Sari la conținut
Forum Roportal
ajutatiorfanii

Copilul - o pasare in colivie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

felicitari, si la fel de rece o sa te lase si suferinta, deceptiile, problemele copilului tau

 

in fond, dorinta ta e satisfacuta, ai copil, ai cele 6 bucurii enumerate de mine, ce-ti mai trebuie? la ce ti-ar pasa ce inseamna viata pentru copil cand tu te simti asa bine? si atunci cum as putea sa ma astept sa-ti pese ce zic eu?

 

 

Eu una imi voi sfatui fetita sa faca ceea ce ii place. Daca vrea sa fie scriitoare ori fotomodel, o voi lasa sa aleaga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si foarte bine fac daca gandesc asa. Pai doar nu o sa se mai joace cu un adult de 18 ani, nu? Ce ai vrea, sa il duca in parc sa il dea in leagan, cand e ditamai omul care a terminat liceul sau o facultate? :)

 

Normal ca atunci cand este mic are grija de el, ca un copil mic nu se poate sustine financiar singur, nu stie sa aiba grija de propria persoana. Cand creste este absolut logic sa lucreze, doar nu e handicapat sa nu poata munci. SI nu cred ca exisa vreun parinte pe care sa nu il intereseze soarta copilului sau. Eu zic sa nu te mai fortezi atat sa vezi realitatea din aceasta perspectiva, ca ai o viziune taaaareee stramba si ingusta despre lumea in care traim. E ca si cum te-ai scarpina la urechea dreapta cu... piciorul stang. :nea:

 

prima ta fraza n-are nicio logica, deci nu stiu ce sa comentez

 

deci si tu gandesti la fel, il intretii cand e mic, apoi un sut in fund sa se descurce, ca nu mai e raspunderea ta... ba e raspunderea ta, copilul tau, indiferent de varsta, este pe aceasta lume din cauza ta, si este un gest foarte urat sa zici la un moment dat ca gata, indatoririle tale s-au terminat... l-ai facut, trebuie sa-i faci viata cat mai frumoasa pana la moarte, asta e o gandire de parinte caruia ii pasa, o gandire responsabila

 

nu te intereseaza cu adevarat soarta copilului tau, decat in primii 20 de ani, si ca tine privesc viata multi altii, din pacate

 

Omule, iti recomand sedinte de psihologie. Dar totusi si eu sunt copil ( 9 ani ) si iti dau dreptate. Ma simt foartre iubita in familie, dar cand ma gandesc la copiii strazii, orfani etc imi vine sa plang., Chiar azi am vazut in bloc cand ma pregateam sa ies un copil cu sacosisca care batea la usi...Mi-a fost mila...

 

presupunand prin reducere la absurd ca esti un copil de 9 ani, nu ai ce cauta aici, regulamentul permite numai celor de minim 13 ani sa intre

 

dar bineinteles, nu te cred

 

si cam de ce crezi tu asa ca-mi trebuie sedinte? nu poti aprecia niste idei libere? cine te-a convins ca traiesti ca sa muncesti? asta e destinul animalelor de batatura si al robotilor industriali

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prima ta fraza n-are nicio logica, deci nu stiu ce sa comentez

 

deci si tu gandesti la fel, il intretii cand e mic, apoi un sut in fund sa se descurce, ca nu mai e raspunderea ta... ba e raspunderea ta, copilul tau, indiferent de varsta, este pe aceasta lume din cauza ta, si este un gest foarte urat sa zici la un moment dat ca gata, indatoririle tale s-au terminat... l-ai facut, trebuie sa-i faci viata cat mai frumoasa pana la moarte, asta e o gandire de parinte caruia ii pasa, o gandire responsabila

 

nu te intereseaza cu adevarat soarta copilului tau, decat in primii 20 de ani, si ca tine privesc viata multi altii, din pacate

presupunand prin reducere la absurd ca esti un copil de 9 ani, nu ai ce cauta aici, regulamentul permite numai celor de minim 13 ani sa intre

