Sari la conținut
Forum Roportal
Clear Light

Tipologia spatiala tripartita.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista 3 tipuri de spatiu.

 

1.Spatiul extern(copaci, case oameni, masini)

2.Spatiul intern(gandul "George se piaptana degeaba ca tot urat e"; viata interioara-simtamintele,emotiile,senzatiile,etc.)

3.Spatiul intemediar rezultat din proiectia celui intern(o piatra de crystal lovita de razele solare proiecteaza in afara raze colorate, acestea reprezentand proiectia in afara a spatiului interior)

 

O intrebare.

Carui spatiu ii corespunde  principiul oglinzii ?

Un element ajutator ar fi sa ne gandim cum , unde si de ce apar relfectiile in oglinda .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Exista 3 tipuri de spatiu.
 
1.Spatiul extern(copaci, case oameni, masini)
2.Spatiul intern(gandul "George se piaptana degeaba ca tot urat e"; viata interioara-simtamintele,emotiile,senzatiile,etc.)
3.Spatiul intemediar rezultat din proiectia celui intern(o piatra de crystal lovita de razele solare proiecteaza in afara raze colorate, acestea reprezentand proiectia in afara a spatiului interior)
 
O intrebare.
Carui spatiu ii corespunde  principiul oglinzii ?
Un element ajutator ar fi sa ne gandim cum , unde si de ce apar relfectiile in oglinda .

 

 

Tuturor celor trei Spatii enumerate de catre tine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Exista 3 tipuri de spatiu.
 
1.Spatiul extern(copaci, case oameni, masini)
2.Spatiul intern(gandul "George se piaptana degeaba ca tot urat e"; viata interioara-simtamintele,emotiile,senzatiile,etc.)
3.Spatiul intemediar rezultat din proiectia celui intern(o piatra de crystal lovita de razele solare proiecteaza in afara raze colorate, acestea reprezentand proiectia in afara a spatiului interior)
 
O intrebare.
Carui spatiu ii corespunde  principiul oglinzii ?
Un element ajutator ar fi sa ne gandim cum , unde si de ce apar relfectiile in oglinda .

 

Într-o încercare de discuţie în care aşteptăm un răspuns (cu atât mai mult pe o temă filosofică), este bine să încercăm să explicităm pe cât putem conceptele şi termenii aduşi în discuţie. În caz contrar să nu ne mirăm că vom avea răspunsuri de genul: "Cine este George?" :)

Mie mi-e greu să răspund, să particip la o discuţie propusă, câtă vreme nu înţeleg semnificaţia unor termeni sau a unor sintagme.

Acceptând, mă rog, această clasificare a spaţiului în intern şi extern, nu mi-e clar ce este sau ce propui prin sintagma "spaţiu intermediar" şi mai ales la ce te referi prin "principiul oglinzii".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este clar, Vriies,  ca Jnana se adreseaza doar celor care cunosc acesti termeni, si care, evident, il cunosc si pe George.

Restul sunt exclus automat din discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este clar, Vriies,  ca Jnana se adreseaza doar celor care cunosc acesti termeni, si care, evident, il cunosc si pe George.

Restul sunt exclus automat din discutie.

Hmm, eu sper că intenţia lui Jnana nu a fost să ne excludă din discuţie ci, dimpotrivă, de a ne invita la o discuţie în sensul lărgirii perspectivei filosofice, dacă pot spune aşa :). Dacă era altfel, probabil nu ar fi postat aici  şi s-ar fi îndreptat spre un forum d'ăla ezoteric, în care ar fi discutat doar cu nişte cunoscători în domeniu. Plus de asta, indiferent de cercul în care se poartă o discuţie, explicitarea termenilor constituie o condiţie sine qua non a bunei comunicări.

Aşa că încă îl sştept cu acele lămuriri...:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Într-o încercare de discuţie în care aşteptăm un răspuns (cu atât mai mult pe o temă filosofică), este bine să încercăm să explicităm pe cât putem conceptele şi termenii aduşi în discuţie. În caz contrar să nu ne mirăm că vom avea răspunsuri de genul: "Cine este George?" :)

Mie mi-e greu să răspund, să particip la o discuţie propusă, câtă vreme nu înţeleg semnificaţia unor termeni sau a unor sintagme.

Acceptând, mă rog, această clasificare a spaţiului în intern şi extern, nu mi-e clar ce este sau ce propui prin sintagma "spaţiu intermediar" şi mai ales la ce te referi prin "principiul oglinzii".

 

 

E simplu.

Precum vad ai inteles direct ceea ce este spatiul interior si exterior.In afara de cateva completari pe care am sa le aduc nu cred ca e nevoie de noi clarificari.

 

Spatiul extern este cel in care se situeaza lucrurile.Aici nu e nevoie de o demonstratie sau de folosirea metaforelor pentru a demonstra ceea ce este evident.

 

La fel este cu spatiul intern.Este dimensiunea in care apare si dispare intreaga viata mentala si senzorilala interna.Aici insa, pentru evidentierea acestei dimensiuni si a functiei ei se folosesc exemple precum cel al oglinzii sau cel al globul de cristal.

Spatiul intermediar insa este mai greu de inteles.El se sprijina pe existenta dimensiunii  interne care este proiectata in afara noastra si care functioneaza din acel moment ca modelul nostru despre lume.Aici se foloseste exemplul peitrei de crystal care datorita structurii ei are capacitatea de a absorbi si a proiecta lumina solara in afara ei sub forma de raze multiple colorate.

Aceste raze colorate sunt echivalentul proiectiei exterioare a gustului si intelegerii interioare.

 

Principiul oglinzii este o modalitate de a explica functia mintii de a reflecta orice cauza secundara care i se infatiseaza.Astfel cand in fata oglinzii avem un mar acela creeaza o reflectie instantanee in dimensiunea oglinzii.Acea reflectie este insa goala de existenta absoluta.Ea este efemera .Aparenta soliditate a obiectului "mar" ca si cauza secundara nu este ceea ce ne preocupa aici, ci reflectia lui in oglinda.Acum avem intrebarea daca reflectia este diferita de oglinda sau se confunda cu oglinda.

Daca am spune ca reflectia este diferita de oglinda am avea in oglinda lucruri care ar avea o substanta diferita de substanta oblinzii ceea ce ar conduce la cazul in care am avea lucruri a caror reflectie ar fi substantiala.Aceasta ar conduce iarasi la o alta aberatie unde am avea lucruri care desi sunt goale de o esenta ireductibila s-ar putea multiplica producand imagini gemene pline de substanta.

De aici putem concluziona ca reflectiile in oglinda nu sunt diferite de aceasta.

Extrapoland putem spune ca orice se infatiseaza mintii nu este material, solid , ci este facut din aceeasi "materie" din care este facuta mintea.

Mintea este goala de o substanta dar poseda o capacitate inerenta de cunoastere .Astfel ca la nivelul acesta al mintii orice manifestare este asemenea ei, goala dar clara si evidenta.

Cineva care practica aceste abordari poate sa rezide la nivelul oglinzii, odihnindu-se in natura oglinzii fara a solidifica vreo aparitie sau poate sa rezide sa se odihneasca la nivelul principiului cristalului unde intreaga mnaifestare este recunoscuta ca fiind propria proiectie nascuta din potentialitatea inerenta mintii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×