Sari la conținut
Forum Roportal
ajutatiorfanii

Copilul - o pasare in colivie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu am citit tot ce ai postat dar cred ca mi-am dat seama despre ce vrei sa postam aici....

 

una din "misiunile" omului pe pamant, daca nu cumva cea mai importanta, este sa procreeze, deci sa faca copii si sa-i ajute sa-si "ia zborul" in viata!

 

consideri o obligatie sa faci copii?

 

Eu nu m-am simtit o ,,pasare in colivie",cand eram copil,cred ca nici copii cu care ma jucam...eram fericiti si fericiti suntem si acum.

Care-i problema cu munca?De ce e asa rau ca trebuie sa muncim?Eu zic,ca e o placere sa muncesti....altfel,ce poti sa faci,nu te plictisesti stand tot timpul degeaba?

Era si o vorba,nu mai stiu carui sfant ii apartine , care spune ca ,,numai cine munceste are voie sa manance".Cred ca e destul de clar.Ma mai gandesc la replici la comentariul tau egoist si revin.

 

nici eu nu ma simteam o pasare in colivie cand eram mic

 

cand mi-am inceput viata de sclav al muncii mi-am schimbat parerea, pana atunci am fost fericit

 

munca din ziua de azi este o forma noua de sclavie, facem tot ce ni se spune, cand ni se spune, cum ni se spune, n-avem nici un cuvant de spus... de aceea consider ca munca e ceva rau

 

o placere nu cred ca se poate numi... imagineaza-ti ca toti oamenii ar avea tot ce-si doresc si s-ar duce la munca doar cei care au o placere sa faca asta, crezi ca s-ar mai duce cineva? poate 1-2%

 

daca am avea bani fara sa fie nevoie sa muncim nu ne-am plictisi, eu m-as plimba prin toata lumea, sunt atatea locuri minunate incat n-ai timp sa le vezi pe toate intr-o viata de om

 

Cine crezi ca citeste toata aia care ai scris'o tu?:jester:

 

cu siguranta ai citit carti la viata ta :P

 

pai si atunci, ti se pare mult un text de cateva pagini? :yahoo:

 

eu te cred ca te doare problema copiilor orfani. poate ca ai fost unul dintre ei. dar asta nu inseamna ca nu vom mai face copii, ci doar vom infia.

motivele expuse de tine, mi se par absurde. fiecare om cu parerea si motivatia lui. poate ca multi dintre cei care au expus unul dintre motivele de mai sus, au copii realizati, mandrii de parintii lor pentru modul cum au fost crescuti.

orfan sau nu, toti trebuie sa mearga la scoala. nu vad d ece "sa fie inchis intr-o colivie" daca merge la scoala. asta e chiar o absurditate.

 

la scoala da, cu aceasta viata de munca nu sunt de acord

 

cred ca oamenii ar trebui sa faca copii numai daca le pot garanta o viata fara griji si fara sa fie nevoiti sa se trezeasca dimineata de dimineata sa se duca la serviciu

 

Mi se pare grava afirmatia:

O familie care isi doreste copii te asigur ca nu o face din egoism ci tocmai pt ca isi doresc sa imparta viata cu ei

 

eu am facut o statistica cu ce raspunsuri mi-au dat oamenii la intrebarea de ce au facut copii

 

si toate raspunsurile lor au fost egoiste, sunt cele 6

 

parintii vor sa simta ca au un scop in viata, vor ceva sa-i inveseleasca, sa le rupa monotonia etc., isi doresc copilul pentru ei, pentru ca ii face sa se simta mai bine

