Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Despre Dumnezeu in general

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Razboaiele au facut natiuni, popoare. Vrei sau nu, razboaiele sunt in firea lucrurilor. Pentru ca sunt guvernate de o lege veche de cand lumea, pe care pana si d-zeul tau o accepta:supravietuirea celui mai puternic si adaptarea celui mai slab(sau disparitia lui). Si nu-mi veni acum cu chestii gen "razboaiele sfinte nu au fost facute in numele domnului", pentru ca se stie ca nu de asta au fost facute. Asta a fost pretextul. Unul suficient de bun. Scopul scuza mijloacele.

Hai ca trec peste motivele pentru care se declanseaza razboaiele - ca sa nu fiu prea off-topic -, desi nu-s de acord cu tine.

Daca dumnezeu - ca zeu crestin - accepta legea junglei, atunci pentru ce atata slava aduse in biblie celor slabi?

"Ferice de cei care plang ... [...] ferice de cei saraci cu duhul ... [...] ferice de cei flamanzi ... [...] ferice de cei prigoniti ... [...]" s.a.m.d.

Nu cumva incurajarea smereniei e in contradictie cu sustinerea caracterelor puternice? Crestinismul nu aduce a "spalare pe creier" pentru a mentine oamenii slabi in noroi, ba chiar le si spune ca ar trebui sa le placa, sa fie fericiti acolo, la picioarele liderilor fara scrupule. Daca te indeamna la resemnare, am impresia ca e o metoda de nivelare, de taiere a varfurilor ce i s-ar putea opune.

Deci nu cred ca dumnezeul biblic ii accepta pe cei puternici, care i-ar putea dejuca actiunea de limitare a evolutiei omului. Mai degraba apare invidios pe posibilitatea omului de a-i semana cat mai mult.

Si nu, scopul nu scuza mijloacele. Asta nu e valabil nici macar pentru un zeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand m-am referit la supravietuirea celui puternic in detrimentul celui slab(ceea ce se cheama evolutie) nu m-am referit numai la om, ci la toate vietuitoarele create de el(spune-se!!!).

Chestia cu razboaiele...gandeste-te bine si dupa aceea spune-mi un popor care s-a eliberat de sclavie sau si-a proclamat libertatea si independenta fara razboi(nu conteaza pretextele, conteaza scopul).

Si sa stii ca scopul scuza mijloacele, e valabil cam pentru majoritatea zeilor(chiar si pentru d-zeu. Biblia da o gramada de exemple, foarte stilizate ce e drept, dar destul de elocvente). Citeste macar(sau analizeaza in caz ca ai citit deja) Legendele Olimpului ca sa-ti faci o idee despre cum erau vazuti zeii(mai ales Zeus, zeul suprem) de catre muritorii de rand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un respect foarte mare pentru stiinta si pentru savanti, insa asta nu va opri distrugerea planetei. Si am acelasi respect si pentru caprele unor primitivi. Asta e diferenta dintre noi, Silentia.

 

Intr-adevăr, mare diferentă! Eu nu pot pune semn de egalitate intre savanţi si capre. Sunt sigură că dacă ai avea de ales

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand m-am referit la supravietuirea celui puternic in detrimentul celui slab(ceea ce se cheama evolutie) nu m-am referit numai la om, ci la toate vietuitoarele create de el(spune-se!!!).

Chestia cu razboaiele...gandeste-te bine si dupa aceea spune-mi un popor care s-a eliberat de sclavie sau si-a proclamat libertatea si independenta fara razboi(nu conteaza pretextele, conteaza scopul).

Si sa stii ca scopul scuza mijloacele, e valabil cam pentru majoritatea zeilor(chiar si pentru d-zeu. Biblia da o gramada de exemple, foarte stilizate ce e drept, dar destul de elocvente). Citeste macar(sau analizeaza in caz ca ai citit deja) Legendele Olimpului ca sa-ti faci o idee despre cum erau vazuti zeii(mai ales Zeus, zeul suprem) de catre muritorii de rand.

Pacatul a adus razboiul in omenire! Prin pacat rautatea oamenilor ajunge la culme si razboiul este cateodata plata pacatului oamenilor! Dumnezeu face drepatate celor slabi, in ziua Judecatii, atunci va avea loc judecata tuturor! Asa ca cel slab nu trebuie sa-si faca dreptate singur, ci sa astepte Judecata lui Dumnezeu sau sa faca apel la legea tarii unde la asezat Dumnezeu!

Editat de Shur'tugal
offtopic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Cand nu ai alte comentrarii, e bun si asta!

Trebuie sa recunoastem ca crestinismul are un mare merit la dezvoltarea tehnologiei! Foarte multi savanti crestini si-au adus un aport insemnat la dezvoltarea stiintei. Stiinta a ajuns sa combata crestinismul din fudulie, fiindca omul nu vrea sa recunoasca ca are intelepciunea de la Dumnezeu, de ce? Fiindca omul are dorinta de intronare.Omul vrea sa fie buricul pamantului si buricul Universului,vrea sa-L dea la o parte pe Creator. Sper ca stiti de unde aceasta influenta si daca nu poate ghiciti?! ".

 

 

Am scris mai concis in mesajul anterior, ca sa nu-mi mai bat capul cu tine, caci tu tot pe a ta o vei tzine - eu voi ramane tot la ideile mele... prin urmare, ce rost mai are aceasta coversatie !?

Cei indoctrinati sunt si vor ramane asa, pana in mormant... Mesajele subliminale si-au facut intradevar _ efectul...

