Sari la conținut
Forum Roportal
ajutatiorfanii

Copilul - o pasare in colivie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de aceea va rog, daca vreti copii, infiati, nu faceti, nu condamnati si voi pe altii la viata

oare si copii infiati ...nu sunt si ei copii??????????????????????

 

poti sa iti dau un sfat? :jester:

NU FACE COPII!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
colivia e viata de munca pe care copilul va fi fortat sa o faca aproape toata viata lui

 

tot ce sper este ca oamenii sa priveasca pe termen lung ce inseamna viata pentru copilul lor... toti vad copilul doar ca pe un copil, dar nu privesc in viitor, acel copil va fi un sclav al muncii in viitor, si nu pentru o zi, nu pentru un an, ci pentru zeci de ani, aproape toata viata

 

as vrea ca oamenii sa realizeze acest lucru si sa nu faca copii decat daca le pot oferi o viata lipsita de sclavia muncii, daca le pot oferi suficient incat copilul sa munceasca doar daca isi doreste, si nu din obligatie, nu pentru supravietuire

nu cu munca in sine, ci cu obligativitatea de a munci pentru supravietuire

 

suntem fortati sa muncim majoritatea timpului cat traim, in loc sa ne bucuram de viata

 

Nici nu vreau sa ma gandesc ce monstru as putea "darui" omenirii daca copilul meu nu ar creste cu ideea ca munca este singura modalitate prin care oamenii pot sa traiasca decent.

 

Eu am senzatia ca singurul mare egoist esti tu. Pentru ca ti-ai dori sclavi in loc de parinti, niste masini de fabricat bani si satisfacut pofte, in timp ce tu ai huzuri si ai taia frunze la caini... Ai copii? Cati ani ai?...

 

Mai bine schimba-ti locul de munca, gaseste-ti o indeletnicire care sa iti placa, care sa iti aduca satisfactii atit materiale cit si sufletesti, si atunci nu ai sa mai vezi munca asa cum o vezi acum!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand mi-am inceput viata de sclav al muncii mi-am schimbat parerea, pana atunci am fost fericit

 

munca din ziua de azi este o forma noua de sclavie, facem tot ce ni se spune, cand ni se spune, cum ni se spune, n-avem nici un cuvant de spus... de aceea consider ca munca e ceva rau

 

o placere nu cred ca se poate numi... imagineaza-ti ca toti oamenii ar avea tot ce-si doresc si s-ar duce la munca doar cei care au o placere sa faca asta, crezi ca s-ar mai duce cineva? poate 1-2%

 

daca am avea bani fara sa fie nevoie sa muncim nu ne-am plictisi, eu m-as plimba prin toata lumea, sunt atatea locuri minunate incat n-ai timp sa le vezi pe toate intr-o viata de om

cu siguranta ai citit carti la viata ta :jester:

 

Poate pentru tine asa o fi,dar pentru majoritatea oamenilor,munca nu inseamna sclavie.Asta a fost abolita cam de multisor,stiai???

Pentru mine, munca e o placere,pentru ca fac ce-mi place,pentru ca mi-am ales o meserie care ma reprezinta si imi ofera satisfactii,nu numai materiale.

 

Eu una m-as plictisi daca ar trebui sa stau si sa ,,frec menta" toata ziua...

 

Si,daca ar tu te-ai plimba toata ziua, pentru ca ai avea bani,cine ar sta sa curete dupa tine,sa te serveasca asa cum vrei tu?Cine?Raspunde la intrebare,te rog?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu vreau sa ma gandesc ce monstru as putea "darui" omenirii daca copilul meu nu ar creste cu ideea ca munca este singura modalitate prin care oamenii pot sa traiasca decent.

:P

ce inseamna sa ma bucur de viata? sa fac ce imi place, doar ce imi place, sa nu fiu obligat sa fac lucruri care nu imi plac, sa nu trebuiasca sa muncesc pentru supravietuire, sa am tot ce vreau, sa nu am sefi, sa-mi petrec tot timpul distrandu-ma cu prietenii si familia, sa ma plimb prin toata lumea

Eu daca as face asta toata ziua, sa ma distrez cu prietenii si cu familia, sa merg seara de seara in baruri si discoteci, intr-o luna as ajunge sa ma plictisesc. Stiu pentru ca am incercat.

cum as putea sa ma bucur de viata acum, n-am masina, am un job cu sefi idioti care ma trateaza ca un robotel care trebuie sa le indeplineasca toate dorintele, fac in fiecare zi 2 ore cu transportul in comun prin bucuresti, mirosind tot felul de oameni pentru care sapunul inca nu s-a inventat... ajung seara tarziu acasa, istovit, adorm la televizor, si a doua zi o iau de la capat

frumos cadou mi-au facut parintii !! frumoasa viata !!