 

uite, intreaba si tu oameni ce i-am intrebat eu, sa vezi ce raspunsuri primesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca este o obligatie...si pur si simplu o implinire...e firul vietii,asa cum au facut parintii,bunicii,strabunicii nostri si cum vor face copii,nepotii,stranepotii nostri....toti au muncit chiar daca a fost greu si au suferit si nu s-au gandit ca facand copii e un lucru grav(asa cum o spui tu)..si noi toti vom continua sa facem copii fara a avea impresia ca este o obligatie sau fara a ne gandi ca facem un lucru rau si in nici un caz ca este "o pasare in colivie"..altfel nu ar mai fi existat suflare pe pamant...un copil este o minune in viata fiecaruia si nu cred ca toti traim pe roze ca sa putem oferi o viata de "lenes" unui copil.Sunt foarte multe de spus..dar cred ca nu este nimeni autorizat sa judece ceea ce se intampla in viata fiecaruia..si nici nu suntem vinovati de greselile care le fac unele persoane...chiar si asa nu avem dreptul sa-i judecam....important este ca NOI vrem copii..si vom continua sa facem...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu pe unde si cu cine a fost facut "sondajul" de opinii... in privinta motivelor pentru care un om doreste si are un copil. Copilul e o fiinta libera, nu e un sclav, nu e o pasare in colivie, e o minune. In primii ani are nevoie de o supraveghere atenta, de multa dragoste dar si de disciplina. Doar oamenii limitati au copii DOAR din motive egoiste. Pentru ca egoisti sintem cu totii, intr-o masura sau alta, toti ne dorim iubirea ingerasilor nostri, dar un om normal nu isi considera copilul un supus! :jester:

Si asta ce vrea sa fie? O pledoarie bolnava PROAVORT? Ori in favoarea contraceptiei permanente? Un indemn la a nu avea copii?

 

colivia e viata de munca pe care copilul va fi fortat sa o faca aproape toata viata lui

 

tot ce sper este ca oamenii sa priveasca pe termen lung ce inseamna viata pentru copilul lor... toti vad copilul doar ca pe un copil, dar nu privesc in viitor, acel copil va fi un sclav al muncii in viitor, si nu pentru o zi, nu pentru un an, ci pentru zeci de ani, aproape toata viata

 

as vrea ca oamenii sa realizeze acest lucru si sa nu faca copii decat daca le pot oferi o viata lipsita de sclavia muncii, daca le pot oferi suficient incat copilul sa munceasca doar daca isi doreste, si nu din obligatie, nu pentru supravietuire

 

a... tu pana la urma ai o problema cu munca ?

ca n-am priceput mare lucru din monologul tau :P

 

nu cu munca in sine, ci cu obligativitatea de a munci pentru supravietuire

 

suntem fortati sa muncim majoritatea timpului cat traim, in loc sa ne bucuram de viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
colivia e viata de munca pe care copilul va fi fortat sa o faca aproape toata viata lui

 

tot ce sper este ca oamenii sa priveasca pe termen lung ce inseamna viata pentru copilul lor... toti vad copilul doar ca pe un copil, dar nu privesc in viitor, acel copil va fi un sclav al muncii in viitor, si nu pentru o zi, nu pentru un an, ci pentru zeci de ani, aproape toata viata

 

as vrea ca oamenii sa realizeze acest lucru si sa nu faca copii decat daca le pot oferi o viata lipsita de sclavia muncii, daca le pot oferi suficient incat copilul sa munceasca doar daca isi doreste, si nu din obligatie, nu pentru supravietuire

 

cum ar fi ca societatea de maine..sa fie creeata numai din ....patroni,directori(hmm..astia chiar mai si muncesc)...oare ce va iesi????

 

 

suntem fortati sa muncim majoritatea timpului cat traim, in loc sa ne bucuram de viata

ce inseamna pentru tine sa te bucuri de viata?????? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care e problema ta? :jester: Adica de ce sa nu facem copii? Imi cresti tu copiii, de te preocupa asa mult soarta lor? Daca eu vreau sa fac 10 copii ce ai tu impotriva?

Si inca nu inteleg de ce este atat de grav si de rau sa muncesti? Ce sa faci altceva, sa trandavesti? Sa stai toata ziulica la tv? Pai daca nu ar mai munci oamenii s-ar duce lumea de rapa, ca inca nu avem roboti sa munceasca pentru noi. :yahoo: Si asta cu problemele de sanatate de unde ai scos-o? :P

Si inca ceva, ii cunosti tu pe parintii mei sa iti permiti sa spui despre ei ca sunt egoisti???

