Jump to content
Forum Roportal
alex321

Pensia copilului major

Rate this topic

Recommended Posts

Un copil major primeste pensie de intretinere pe perioada efectuarii studiilor universitare.As vrea sa stiu daca pe perioada masteratului este valabila platirea pensiei ?

De asemenea as vrea sa stiu daca se plateste pensia de catre parintele respectiv si in cazul in care se urmeaza o a doua faculatate.

Daca in timpul celei de a doua facultati depasesc virsta de 26 de ani mai primesc pensia ?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

desi s-ar puitea sa gresesc, pensia se acorda doar in cazul primei facultati fara a se include si masteratul si mai mult atentie!..doar in cazul studiilor urmate la facultati de stat la cursuri de zi

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe perioada studiilor dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 25 de ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri !

Totusi .

Masteratul este considerat "perioada de studii" ?

A doua facultate poate fi si la fara frecventa , pentru a primi pensia ?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
pe perioada studiilor dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 25 de ani

*26

 

desi s-ar puitea sa gresesc, pensia se acorda doar in cazul primei facultati fara a se include si masteratul si mai mult atentie!..doar in cazul studiilor urmate la facultati de stat la cursuri de zi

Ai si gresit!

Nu conteaza daca urmeaza cursurile unei facultati private sau de stat sau daca e prima facultate. Se poate include si masterul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sa inteleg ca daca urmeaza o facultate sau doua sau masterat pensia se va plati pina la 26 de ani .

Multumesc inca o data.

Cam da, dar se va tine cont si de posibilitatile financiare ale parintilor, vor fi evaluate si pretentiile majorului in afirmarea dreptului sau la educatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cam da, dar se va tine cont si de posibilitatile financiare ale parintilor, vor fi evaluate si pretentiile majorului in afirmarea dreptului sau la educatie.

Trei intrebari mai am.

Unu. Facultatile trebuie sa fie urmate la cursuri de "zi" . Ma refer la faptul ca se pot urma si cursuri seral,fara frecventa , internet etc...In acest timp se poate presupune ca majorul are un servici.

Doi. Am auzit si virsta de 25 de ani . Cind e valabil 25 de ani si cind e valabil 26 de ani ?

Trei. Daca majorul se casatoreste se mai plateste pensia de intretinere de catre un parinte ?

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trei intrebari mai am.

Unu. Facultatile trebuie sa fie urmate la cursuri de "zi" . Ma refer la faptul ca se pot urma si cursuri seral,fara frecventa , internet etc...In acest timp se poate presupune ca majorul are un servici.

Doi. Am auzit si virsta de 25 de ani . Cind e valabil 25 de ani si cind e valabil 26 de ani ?

Trei. Daca majorul se casatoreste se mai plateste pensia de intretinere de catre un parinte ?

Multumesc !

Art. 89. din Codul Familiei - Intretinerea se datoreaza in ordinea urmatoare:

a) sotii isi datoreaza intretinerea inaintea celorlalti obligati;

b) descendentul este obligat la intretinere inaintea ascendentului, iar, daca sunt mai multi descendenti sau mai multi ascendenti, cel in grad mai apropiat inaintea celui mai indepartat;

c) cel care infiaza este obligat la intretinere inaintea parintilor firesti;

d) fratii si surorile isi datoreaza intretinere dupa parinti, insa inaintea bunicilor.

 

Daca se casatoreste, obligatia de intretinere va reveni sotului/sotiei, dupa caz.

 

Art. 94. - Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.

 

Daca majorul are un serviciu, se presupune ca are posibilitatea de a-si plati facultatea si de a se intretine, nemaiaflandu-se in stare de nevoie. Daca insa, nu castiga suficient, parintele ar putea contribui cu diferenta. Cheltuielile avute in vedere vor fi cele necesare, iar nu de lux.

 

In mod normal varsta maxima e cea de 25 ani, insa in cazuri exceptionale se poate admite si varsta de 26 ani.

Edited by Wahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×