Dar dupa cum spui si tu, exista chiar si oameni de stiinta ce cred intr-o anumita divinitate... dar o fac, ori ca sa se adapteze la mediu, ori ca sa se integreze mai pe larg _ in societate, ori dintr-o prejudecata, ori datorita faptului ca nu fac altceva decat sa fuga de catastrofa destramarii... iar credinta e posibil sa le dea prin sugestia exercitata asupra lor insasi un efect oarecare de binetze, preferand astfel reveria comparativ cu realitatea cruda... Stiinta a ajuns sa combata crestinismul, fiindca acesta _ e o doctrina vetusta care nu-si mai are rostul. Fondurile alocate anual bisericii, sunt zadarnice. Toate aceste fonduri ar putea fi folosite pentru cercetare, nicidecum pentru rugaciuni in van...

 

 

" insa ceea ce nu poate fi explicat, este tocmai matricea aia energetica care stabileste atat ADN-ului cat si ARN-ului "sarcina" celulei ..." - Ravl

 

Andre, tot dintr-un ovul si un spermatozoid iese si un cal. Stiinta nu o sa explice niciodata cum din ovul si spermatozoid ies oameni diferiti, unici, irepetabili.

D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evreii, turcii, latinii, grecii si altii si-au impartit ideile despre zeu, spirit care ar sta la baza omenirii, existente in preistorie sub forma de culturi ale naturii. Astazi inca este dificila coabitatia acestor religii, fiecare revadincind credinta-i proprie, dar fara gindul ca toate aceste au fost facute de oameni.

Editat de jeniffer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cam ce ar trebui sa mai invat? Crestinismul? Prefer sa nu-l invat daca la asta se refera sfatul tau atat de deplasat. Eu te-am indemnat vreodata sa devii ateu? Abtine-te de la a-mi comenta religia si invatatura din moment ce nu ma cunosti.

Tind sa ii dau dreptate lui Soimos privitor la indulgenta crestina...

Consideri ca nu mai ai ce invata ? Atunci e clara situatia . Tu deja esti atotstiutoare. :) Daca nu stii ce inseamna indulgenta crestina , atunci ce sa mai vorbim ? Nu avem ce ! Tu vei merge in iad ata tot ! Drum bun ! :nea:

 

Evreii, turcii, latinii, grecii si altii si-au impartit ideile despre zeu, spirit care ar sta la baza omenirii, existente in preistorie sub forma de culturi ale naturii. Astazi inca este dificila coabitatia acestor religii, fiecare revadincind credinta-i proprie, dar fara gindul ca toate aceste au fost facute de oameni.

:D Jeniffer , tu gandesti ce scrii sau copiezi de undeva ? ;) Pai ce legatura am eu cu zeii ? Ei sunt zei , despre care se vorbeste in cartile de istorie , sau sunt expusi sub forma de statui in muzee , si , in unele locuri se mai practica si azi ..........................iar , Dumnezeu e Dumnezeu , creatorul legilor matematice ale naturii !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) Jeniffer , tu gandesti ce scrii sau copiezi de undeva ? :nea: Pai ce legatura am eu cu zeii ? Ei sunt zei , despre care se vorbeste in cartile de istorie , sau sunt expusi sub forma de statui in muzee , si , in unele locuri se mai practica si azi ..........................iar , Dumnezeu e Dumnezeu , creatorul legilor matematice ale naturii !!!

 

Theos...tradus cu Dumnezeu in limba romana...este mai corect tradus cu ZEU. In engleza de exemplu GOD se traduce in limba romana si cu ZEU si cu DUMNEZEU :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consideri ca nu mai ai ce invata ? Atunci e clara situatia . Tu deja esti atotstiutoare. :nea: Daca nu stii ce inseamna indulgenta crestina , atunci ce sa mai vorbim ? Nu avem ce ! Tu vei merge in iad ata tot ! Drum bun ! :D

Daca asta e invatatura crestina, pe care o observ la majoritatea crestinilor de altfel, ma bucur ca am ales sa nu o invat.

Draga Lupini, multumesc frumos de urare :) . Si nu stiam ca esti si profet. Imi mai intrezaresti ceva in viitorul apropiat sau puterea ta se rezuma doar la unde-mi voi petrece eternitatea?

Unde scrie ca necredinciosii ajung acolo? Nu trebuie sa fii judecat intai si in functie de faptele tale se decide? Ca daca e sa ajungem in Iad sau in Rai in functie de religia adoptata, mai mult de jumatate din populatie se va prepeli in flacarile vesnice. Mai si gandesti inainte sa scrii? Te rog eu sa nu-ti educi viitori copii in spiritul asta "crestinesc" vindicativ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca asta e invatatura crestina, pe care o observ la majoritatea crestinilor de altfel, ma bucur ca am ales sa nu o invat.

Cati crestini ai intalnit pana acum ? Eu cred ca mai multi de 3 ( trei ) nu !!! Sau ce intelegi tu prin crestin ? Eu inteleg : un om care urmeaza invatatura crestina : "Iubiti-va ca fratii" !

 

Theos...tradus cu Dumnezeu in limba romana...este mai corect tradus cu ZEU. In engleza de exemplu GOD se traduce in limba romana si cu ZEU si cu DUMNEZEU :)

Asta e pentru a se putea exprima prin cuvinte pentru ca : El este : "Cel ce este" !!!

 

mai mult de jumatate din populatie se va prepeli in flacarile vesnice.

Esti optimista cand scrii raportul asta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×