SO GET ANOTHER JOB!!! Nu-ti place slujba dar te complaci in ea! Nu e vina parintilor tai ca tu esti nefericit, e numai vina ta, ca nu esti in stare sa faci nimic pentru a-ti fi mai bine. Nu-ti place unde lucrezi, nu-ti dau destui bani, nu mai lucra acolo! Stai si te plangi pe forum, dar nu faci nimic concret. Tu singur iti fauresti viata, cum iti asterni asa dormi.

de aceea va rog, daca vreti copii, infiati, nu faceti, nu condamnati si voi pe altii la viata

Tot nu inteleg de ce trebuie eu sa infiez un copil din cauza ca tie nu-ti place cum te trateaza seful... :jester:

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:)

 

! Stai si te plangi pe forum, dar nu faci nimic concret. Tu singur iti fauresti viata, cum iti asterni asa dormi.

 

Tot nu inteleg de ce trebuie eu sa infiez un copil din cauza ca tie nu-ti place cum te trateaza seful... :flowers:

 

Toate, ca toate... Dar ceea ce nu pare sa priceapa inititorul acestui topic este faptul ca tocmai cei ce nu agreeaza munca isi arunca prin orfelinate copiii... Copiii din orfelinate sint cei cu adevarat condamnati, nu cei din familii responsabile! :roll: Condamnati de proprii parinti, care nu i-au facut nici macar din cele sase motive egoiste din sondaj!..... Ci i-au adus pe lume asa, ca accidente.

 

 

te simti mandru ca ai condamnat oameni la o viata de trezit dimineata de dimineata si mers la serviciu?

 

ce plictiseala? ce tv? eu daca as fi bogat n-as mai munci nici un minut, in schimb m-as plimba prin toata lumea si mi-as transforma viata intr-o bucurie continua

 

e cineva care nu isi doreste asa ceva?

 

zici de parintii tai... uite, chiar te rog, intreaba-i de ce te-au dorit, dar nu le spune nimic de forum, doar intreaba-i, si te rog scrie apoi pe forum, dar sincer, exact ce ti-au raspuns

un copil de bani gata are distractii fara sa munceasca :)

 

consider ca parintii sunt de vina pentru condamnarea la munca a copiilor lor, pentru ca ei i-au nascut, dar nu le-a pasat de faptul ca viata ii va obliga pe copii sa munceasca pentru supravietuire

si parintii nostri au fumat, si bunicii, si copii nostri vor fuma, si nepotii.... asta doveste cumva ca fumatul e un lucru bun?

 

ai spus asa: "toti au muncit chiar daca a fost greu si au suferit si nu s-au gandit ca facand copii e un lucru grav"... deci recunosti ca viata e grea si oamenii sufera, si atunci de ce sa facem copii, mai aruncam si pe altii in ghearele acestei vieti grele? si bine ai zis, nu s-au gandit ca facand copii e un lucru grav, pentru ca nu s-au gandit pe termen lung

 

"un copil este o minune in viata fiecaruia"

 

asa este, copilul e o minune, insa el nu stie saracul, dar stim noi ce-l asteapta, il asteapta VIATA, MUNCA, SCLAVIA... de aceea am facut un apel la mila parintilor, sa nu mai faca copii

 

chiar, de ce isi doresc oamenii asa mult copii? pentru ca le face viata mai buna, nu? egoism... dar la copii se gandeste cineva?

 

 

Uite, eu nu imi doresc "bucuria" de a fi bogata si de a nu mai munci un minut, de a mai plimba prin toata lumea fara nici un gand, fara nici o responsabilitate.

 

Daca nu vrei sa faci copii, nu face. Oricum, la ce gandire bolnava ai, le faci un bine.

 

Aduci niste argumente absurde! E mult mai usor sa dai vina pe parinti pentru propriile neimpliniri. Cauta o oglinda si vezi cine te priveste din ea! Ala e autorul neimplinirilor tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: zici ca ai facut nu stiu ce studiu, l-ai publicat undeva? putem vedea si noi intrebarile? cate pers ti l-au completat si care a fost limita de varsta.

 

Daca ai avea copii cu siguranta nu ai zice asemenea aberatii si noi avem parinti si nu m-au facut niciodata din egoism, doar pt ei, mi-au oferit atat cat au putut si cand am vrut sa plec, am plecat.

