Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Despre Dumnezeu in general

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

" Savantii de care vorbesti nu vor reusi in veci sa afle cum se zamisleste un copil. Si in veci nu vor reusi sa aduca ploaia dupa o lunga perioada de seceta. Si nu vor sti sa repare raul pe care l-au facut, nu vor sti sa opreasca incalzirea globala, nu vor opri exploziile solare, nu vor astupa gaurile de ozon...crescatorii aceia de capre pe care tu ii dispretuiesti, nu ar fi distrus planeta, ar fi reusit sa traiasca echilibrat, ceea ce demonstreaza ca ei si cu caprele lor dispuneau de mult mai multa intelepciune decat savantii care au distrus planeta. "

 

Un copil se zamisleste prin combinarea unui spermatozoid cu un ovul. :D Asta o stie si un scolar de clasa a V-a. :D Eventual poate fi conceput prin inseminare...

Si de ce spui asa de cert ca nu se va putea in veci !??? Esti clar-vazatoare !??? Tu crezi ca peste un veac omenirea va arata ca acum !? Tu crezi ca evolutia stiintifica nu ne va scapa de secete, maladii si alte defecte umane !? Important e sa nu ajunga pe mana unor manipulatori...

Cercetatorii deja lucreaza la aceste lucruri... inca nu este pus totul la punct ( nu exista un control exact ), dar clima va putea fi schimbata in viitorul apropiat dupa bunul plac... Mai vizioneaza si tu experimentele de pe Discovery Science. :D

Aceasta incalzire globala nu se datoreaza nicidecum savantilor ci patronilor infometati de puterea banului, care nu au respectat standardele impuse ( cazul S.U.A. - principalul poluator ). Daca analizezi putin modul de trai al niponilor, vei vedea ca acestia au realizat niste instalatii cu ajutorul carora deseurile sa fie refolosite pentru confectionarea altor materiale, obiecte de uz casnic sau pentru alte domenii...

Cercetatorii ~ savantii ~ oamenii de stiinta, sunt cei care au scos omenirea din grota si au facut-o sa progreseze. 90 % din umanitate aspira la o lume inchipuita, se crucesc in fatza grimaselor suveranilor pontifi adunati ca legumele in piata de la Vatican, lasand aceasta lume in paragina si dedicandu-si viata rugaciunilor zilnice si tra-la-la... crezand ca vor fi langa tronul regesc de veci alaturi de o bucata de carne care a sangerat pe o cruce ( si nu din dorinta acesteia ). Astfel _ doar un procent restrans de oameni tzin aceasta lume pe picioare _ si au coloana vertebrala carora celor ce matura podeaua dumineca de dumineca le lipseste cu desavarsire...

 

 

" Cum este Dumnezeu pentru tine , asa vei fi si tu pentru El !

Cine esti tu , sa stii ce e bine si ce nu e bine sa se predea in scoli ? Buricul pamantului ?

Da , stii ca stiinta e concreta datorita simturilor . Fiecare se rezuma doar la simturile pe care le are ! "

 

Un cercetator a localizat iubirea pe nu stiu ce parte a creierului ( nu sunt in domeniu ca sa-ti explic cu amanunte ). Esential e ca _ aceste simtaminte nu sunt generate de nu stiu ce spirit... Doar daca vrei sa crezi ca exista ingerasi cu aripioare, ce plutesc pe nourashi imparatesti...

Dar ce stiu eu - un simplu om, comparativ cu dumitale care te-ai autoproclamat dintr-o modestie exarcerbata - intermediar al providentei si detinator al " adevarului " suprem ... tra-la-la... :airkiss:

E mai educativa povestea " Fat-frumos din lacrima " comparativ cu scriptura care nu face altceva decat sa terciuiasca mintile celor slabi de inger. Catehismele pe care le propagi dumitale contin mesaje subliminale, gen - " Veniti de va-nchinati ", " Fiti gata si de jertfa si de plug "...toate pentru a induce servitutea. Dar sa citez unul cap-coada ca sa vada si lumea ce durere de cap... :D Iata : " Doamne miluieste ( de 12 ORI )...( halal !!! ) ...slava, slava ... tra-la-la... " - iarasi _ scopul este acela de a induce servitutea. Un altul - " Laudati pe domnul ( biserica ) intru sfintii lui; laudati-l pe el intru taria puterii lui; laudati-l pe el dupa multimea slavei lui. Laudati-l pe el in glas de trambital; laudati-l pe el in psaltire si in alauta; laudati-l pe el in timpane si in hora; laudati-l pe el in strune si in organe; laudati-l pe el in chimvale vine rasunatoare. Toata suflarea sa laude pe domnul(biserica ). ". Iata - de 9 ori s-a folosit porunca " laudati " si tra-la-la... Ganditi-va la aceasta imagine - 300 de oameni spunand in cor aceste propozitii pentru un zeu sau pentru un om... Asta se numeste FANATISM.

Aceste rugi le-am cules din cartea de religie a fratelui meu - elev in clasa a IX-a... Deci religia este chiar si la liceu materie obligatorie ( chiar si la liceu ) :D . Acest lucru e inadmisibil !!! Religia e asemenea unui pedofil care indulceste elevii cu acadele, dupa care ii aranjeaza ca viitori " buni " cetateni ai societatii capitaliste in care traim... Astfel _ ei isi ating obiectivele.