 

dar bineinteles, nu te cred

 

si cam de ce crezi tu asa ca-mi trebuie sedinte? nu poti aprecia niste idei libere? cine te-a convins ca traiesti ca sa muncesti? asta e destinul animalelor de batatura si al robotilor industriali

 

 

Daca copilul nu reuseste sa ajunga acolo unde isi doreste, fie si pana la 30 de ani, nu inseamna ca i-as intoarce spatele, nici parintii mei nu au facut-o niciodata. Eu am terminat la 22 de ani facultatea, si am avut norocul de a gasi un loc de munca pe placul meu. Acum nu mai sint in aceeasi situatie, dar, daca nu as fi casatorita, sint sigura ca ai mei nu m-ar trimite ... in fabrica... Ci m-ar sustine pana as ajunge acolo unde vreau eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de ce nu e bine sa faci copii? :)

 

nu ideea de a face copil e un rau in sine, ci inconstienta parintilor care fac copii fara sa le asigure un trai lipsit de griji, acei parinti care-si sustin copiii numai pana termina scoala, si apoi le dau un sut in fund sa se duca la munca, si sa se descurce singuri

 

parintii au impresia ca sunt responsabili pentru viata copiilor lor numai in primii 20 de ani si apoi nu le mai pasa cum se descurca in viata

 

aceasta idee este gresita si oamenii nu vor sa admita asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cam de ce crezi tu asa ca-mi trebuie sedinte? nu poti aprecia niste idei libere? cine te-a convins ca traiesti ca sa muncesti? asta e destinul animalelor de batatura si al robotilor industriali

 

Faci o confuzie nepermisa pentru ce idei libere pretinzi ca ai, intre munca si vocatie, profesie. Pentru un om care isi alege meseria dupa bunul sau plac si dupa sufletul lui, ea nu mai este o simpla modalitate de a face bani, ci este un act de creatie. Datorita unor oameni inteligenti si pasionati ai tu ocazia acum sa te folosesti de www. si sa iti expui ideile.

Prin munca, tu, ca om, te desafarsesti, pentru ca ai ocazia sa iti valorifici toate aptitudinile, talentele. Ai ocazia sa iti implinesti idealurile, oricare ar fi ele. Ai ocazia ca prin ceea ce tu gandesti, planifici, proiectezi sa usurezi vietile altor oameni. Tu nu muncesti doar pentru tine- atunci cand o faci cu pasiune- ci si pentru restul.

Esti robul propriului serviciu cata vreme acel serviciu nu este o vocatie, ci doar un job amarat, care sa te faca sa supravietuiesti a doua zi.

 

Un copil il ai cum ti-l cresti. Punct. Daca il cresti sa aprecieze corectitudinea si alegerea libera de compromisuri a unei profesii, acela va fi un viitor adult liber, si nu un "sclav". Daca il educi, prin propriul exemplu, sa fie puternic si sigur pe sine, sa lupte pentru visul sau, iti va multumi pentru faptul ca l-ai adus pe lume, si pentru ca l-ai facut partas la miracolul vietii.

 

Consider ca ideile tale se aplica oamenilor care nu au discernamant in momentul in care se hotarasc sa aduca pe lume un copil.

 

PS: nu te obosi sa dai reply. Am vazut ca nu e primul forum pe care te lansezi in aceasta dezbatere. Cred ca tie doar iti place polemica si nimic mai mult. Nu vrei sa aflii ideile altora, vrei doar pe tine sa te auzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
orice munca ai face din obligatie este o sclavie, pentru ca trebuie s-o faci, n-ai nimic de ales, faci tot ce ti se cere, cand, unde, cum ti se cere, esti un sclav care executa ordine

 

daca e sa fac un copil, inseamna ca accept responsabilitatea asta, si voi munci eu ca un sclav sa-i ofer o viata fara griji, nu voi face ca majoritatea oamenilor, care il cresc pana nu mai e amuzant, pe la 20 de ani adica, si apoi un sut in fund sa se descurce singur cum o putea