Cred ca ai o problema si cu scoala tu... da, cand eram mica asteptam cu nerabdare vacanta, si ma duceam la scoala numai cu gandul sa ma intorc acasa sa ma joc. Ce ar fi trebuit sa fac, sa abandonez scoala? Noroc ca am crescut, m-am maturizat, si dupa aia am vrut sa merg si la facultate. La 2. De bunavoie si nesilita de nimeni. Si nu a fost nici o corvoada.

GROW UP!

 

te simti mandru ca ai condamnat oameni la o viata de trezit dimineata de dimineata si mers la serviciu?

 

ce plictiseala? ce tv? eu daca as fi bogat n-as mai munci nici un minut, in schimb m-as plimba prin toata lumea si mi-as transforma viata intr-o bucurie continua

 

e cineva care nu isi doreste asa ceva?

 

zici de parintii tai... uite, chiar te rog, intreaba-i de ce te-au dorit, dar nu le spune nimic de forum, doar intreaba-i, si te rog scrie apoi pe forum, dar sincer, exact ce ti-au raspuns

 

Pai,daca nu muncesti,de unde vrei si distractii si pensie...sau te tine cineva pe palme,asa ca-i place de tine???...De unde stii ca omul traieste 67 de ani?Si de ce vina cuiva ca trebuie sa muncesca?

 

Am impresia ca tu esti orfan si ai trait prin casele de copii,de crezi ca munca e o pedeapsa.Numai un astfel de copil gandeste ca tine,ca trebuie sa-i vina totul de-a gata.Am cunoscut copii institutionalizati toata viata,am copilarit cu ei si vad ca asta e o gandire exact ca a lor.

 

un copil de bani gata are distractii fara sa munceasca :crazy:

 

consider ca parintii sunt de vina pentru condamnarea la munca a copiilor lor, pentru ca ei i-au nascut, dar nu le-a pasat de faptul ca viata ii va obliga pe copii sa munceasca pentru supravietuire

 

nu cred ca este o obligatie...si pur si simplu o implinire...e firul vietii,asa cum au facut parintii,bunicii,strabunicii nostri si cum vor face copii,nepotii,stranepotii nostri....toti au muncit chiar daca a fost greu si au suferit si nu s-au gandit ca facand copii e un lucru grav(asa cum o spui tu)..si noi toti vom continua sa facem copii fara a avea impresia ca este o obligatie sau fara a ne gandi ca facem un lucru rau si in nici un caz ca este "o pasare in colivie"..altfel nu ar mai fi existat suflare pe pamant...un copil este o minune in viata fiecaruia si nu cred ca toti traim pe roze ca sa putem oferi o viata de "lenes" unui copil.Sunt foarte multe de spus..dar cred ca nu este nimeni autorizat sa judece ceea ce se intampla in viata fiecaruia..si nici nu suntem vinovati de greselile care le fac unele persoane...chiar si asa nu avem dreptul sa-i judecam....important este ca NOI vrem copii..si vom continua sa facem...

 

si parintii nostri au fumat, si bunicii, si copii nostri vor fuma, si nepotii.... asta doveste cumva ca fumatul e un lucru bun?

 

ai spus asa: "toti au muncit chiar daca a fost greu si au suferit si nu s-au gandit ca facand copii e un lucru grav"... deci recunosti ca viata e grea si oamenii sufera, si atunci de ce sa facem copii, mai aruncam si pe altii in ghearele acestei vieti grele? si bine ai zis, nu s-au gandit ca facand copii e un lucru grav, pentru ca nu s-au gandit pe termen lung

 

"un copil este o minune in viata fiecaruia"

 

asa este, copilul e o minune, insa el nu stie saracul, dar stim noi ce-l asteapta, il asteapta VIATA, MUNCA, SCLAVIA... de aceea am facut un apel la mila parintilor, sa nu mai faca copii

 

chiar, de ce isi doresc oamenii asa mult copii? pentru ca le face viata mai buna, nu? egoism... dar la copii se gandeste cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:jester: zici ca ai facut nu stiu ce studiu, l-ai publicat undeva? putem vedea si noi intrebarile? cate pers ti l-au completat si care a fost limita de varsta.

