Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Despre Dumnezeu in general

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pentru cei care vor sa dezbata problema divinitatii neingraditi de dogme.

 

Avem voie sa dezbatem tema aceasta si cu dogmaticii?

Sau postam noi cei de o parte a baricadei ... si atunci care e farmecul?

 

Daca ei au voie sa participe la o tema ptr noi ...de ce sa nu avem si noi voie sa postam la temele lor?

 

 

La topic ... Da e un Zeu ...si il rugam si pe Marinel sa ne arate prin citate biblice faptul ca si Biblia recunoaste acest lucru!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:jester:

Avem voie sa dezbatem tema aceasta si cu dogmaticii?

daca ei vor alege sa discute aici, da.

 

Sau postam noi cei de o parte a baricadei ... si atunci care e farmecul?

baricade? care e farmecul? nu, daca doresti "razboi" te invit sa ne parasesti.

 

Daca ei au voie sa participe la o tema ptr noi ...de ce sa nu avem si noi voie sa postam la temele lor?

atata timp cat se respecta subiectul, fiecare are voie sa faca ce vrea. nu mai cauta degeaba nod in papura.

 

pentru alte nelamuriri, posteaza la subiectul creat pentru asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:flowers: sunteti incurabili mai copii :flowers:

 

Dumnezeu este ''zeul'' meu, Stiinta este ''zeul'' lui Soimos!

Foarte bine! Atunci unde este problema? :nep:

 

 

Offtopic:S-a facut un pic de curatenie, de ce murdarim din nou? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Dumnezeu este ''zeul'' meu, Stiinta este ''zeul'' lui Soimos!

Foarte bine! Atunci unde este problema? "

 

 

Dumnezeu e imaginat - stiinta e concreta. Poti sa te inchini acestei fiinte imaginate atat timp cat nu deranjezi pe cel de langa tine... dar cand aceasta dogma mefistofelica e predata prin scoli ( chiar si licee ) si sunt spalate zeci de creiere inca de la o varsta frageda, atunci _ mai mult ca sigur, e o problema grava.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu e imaginat - stiinta e concreta. Poti sa te inchini acestei fiinte imaginate atat timp cat nu deranjezi pe cel de langa tine... dar cand aceasta dogma mefistofelica e predata prin scoli ( chiar si licee ) si sunt spalate zeci de creiere inca de la o varsta frageda, atunci _ mai mult ca sigur, e o problema grava.

 

Nu caut sa fac prozeliti la religie, dar nu uita ca pe vremea lui Ceausescu ea nu se preda in scoala, iar de indoctrinati si manipulati eram destul si atunci! Si se spalau si creiere!

Astazi( democratie, sa nu-mi spui ca este sablon) tinerii au posibilitatea sa aleaga confesiunea religioasa de care doresc sa apartina si trateze religia ca pe oricare materie din programa scolara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Nu caut sa fac prozeliti la religie, dar nu uita ca pe vremea lui Ceausescu ea nu se preda in scoala, iar de indoctrinati si manipulati eram destul si atunci! Si se spalau si creiere!

Astazi( democratie, sa nu-mi spui ca este sablon) tinerii au posibilitatea sa aleaga confesiunea religioasa de care doresc sa apartina si trateze religia ca pe oricare materie din programa scolara! ".

 

La generala nu au nicio posibilitate de alegere - e materie impusa. Sustin ca, religia trebuie sa fie materie optionala si atat... Caci la o varsta frageda ideile mieroase si fantasmagorice pot fi plantate in mentalul unui copil mult mai usor... si amin cu acesta tot restul vietii. Nu ai ce sa-i mai faci decat _ daca-i resetezi creierul...In rest ( din partea mea ) inchinati-va si la stele.

 

Lasa-l pe Ceausescu !!! Suntem in 2007. Trecutul ne intereseaza catusi de putin, caci a ramas in urma demult... Pe noi ne intereseaza situatia actuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" si sa trateze religia ca pe oricare materie din programa scolara! ".