 

eu am adoptat un copil, si sper sa conving oamenii sa faca si ei acest gest frumos

 

vorbesti prostii, eu n-am spus niciodata ca mi-e lene sa muncesc, ci ca nu sunt de acord cu obligatia de a munci pentru supravietuire, obligatie pe care o am din cauza parintilor care m-au facut sa se simta ei mai bine...

se pare ca pentru tine omul este copil pana la adanci batraneti, dar asta nu inseamna ca si parintii tai sunt copii ? sau numai cei care sunt copii acum pot fi considerati asa?

 

nu trebuie sa spui ca esti lenes , o fac afirmatiile tale pentru tine.

 

tu ce vrei sa muncesti? sa te duci la munca la ora 12 , sa stai o ora si apoi sa te duci sa te joci ?

daca nimeni nu ar munci am ajunge inapoi in evul mediu, poate chiar mai rau. cine a inventat toata tehnologia care exista in prezent? cum crezi ca a facut-o? plimbandu-se prin lume? stand in pat si uitandu-se la pereti?

 

sincer ma uimesti .

 

decat sa incerci sa ne convingi sa infiem un copil orfan , mai bine ai incerca sa-i convingi pe idiotii care fac copii in nestire si apoi ii abandoneaza, sa se opreasca - asa ar fi mult mai corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ajutatiorfanii...

 

Intr-o zi, mai devreme ori mai tarziu, vei avea si tu un copil, chiar daca acum ti se pare putin probabil. Cum iti vei creste TU copilul? Ii vei oferi pana la moartea acestui - deci si din astral - o viata fara munca, o viata in care luxul si distractiile vor fi fara sfarsit? Si din munca CUI o vei face? De unde vor veni bani?... Vei fi de acord sa il intretii pina la moartea acestuia?...

 

Din pacate - ori din fericire? - asa merg lucrurile: facem copii din dragoste, ii ocrotim pana devin maturi si capabili sa devina la randul lor responsabili si maturi, si sa aduca si ei pe lume copii - tot din dragoste nu din egoism - care vor fi ocrotiti pana la maturitate cand vor fi capabili sa aduca la randul lor pe lume alti copii....

Unii dintre copii nu vor insa sa creasca si sa devina maturi si responsabili. Asta nu mai e vina parintilor, ci a fapturii umane ce refuza sa isi asume si responsabilitatile cautand doar placerile si calea usoara...

Daca ai DREPTUL la opinie, deci esti o persoana cu discernamant si capacitate deplina de exercitiu, te bucuri de toate drepturile pe care ti le confera statutul de Om, atunci e un mare egoism sa nu iti accepti si responsabilitatile.

 

Daca vrei sa fii intretinut, declara-te fara discernamant, renunta la drepturile pe care le ai ca persoana care a implinit varsta de 18 ani, ramai un intretinut pentru toata viata, dar nici pretentia la a iti fi ascultate opiniile sa nu ai. Doar nu ai discernamant, nu?

 

eu am deja un copil, infiat, si am de gand sa-i ofer suport toata viata, sa nu fie obligat sa se duca la munca niciodata.. asta nu inseamna ca o sa-i interzic sa munceasca, o sa faca ce vrea, daca ii place sa munceasca n-are decat, daca nu, nu va fi obligat, pentru copilul meu va fi o alegere, spre deosebire de ai vostri care sunt condamnati la munca fara posibilitatea de a alege... bravo, frumos viitor le-ati pregatit, felicitarile mele, ati nascut robotei care vor munci zeci de ani sa nu moara de foame

 

corect, "e un mare egoism sa nu iti accepti si responsabilitatile", iar parintii sunt responsabili de viata copiilor pana la moarte, nu doar pana termina scoala

 

Mda, parintii trebuie sa slugareasca pt copii toata viata, mai ai si pretentii ;)

Le mai si reprosezi de ce nu iti ofera confort, nu ai vrea si o masina si casa si sa dormi toata ziua? :)

 

Important nu e numarul banilor ci afectiunea care mi-o poarta, faptul ca-i stiu aproape cand am nevoie de ei, nu i-as da pentru nimic in lume. Ii multumesc mamei din suflet ca m-a educat frumos, m-a crescut, mi-a transmis un bun material genetic si ca mi-a oferit si uin frate.

