselata necesita munca serioasa pentru a fi restaurata... Niciodata nu va fi la nivelele precedente cu exceptia cazului in care persoana ce a inselat-o e cu adevarat un om schimbat... si aici ma refer la o schimbare evidenta... la o schimbare pe care sa o vada si cei din afara relatiei...

 

Invata sa traiesti!

Invat continuu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot trai fara ea...am incercat...chiar nu pot....asa ca va implor sa ma ajutati.

Firesc ca sentimentele pot invia, de fapt poate nici nu au fost moarte vreodata :crazy:

Profita de ziua de azi, inarmeza-te cu flori si du-te la ea :mellow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce am intrat la facultate datorita programului si a serviciului , am inceput sa o neglijez...cu toate ca ea suferea.

 

... si banuiesc ca lucrul asta l-ai facut nu numai atunci ... florile taiate mor incet dar sigur ...

 

DAR ...aminteste-ti cum o tratai la inceput ... revezi filmul... si reintra in starea aceea si traieste langa ea aceleasi momente ... daca nu reusesti din cauza supararii sau frici de esec ... va fi esec

 

personal am experienta a asa ceva ... tot la fel ceva a intervenit intre noi, ceva ce a considerat mai important decat a mentine echilibrul ...in fine, am ales sa-l sustin caci il iubeam ... dar m-a neglijat, n-a stiut sa aiba grija de ambele aspecte ale vietii ... incet incet eram tot mai trista si tot mai ...neglijata (e un lant vicios) ... ne-am certat ne-am despartit o perioada ... s-a reintors... degeaba, nu mai e ce a fost si basta ... poate un barbat sa reinvie o floare taiata doar daca ii schimba apa zilnic (chiar ofilita) caci va prinde radacini si o va putea planta in ghiveci ( e metafora desigur dar e aporape de adevar)...

 

succes si mai ales ai nevoie de ...optimism ! va trebui sa fii supergentleman si iubitor ca sa revina la tine ... sa recapete increderea ca nu va mai suferi langa tine ... arata-i ca asta vrei ...

 

:mellow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×