 

Asta am accentuat inca odata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu - un zeu ...

 

Din timpurile imemoriale, omenirea incepand cu primele forme rudimentare de societate , a asimilat fortele care-i erau total sau partial necunoscute cu divinitatea ... divinitate sau divinitati care au devenit tot mai elaborate in laboratoarele "mintii umane" .

De la zei ai focului sau ai vetrei, la cei ai roadelor, padurilor, etc ... s-a elaborat panteoane complexe ... cel egiptean , cel grecesc, cel latin , s.m.d .

Toate aceste zeitati au simbolizat neputinta omeneasca in fata atat a mortii , cat si a naturii care nu de putine ori s-a dovedit a fi nemiloasa .

Impunerea unei singure zeitati YHWH este oarecum surprinzatoare din punctul meu de vedere, mai ales ca "importul" acestei zeitati din spatiul evreiesc s-a facut nu intotdeauna pe cale pasnica ... si atunci o intrebare absolut fireasca imi vine in minte ... .

"De ce Yahve" ? ... romanii aveau suficiente zeitati in panteon pentru a-si putea impune propiul lor zeu , sigur ca impunerea lui apare dupa crucificarea celui ce a fost Iisus Nazariteanul si dupa edictul lui C-tin cel Mare ... .

In mod cert dincolo de problemele iscate de natura lui Iisus, personalitatea sa complexa s-a impus prin intermediul legendelor si a scripturilor .. promisiune data muritorilor de rand privind o imparatie a lor dupa moarte, adica o alta viata desfasurata la un alt nivel si dupa cu totul si cu totul alte legi , au creat o premisa puternica, poate cea mai puternica pentru imbratisarea crestinismului ca atare .

Nici un fondator sau reformator sau vreo alta zeitate nu si-a permis sa aduca vesnicia de dupa moarte celor multi, doar initiatii aveau acces la anumite informatii , astazi deja cunoscute, dar... care nu au nici cel mai mic efect fara un anumit tip de antrenament din partea omului .

Credinta ... simplu fapt de a crede , poate deschide pentru fiecare dintre noi o poarta cu divinitatea, oricare ar fi ea, orice nume ia-ti da ...

Sigur ca au mai existat si alti eroi civilizatori in istoria pamantului, piata abunda de asemenea povestiri ... insa dincolo de mituri, legende... trebuie sa recunosc existenta unei forte care imi este complet necunoscuta in intregul ei si care am denumit-o "Viata" , viata ca energie ... ca Dumnezeu , ca zeu ... .

 

semnat : un pensionar anonim :crazy:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem voie sa dezbatem tema aceasta si cu dogmaticii?

Sau postam noi cei de o parte a baricadei ... si atunci care e farmecul?

 

Daca ei au voie sa participe la o tema ptr noi ...de ce sa nu avem si noi voie sa postam la temele lor?

La topic ... Da e un Zeu ...si il rugam si pe Marinel sa ne arate prin citate biblice faptul ca si Biblia recunoaste acest lucru!

Ce este un zeu ?

 

Dumnezeu e imaginat - stiinta e concreta. Poti sa te inchini acestei fiinte imaginate atat timp cat nu deranjezi pe cel de langa tine... dar cand aceasta dogma mefistofelica e predata prin scoli ( chiar si licee ) si sunt spalate zeci de creiere inca de la o varsta frageda, atunci _ mai mult ca sigur, e o problema grava.

Cum este Dumnezeu pentru tine , asa vei fi si tu pentru El ! :lol: Drum bun Andre :(

Cine esti tu , sa stii ce e bine si ce nu e bine sa se predea in scoli ? Buricul pamantului ? :focus:

Da , stii ca stiinta e concreta datorita simturilor . Fiecare se rezuma doar la simturile pe care le are !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×