 

Daca ai avea copii cu siguranta nu ai zice asemenea aberatii si noi avem parinti si nu m-au facut niciodata din egoism, doar pt ei, mi-au oferit atat cat au putut si cand am vrut sa plec, am plecat.

 

Fiecare familie isi stabileste de comun acord cati copii vor. Nu e vorba de egoism cand hotaram asta ci de daruire, dragoste....tu cunosti aceste sentimente? :P

Editat de Mireluţa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum ar fi ca societatea de maine..sa fie creeata numai din ....patroni,directori(hmm..astia chiar mai si muncesc)...oare ce va iesi????

ce inseamna pentru tine sa te bucuri de viata?????? :jester:

 

nu stiu :yahoo: ar fi interesant sa munceasca masinile, si noi sa fim toti directori :P

 

ce inseamna sa ma bucur de viata? sa fac ce imi place, doar ce imi place, sa nu fiu obligat sa fac lucruri care nu imi plac, sa nu trebuiasca sa muncesc pentru supravietuire, sa am tot ce vreau, sa nu am sefi, sa-mi petrec tot timpul distrandu-ma cu prietenii si familia, sa ma plimb prin toata lumea

 

cum as putea sa ma bucur de viata acum, n-am masina, am un job cu sefi idioti care ma trateaza ca un robotel care trebuie sa le indeplineasca toate dorintele, fac in fiecare zi 2 ore cu transportul in comun prin bucuresti, mirosind tot felul de oameni pentru care sapunul inca nu s-a inventat... ajung seara tarziu acasa, istovit, adorm la televizor, si a doua zi o iau de la capat

 

frumos cadou mi-au facut parintii !! frumoasa viata !!

 

de aceea va rog, daca vreti copii, infiati, nu faceti, nu condamnati si voi pe altii la viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e vorba de egoism cand hotaram asta ci de daruire, dragoste....tu cunosti aceste sentimente? :jester:

Nu prea cred.

La el cred ca e vorba de o lene innascuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de aceea va rog, daca vreti copii, infiati, nu faceti, nu condamnati si voi pe altii la viata

:jester:

eu sunt vie, nu am considerat niciodata a trai=condamnare :P

 

scuze, dar nu stii sa iti traiesti viata, nu ai notiunea de a fi om :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu :yahoo: ar fi interesant sa munceasca masinile, si noi sa fim toti directori :P

 

ce inseamna sa ma bucur de viata? sa fac ce imi place, doar ce imi place, sa nu fiu obligat sa fac lucruri care nu imi plac, sa nu trebuiasca sa muncesc pentru supravietuire, sa am tot ce vreau, sa nu am sefi, sa-mi petrec tot timpul distrandu-ma cu prietenii si familia, sa ma plimb prin toata lumea

 

cum as putea sa ma bucur de viata acum, n-am masina, am un job cu sefi idioti care ma trateaza ca un robotel care trebuie sa le indeplineasca toate dorintele, fac in fiecare zi 2 ore cu transportul in comun prin bucuresti, mirosind tot felul de oameni pentru care sapunul inca nu s-a inventat... ajung seara tarziu acasa, istovit, adorm la televizor, si a doua zi o iau de la capat

 

frumos cadou mi-au facut parintii !! frumoasa viata !!

 

de aceea va rog, daca vreti copii, infiati, nu faceti, nu condamnati si voi pe altii la viata

Sti ce iti propun? Roaga-ti parintii sa mearga sa lucreze pentru tine, daca tot au fost atat de egoisti de te-au facut, pana la adanci batranete ale tale ca sa poti duce o viata de huzur. Esti dus rau pe copca, baiete :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×