Nu m-a interesat niciodata ce imi lasa mostenire sau dc imi va lasa si nici nu i-am reprosat ca nu m-a tinut la facultate, dc am reusit sa o termin, ma bucur ca am avut forta sa ma descurc singura.

 

Cat de egoist poti fi :nea: , conteaza mai mult partea materiala decat cea sufleteasca :D

 

nu-i obliga nimeni pe parinti sa faca copii, dar daca o fac, trebuie sa o faca numai daca le pot oferi o viata fara griji, altfel acei parinti sunt niste inconstienti si se gandesc doar la ei

 

cum puteti fi asa cruzi, nu va intereseaza decat sa va simtiti voi bine, dar la copil va ganditi macar un minut? va pasa ca se va trezi dimineata de dimineata sa plece la munca de unde se va intoarce seara istovit? si asta pentru toata viata? va doare fix in cot ce-i faceti, egoistilor, tot ce va intereseaza e sa va simtiti voi impliniti, sa va distrati voi...

 

Da, ai dreptate, Mireluta!

 

sa vezi ce bine o sa te simti cand o sa muncesti de dimineata pana seara, zi de zi, pentru aproape tot restul vietii tale, dar ai alaturi afectiunea parintilor... daaaaaa... stii ce mult o sa te ajute? o sa topai de placere in drum spre munca, la gandul ca parintii tai te-au aruncat din cuib sa te descurci singura, dar in schimb ai afectiune, super.......

 

care afectiune?? nu ei te-au impins in viata, sa te descurci cum poti, ca raspunderea lor s-a terminat? unde e afectiunea? ca-ti spun "te iubim, tu esti tot ce conteaza pentru noi" etc.? vorbe goale... iata realitatea, te trimit foarte afectuosi sa-si bata joc toti sefii de tine si sa te trateze ca pe un nimeni

 

In atatea si atatea postari nu am vazut nici macar un minim interes al lui AO pentru parintii sai, pentru modul in care vor imbatrini, pentru momentul in care nu vor mai putea munci... Pentru ca da, parinti imbatranesc, se imbolnavesc, si ...

 

o sa-i ajut cand au nevoie, ca doar de-aia m-au facut, sa aiba un ajutor la batranete, alaturi de alte motive egoiste

 

de fapt, deja ii ajut cu bani, luna de luna

 

le multumesc pentru ca m-au condamnat la o viata de munca, sper ca sunt fericiti acum, la pensie, ca ei stau linistiti, iar pe mine ma trimite jegul ala de ceas in fiecare zi la serviciu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am deja un copil, infiat, si am de gand sa-i ofer suport toata viata, sa nu fie obligat sa se duca la munca niciodata.. asta nu inseamna ca o sa-i interzic sa munceasca, o sa faca ce vrea, daca ii place sa munceasca n-are decat, daca nu, nu va fi obligat, pentru copilul meu va fi o alegere, spre deosebire de ai vostri care sunt condamnati la munca fara posibilitatea de a alege... bravo, frumos viitor le-ati pregatit, felicitarile mele, ati nascut robotei care vor munci zeci de ani sa nu moara de foame

 

corect, "e un mare egoism sa nu iti accepti si responsabilitatile", iar parintii sunt responsabili de viata copiilor pana la moarte, nu doar pana termina scoala

nu-i obliga nimeni pe parinti sa faca copii, dar daca o fac, trebuie sa o faca numai daca le pot oferi o viata fara griji, altfel acei parinti sunt niste inconstienti si se gandesc doar la ei

 

cum puteti fi asa cruzi, nu va intereseaza decat sa va simtiti voi bine, dar la copil va ganditi macar un minut? va pasa ca se va trezi dimineata de dimineata sa plece la munca de unde se va intoarce seara istovit? si asta pentru toata viata? va doare fix in cot ce-i faceti, egoistilor, tot ce va intereseaza e sa va simtiti voi impliniti, sa va distrati voi...