 

Fiecare familie isi stabileste de comun acord cati copii vor. Nu e vorba de egoism cand hotaram asta ci de daruire, dragoste....tu cunosti aceste sentimente? :huh:

 

daca nu ma crezi pe mine, fa propriul tau studiu, intreaba-i pe toti care au copii de ce si i-au dorit si o sa vezi ca o sa-ti dea unul sau mai multe din cele 6 motive prezentate de mine

 

parintii te-au facut pentru ei, intreaba-i te rog si pe ei de ce te-au dorit si spune-ne si noua, dar te rog fi 100% sincer

 

bineinteles ca cunosc sentimentele de care zici 8) sunt si eu o fiinta umana :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca nu ma crezi pe mine, fa propriul tau studiu, intreaba-i pe toti care au copii de ce si i-au dorit si o sa vezi ca o sa-ti dea unul sau mai multe din cele 6 motive prezentate de mine

 

parintii te-au facut pentru ei, intreaba-i te rog si pe ei de ce te-au dorit si spune-ne si noua, dar te rog fi 100% sincer

 

bineinteles ca cunosc sentimentele de care zici :huh: sunt si eu o fiinta umana 8)

Nu am de ce sa imi fac propriul studiu, eu ceream doar sa ne publici intrebarile, conteaza f mult si cum formulezi intrebarea la fel de mult si varsta, numarul celor la care te-ai adresat :cheer:

 

Parintii nu m-au facut doar pt ei, de fapt nu mai stau de ceva ani cu ei, nu i-am mai vazut de 2-3 ani, asa ca.... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:tease:

eu sunt vie, nu am considerat niciodata a trai=condamnare :yahoo:

 

scuze, dar nu stii sa iti traiesti viata, nu ai notiunea de a fi om :crazy:

 

cati ani ai? cred ca sub 30 :crazy:

 

Sti ce iti propun? Roaga-ti parintii sa mearga sa lucreze pentru tine, daca tot au fost atat de egoisti de te-au facut, pana la adanci batranete ale tale ca sa poti duce o viata de huzur. Esti dus rau pe copca, baiete :tease:

 

un adevarat parinte ar trebui sa faca un copil NUMAI daca ii poate oferi o viata fara griji

 

cei care-i fac oricum, si-si spun "se descurca, o sa munceasca" sunt inconstienti, dupa parerea mea

 

daca copilul nu va fi multumit de viata? cum ar trebui sa se simta parintii lui cand stiu ce i-au facut, si e doar vina lor si a egoismului lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cati ani ai? cred ca sub 30 :tease:

un adevarat parinte ar trebui sa faca un copil NUMAI daca ii poate oferi o viata fara griji

 

cei care-i fac oricum, si-si spun "se descurca, o sa munceasca" sunt inconstienti, dupa parerea mea

 

daca copilul nu va fi multumit de viata? cum ar trebui sa se simta parintii lui cand stiu ce i-au facut, si e doar vina lor si a egoismului lor?

 

 

Pana intr-un punct sint de acord. Pe perioada copilariei, chiar si a adolescentei, copilul trebuie sa fie copil, sa se bucure de varsta sa cu ceea ce presupune ea, si in nici un caz sa munceasca, ori sa simta ca duce o viata nesigura, sa fie nevoit sa renunte la scoala pentru a munci cu ziua, sa nu aiba suficienta mancare si sa ajunga sa aiba probleme de sanatate. Spun asta pentru ca am vazut ieri la televizor un astfel de caz. Trei copii crescuti din resturile de la cantina minerilor, obligati sa renunte la scoala pentru a munci cu ziua pentru o farfurie de mancare, si aia putina. Una dintre fete are acum picioarele strambe, nu poate umbla decat in carje, are nevoie de doua operatii, si, fireste, nu are 400 de euro.De la lipsa de calciu, nu pentru ca asa s-a nascut! Unii parinti ar trebui decazuti din drepturile parintesti. Tatal a disparut din peisaj de patru ani! Sora mai mare are 19 ani si a renuntat la scoala la 14 ani, pentru a isi intretine si creste fratii! Da, in privinta lor ai perfecta dreptate.

 

 

In cazul celor care cresc in puf si au pretentia ca si la 20 de ani sa fie intretinuti, nu ai dreptate. Aia sint deja paraziti. Si de obicei ajung si rau, am cunoscut un caz tragic. Copilul unui judecator care a fost ucis, se presupune pentru ca era implicat in trafic cu droguri. De prea mult bine nu stia cu ce sa isi mai umble viata.

 

 

Cred ca pe la mijloc e calea cea buna, copiii trebuie crescuti cu blandete dar si cu asprime cand e cazul, cu indestulare dar si cu cumpatare, sa nu fie stresati dar nici lasati sa vegeteze.... Sa li se urmareasca inclinatiile si sa fie indrumati sa isi urmeze talentele. Cei cu vocatie de paraziti trebuie scuturati LA TIMP, inainte de a isi rata viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×