Dar ti-am mai spus - codul bunelor maniere e inzecit mai valoros decat elucubratia biblica. :o:

 

Tocmai datorita efectelor mefistofelice enuntate mai sus... aceasta doctrina vetusta care se manifesta prin bigotism, trebuie scoasa din scoala. Si nu e singura - sa se ia de mana cu natia musulmana, caci oricat ar incerca ei sa o arate populatiei benefica... ii da de gol deficitul de franchete ! :hi:

 

 

 

 

" Umanitatea cu intelepciune de la Dumnezeu a ajuns sa faca descoperiri. Sigur ca descoperirile nu au facut altceva sa descopere niste legi lasate de Dumnezeu. In urma descoperirilor omul a ajuns sa-si usureze viata pe pamant. Computerul nu-i un produs doar al savantului ateu ,ci si al savantului crestin. "

 

 

Fereasca compozitia, ce fideism pe crestinul nostru. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se intelege cum unii pot crede zeul ca un creator, adica fiinta, dotata de facultatea actiunii si gindirii, cind el este nascut din imaginatia omului si doar simbol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se intelege cum unii pot crede zeul ca un creator, adica fiinta, dotata de facultatea actiunii si gindirii, cind el este nascut din imaginatia omului si doar simbol.

Eu inteleg. Cand e vorba despre un zeu ..te cred tot ce zici ! :D Cand e vorba insa despre Dumnezeu .....se schimba placa ! :D

 

Nu ma mir. Dumnezeul asta al tau e mare amator de nimiciri, genocid, infanticid, potop, razboi etc. In realitate, n-au existat nici zeii pomeniti de mine, nici zeul pomenit de tine.

Asta in timp ce razboaiele religioase care macina umanitatea de la inceputurile ei aduc numai intelegere si bunastare. :airkiss:

Razboaiele sunt facute de oameni care nu-l cunosc pe Dumnezeu ! Degeaba se pretind ei ca o fac in numele Lui pentru ca , sunt mincinosi !!!

 

:D

Si culmea culmilor cum d-zeu asta al tau s-a hotarat sa-i nimiceasca dupa ce respectivii zei si-au facut de cap cateva mii de ani. Mai, adevarat altruism aici, nu am ce zice. S-a dat el la o parte ca sa lase scena unora ca Zeus, Hera, Ares, Isis, Ra etc. Crestinismul asta inexistent acum cateva mii de ani de care a dat dovada d-zeu ma induioseaza. :roll:

Crestinismul e o invatatura , dar vad ca tu asta nu stii ! Mai invata !

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Invatatura este mai buna fara zei crezuti ca fiinte.

Vorba lui Hitler :roll:

 

De fapt ai dreptate , pentru ca tu vorbesti despre zei inchipuiti , nu despre Dumnezeu ! :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fereasca compozitia, ce fideism pe crestinul nostru. :airkiss:

Cand nu ai alte comentrarii, e bun si asta!

Trebuie sa recunoastem ca crestinismul are un mare merit la dezvoltarea tehnologiei! Foarte multi savanti crestini si-au adus un aport insemnat la dezvoltarea stiintei. Stiinta a ajuns sa combata crestinismul din fudulie, fiindca omul nu vrea sa recunoasca ca are intelepciunea de la Dumnezeu, de ce? Fiindca omul are dorinta de intronare.Omul vrea sa fie buricul pamantului si buricul Universului,vrea sa-L dea la o parte pe Creator. Sper ca stiti de unde aceasta influenta si daca nu poate ghiciti?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un copil se zamisleste prin combinarea unui spermatozoid cu un ovul. :airkiss: Asta o stie si un scolar de clasa a V-a. :roll: Eventual poate fi conceput prin inseminare...

insa ceea ce nu poate fi explicat, este tocmai matricea aia energetica care stabileste atat ADN-ului cat si ARN-ului "sarcina" celulei ... .:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un respect foarte mare pentru stiinta si pentru savanti, insa asta nu va opri distrugerea planetei. Si am acelasi respect si pentru caprele unor primitivi. Asta e diferenta dintre noi, Silentia.

 

Andre, tot dintr-un ovul si un spermatozoid iese si un cal. Stiinta nu o sa explice niciodata cum din ovul si spermatozoid ies oameni diferiti, unici, irepetabili.

D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorba lui Hitler :crazy:

 

De fapt ai dreptate , pentru ca tu vorbesti despre zei inchipuiti , nu despre Dumnezeu ! :yahoo:

Zeul a fost numit domn de crestini si descris de oameni. A compara filozofia din trecut cu ideile de astazi, cind religia nu mai este la baza organizatiei nu are rost, iar dictatori existau si in timpurile in care legile se considerau ca date de zeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu inteleg. Cand e vorba despre un zeu ..te cred tot ce zici ! :crazy: Cand e vorba insa despre Dumnezeu .....se schimba placa ! :yahoo:

Razboaiele sunt facute de oameni care nu-l cunosc pe Dumnezeu ! Degeaba se pretind ei ca o fac in numele Lui pentru ca , sunt mincinosi !!!

Crestinismul e o invatatura , dar vad ca tu asta nu stii ! Mai invata !

Razboaiele au facut natiuni, popoare. Vrei sau nu, razboaiele sunt in firea lucrurilor. Pentru ca sunt guvernate de o lege veche de cand lumea, pe care pana si d-zeul tau o accepta:supravietuirea celui mai puternic si adaptarea celui mai slab(sau disparitia lui). Si nu-mi veni acum cu chestii gen "razboaiele sfinte nu au fost facute in numele domnului", pentru ca se stie ca nu de asta au fost facute. Asta a fost pretextul. Unul suficient de bun. Scopul scuza mijloacele.

Si cam ce ar trebui sa mai invat? Crestinismul? Prefer sa nu-l invat daca la asta se refera sfatul tau atat de deplasat. Eu te-am indemnat vreodata sa devii ateu? Abtine-te de la a-mi comenta religia si invatatura din moment ce nu ma cunosti.

Tind sa ii dau dreptate lui Soimos privitor la indulgenta crestina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×