 

Ai face bine sa nu ne jignesti. Eu nu cred ca tu esti mai interesat de viitorul si viata fiicei mele dacat mine. Nu cred ca stii ce spui. Jignesti fiecare parinte care are alta opinie? Nimeni nu spune ca nu isi va sustine copilul TOATA!! viata. Ceea ce sustin cei de aici e doar necesitatea ca viitorul adult sa isi caute un scop in viata, o indeletnicire, fireste, pe placul lui. Ma indoiesc ca un parinte normal isi trimite cu forta la munca copilul intr-un loc care sa il traumatizeze.

 

Tu sustineai in primele postari ca parintii ar trebui sa asigure viitorul material al copiilor pentru toata viata, in timp ce copiii ar trebui doar sa se distreze, indiferent de varsta, si, daca ar gasi de cuviinta, ar mai si munci.

 

La aceste afirmatii ai primit tu replicile.

 

Oricum, e greu sa intelegi, sa vizualizezi VIATA, asa cum o sugerezi tu. Pentru ca nu prea inteleg cine ar mai munci - deci AR aduce bani- in lumea ta, pentru ca, copiii cei cu viitorul asigurat pentru etenitate, vor deveni parinti, si, din ce vor asigura ei viitorul copiilor lor? Din munca propriilor parinti? Care poate sint si oale si ulcele demult? Pai daca e asa, cred ca doar ADAM SI EVA ar fi trebuit sa munceasca. Pana la urma egoistii au fost Adam si Eva. Primii parinti,restul fiind COPIII!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb ce satisfactie perversa ai de iti place atat de mult ideea de a-ti educa copilul sa fie dependent de tine, si nu sa il inveti sa fie liber.

 

Ar fi bine sa iti temperezi tonul. Cred ca multe persoane de pe forum te-au inghitit destul pana acum. Nu judeca tu, pentru ca nu iti da nimeni dreptul asta. Vrei sa iti spun ce cred? Nu cred ca ai infiat nici un copil. Un om cu un copil infiat nu asteapta sa fie aplaudat la scena deschisa pentru ce fapta "caritabila" a facut pentru umanitatei isi vede de viata lui, nu deschide topicuri pe unde apuca. Cred pur si simplu ca iti place sa agiti spiritele si sa jignesti cu presupunerile tale si teoriile tale nefondate. O faci aici, asa cum o faci si pe alte forumuri. Este jenanta situatia si ma intreb de ce iti mai da atentie lumea.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca pentru tine omul este copil pana la adanci batraneti, dar asta nu inseamna ca si parintii tai sunt copii ? sau numai cei care sunt copii acum pot fi considerati asa?

 

nu trebuie sa spui ca esti lenes , o fac afirmatiile tale pentru tine.

 

tu ce vrei sa muncesti? sa te duci la munca la ora 12 , sa stai o ora si apoi sa te duci sa te joci ?

daca nimeni nu ar munci am ajunge inapoi in evul mediu, poate chiar mai rau. cine a inventat toata tehnologia care exista in prezent? cum crezi ca a facut-o? plimbandu-se prin lume? stand in pat si uitandu-se la pereti?

 

sincer ma uimesti .

 

decat sa incerci sa ne convingi sa infiem un copil orfan , mai bine ai incerca sa-i convingi pe idiotii care fac copii in nestire si apoi ii abandoneaza, sa se opreasca - asa ar fi mult mai corect.

 

 

Uimirea cred ca ar pali daca ai vedea ca mai sint inca 10 forumuri care se bucura de acest subiect... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×