Sari la conținut
Forum Roportal
heidi2007

Albirea dintilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand faza cu lamaia am incercat-o si eu si a fost o experienta ...nasoala! nu incercati cu lamaia! Nu stiu cat de mult creste vulnerabilitatea la carii a dintilor dar ce stiu din proprie exeperienta este ca dintii devin extrem de sensibili.Nu mai suportam nici un curent de aer sa treaca peste ei.Vai a fost chiar nashpa,cateva zile mi- fost frica sa deschid gura sa nu-mi navaleasca aerul peste dinti...apoi mi-am revenit!Dar am zis ca nu mai incerc... :flowers:

 

Doi la mana: albirea in cabinet iar e o chestie nashpa... mi-a explicat o profa care e fenomenul,spunandu-mi inainte ca toata treaba asta e mai mult o chestiune de marketing pentru stomatologi,constienti fiind ca nu-i bine ceea ce fac apeleaza totusi la acest procedeu gandind ca daca nu o face el,o va face vecinu` de alaturi oricum...asa,si mi-a spus ca acei peroxizi folositi pentru albire transforma structura smaltului intr-una foarte poroasa care va absorbi,dupa albire,orice este colorat si vine in contact cu dintele(cola,ceai,vin,tutun etc) si va deveni si mai rau decat cum arata inainte.Asa ca se va crea o dependenta de albire,ca trebuie sa te reintorci in cabinet pentru albiri repetate. Chiar credeti ca e de dorit asa ceva? Plus ca va creste si sensibilitatea dintilor si chiar nu e placut nici aspectul asta.

Iar la faza cu pastele de dinti pentru desensibilizare, chiar imi arata o cunostiinta care folosea Sensodyne ce a patit din cauza acestei paste de dinti - avea niste puncte maronii pe smalt,mai mult pe marginile proximale, si mi-am intrebat si profii si mi-au zis ca produsele de desensibilizare pot precipita uneori pe dinti sub forma acelor granule...

Eu zic ca atunci cand am fost creati,am fost creati cu cap si cu toate aspectele aflate in armonie unele cu altele... forma fetei cu forma buzelor si a nasului si a dintilor,culoarea tenului in armonie cu cea a dintilor si a parului...ramaneti asa naturali si ingrijiti-va de sanatatea dintilor in special spalandu-i corect de cel putin 2 ori pe zi(daca nu se poate dupa fiecare masa), folosind eventual si apa de gura si metode suplimetare de curatare interdentara(scobitori,ata dentara etc).Si e suficient!Lasati albirea daca e doar un moft si nu e un lucru strict necesar.Nu se merita sa strici dintii pentru un capriciu... umila mea parere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca intradevar albirea nu este buna

 

voi ce propuneti pentru niste dinti albi?

 

Importante este ca dintii sa fie drepti si sanatosi!!! Albul de dupa tratmentu de albire nu ascunde inghsuirile inestetice si aducatoare de probleme de pe arcada, nu ascunde cariile, nu vindeca gingiile inflamate. Dupa parerea mea, albitul trebuie luat in calcul doar daca n-ai nici un fel de alta problema cu dintii(sunt aliniati cat de cat corect, gingiile sanatoase, nu sunt carii) si doar daca culoarea lor naturala e deranjant de galbena. Daca motivul albirii este tenta de gri de la tigari, cafea, numa rau iti faci cu albirea daca nu rezolvi mai intai viciile-albirea va tine foarte putin.

 

P.S: Albirea da dependenta. Dupa un timp(chiar daca nu fumezi, nu bei bauturi colorate) dinti primesc iar o tenta mai inchisa si tenta aia tie ti se va parea ca e mai groznica decat cea dinaintea albirii, asta pt ca ai fost obisnuit cu ei foarte albi. si uite asa vei recurge la alta albire si tot asa.

 

Eu, pt dinti albi in limitele in care te-a inzestart natura, propun : igiena impecabila, detartraje si periaje profsionale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca motivul albirii este tenta de gri de la tigari, cafea, numa rau iti faci cu albirea daca nu rezolvi mai intai viciile-albirea va tine foarte putin.

 

P.S: Albirea da dependenta. Dupa un timp(chiar daca nu fumezi, nu bei bauturi colorate) dinti primesc iar o tenta mai inchisa si tenta aia tie ti se va parea ca e mai groznica decat cea dinaintea albirii, asta pt ca ai fost obisnuit cu ei foarte albi. si uite asa vei recurge la alta albire si tot asa.

 

Permite-mi sa te corectez.

Asa cum a spus cineva mai sus, pe piata mondiala exista 2 jucatori importanti: Zoom si Beyond. Diferenta dintre acceleratoarele celor doua firme consta atat in calitate, cat si in modul de operare. Nu voi intra in detalii legat de care e mai bun etc. pentru ca lucrez la firma care importa in Romania unul dintre aceste acceleratoare. Si in fond, pentru un utilizator de rand nu conteaza neaparat cum se numeste produsul, ci ce face.

Am observat mai sus un domn care facea reclama la albirededinti.ro :cry: urat din partea dansului. :P

 

Concret:

 

Albirea cu accelerator de albire (Zoom sau Beyond) merge. Adica merge 100%, nu poate, nu probabil. Procesul de albire are loc in cabinet: pacientului i se aplica un gel protector pe gingii, apoi gelul de albire (care contine peroxid de hidrogen in general 35%) este aplicat si ulterior activat de lampa acceleratoare. O astfel de albire se efectueaza in general in maxim 3 sedinte a cate 5-15 minute fiecare, una dupa alta. Rezultatul se vede chiar dupa prima sedinta. Exista pacienti care au dintii mai sensibili, acestia pot experimenta o senzatie usor neplacuta in anumiti dinti, dar pentru acestia se efectuaza post-tratament cu fluor, tot in cabinet. Nu e un secret ca majoritatea celor care isi fac o astfel de albire isi simt anumiti dinti sensibili pentru o ora, doua ulterior - dar nimic iesit din comun, seamana cu senzatia avuta dupa consumarea unui pahar cu apa rece.

Medicul stomatolog ia culoarea dintilor inainte de efectuarea tratamentului, dupa cheia de culoare Vita. Pentru cunoscatori: se obtin pana la 12 nuante pe cheia Vita cu unul din aceste acceleratoare.

 

Dupa efectuarea albirii, nu aveti voie 24 de ore sa fumati, sa beti lichide colorate si acidulate, sa mancati fierbinte sau prea rece - asta deoarece peroxidul de hidrogen lucreaza in continuare. Durata medie a albirii este de 3-4 ani pentru nefumatori si cam 2 ani pentru fumatori. Desigur, poate tine si mai mult si mai putin, dar niciodata mai putin de 1 an.

 

Si fumatorii si bautorii inraiti de vin si cafea isi pot albii dintii - nu va tine f putin cum crede Minnie. :stars:

Cat despre ce faza cu tenta mai inchisa care apare - acest lucru nu este adevarat. Din contra, niciodata dintii nu vor mai fi la fel de inchisi la culoare.

Smaltul si dentina nu sunt afectate. Daca ar fi fost, ganditi-va ca macar unul din milioanele de oameni care folosesc anual aceasta metoda ar fi dat in judecata aceste companii.

 

As dori sa atrag atentia pacientilor sa evite utilizarea albirii folosind gutiere si produse pentru acasa de 50-100 lei. Albirea produsa de acestea este cel mult mediocra, dureaza putin si creeaza sensibilitati semnificativ mai mari decat cea din cabinet, cu accelerator.

 

P.S. Nu doresc sa fac reclama aici, raspund cu placere doar la intrebari generice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bune informatiile astea... ma gandeam si eu sa imi albesc dintii ( beau cafea si asta se vede pe dintii mei) si nu stiam ce anume sa aleg...am vazut si eu reclamele facute la tv , am auzit pana acum tot felul de povesti...cum ca e riscant sa faci aceasta operatiune..etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Permite-mi sa te corectez.

pentru ca lucrez la firma care importa in Romania unul dintre aceste acceleratoare.Concret:

 

Dupa efectuarea albirii, nu aveti voie 24 de ore sa fumati, sa beti lichide colorate si acidulate, sa mancati fierbinte sau prea rece - asta deoarece peroxidul de hidrogen lucreaza in continuare. Durata medie a albirii este de 3-4 ani pentru nefumatori si cam 2 ani pentru fumatori. Desigur, poate tine si mai mult si mai putin, dar niciodata mai putin de 1 an.

 

Si fumatorii si bautorii inraiti de vin si cafea isi pot albii dintii - nu va tine f putin cum crede Minnie. :P

P.S. Nu doresc sa fac reclama aici, raspund cu placere doar la intrebari generice.

 

Orice ai spune, albitul face smaltul mai poros deci mai vulnerabil la carii si coloratii viitoare. Un smalt mai poros "absoarbe" mai repede si mai multa coloratie decat un smalt mai putin poros, cel putin asa imi spune mie instinctul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bune informatiile astea... ma gandeam si eu sa imi albesc dintii ( beau cafea si asta se vede pe dintii mei) si nu stiam ce anume sa aleg...am vazut si eu reclamele facute la tv , am auzit pana acum tot felul de povesti...cum ca e riscant sa faci aceasta operatiune..etc

mai bine spala-i din cand in cand cu bicarbonat , ca e mai sanatos ... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai bine spala-i din cand in cand cu bicarbonat , ca e mai sanatos ... :P

da asta vroiam sa scriu si eu, il folosesc si imi place, dar nahhh culoarea mea naturala nu e prea alba :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×