Sari la conținut
Forum Roportal
treispe

Relatia client-terapeut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum poate terapeutul "castiga" increderea clientului?

 

 

sunt alexandra,nu stau pe forum foarte mult,nu imi place,dar mai citesc din cand in cand si aveam o curiozitate,ai terminat psihologia?mi s au parut pertinente si bine sustinute unele puncte de vedere,ceea ce m a surprins pozitiv,mai ales ca sunt o misogina convinsa,ca dovada ca n as merge in veci la un psiholog femeie(merg la un terapeut,barbat evident:p)intrebarea e foarte relativa,dar mi s ar parea aberant sa tin un monolog,un fel abracadabrist care nu mi suna a comunicare.daca ai o adresa de mail,sau de mess,as fi curioasa sa intreb anumite lucruri.adresa mea de mail e tapitica@yahoo.com

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, alexandra.

In primul rand, nu ai tine un monolog ci ai dialoga cu noi pe o tema anume. Ti-am raspunde in limita posibilitatilor si te-am antrena in discutii ulterioare.

In al doilea rand, ai adus in prim plan un aspect tare interesant, pe care m-ar interesa foarte mult sa il dezvolti: de ce un terapeut si nu o terapeuta? Ce anume din relatia clienta-terapeut te-a ajutat mai mult decat din relatia clienta-terapeuta? Ce te determina sa fii "misogina" in relatia cu o femeie terapeut?

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna dimineata, alexandra.

In primul rand, nu ai tine un monolog ci ai dialoga cu noi pe o tema anume. Ti-am raspunde in limita posibilitatilor si te-am antrena in discutii ulterioare.

In al doilea rand, ai adus in prim plan un aspect tare interesant, pe care m-ar interesa foarte mult sa il dezvolti: de ce un terapeut si nu o terapeuta? Ce anume din relatia clienta-terapeut te-a ajutat mai mult decat din relatia clienta-terapeuta? Ce te determina sa fii "misogina" in relatia cu o femeie terapeut?

 

:crazy:

 

misoginismul meu nu tine numai de relatia cu un terapeut,in principiu nu merg nici sa mi schimb nici siretul de la pantofi la o femeie:P am vrut insa un psihoterapeut barbat si pentru ca una din problemele mele a fost si o relatie ceva mai ciudatica de pe urma careia am ramas cu cateva chestii negative as spune eu.psihoterapeutul meu spune insa ca am venit si din amuzament psihologic,ceea ce e perfect adevarat,imi plac oamenii si provocarile psihologice.am vrut un barbat pt ca voiam o alta perspectiva asupra relatiei mele trecute,si nu cred ca o femeie ar fi putut sa mi dea o perspectiva mai obiectiva decat cea a unui barbat.da,stiu,terapeutul nu ti da perspectiva,te face sa o vezi,dar aveam mai multa incredere in capacitatea unui barbat de a ma "manipula"in propriul meu sistem de referinta(fac terapie eriksoniana,desi,culmea,mie nu mi a placut niciodata erikson,dar sunt curioasa daca merge)in plus,am avut mereu o problema cu feminitatea,si o atractie pt barbatii care ma anuleaza ca femeie.asa ca m am gandit ca un barbat ar fi mai potrivit.

 

a,si dupa cum mi ai raspuns,trebuie sa ai o tangenta cu psihologia,e un ton tipic psihologului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ametist, sunt unul dintre cei cativa useri care au facut comentarii peiorative la adresa terapeutilor si eu, personal, imi sustin in continuare afirmatiile. Iar atitudinile de genul "ce spune medicul sau terapeutul e sfant" ma revolta foarte tare. Afirmatiile mele vin in urma observatiilor asupra realitatii si nicidecum din reavointa. Eu am fost pacient si terapeutul la care merg in continuare (chiar daca nu pentru terapie) inseamna persoana care mi-a redat viata. Insa, ceea ce ma revolta pe mine se refera la pregatirea profesionala precara a multor terapeuti si la faptul ca practica aceasta meserie fara nici un fel de vocatie, de dragul de a avea o meserie, fara a constientiza ca se joaca cu sufletele si mintile unor oameni.

Din experienta mea, o relatie client-terapeut care sa dea rezultate depinde de:

1. gradul in care cei doi rezoneaza

2. increderea reciproca (care decurge cumva din primul punct)

3. deschiderea terapeutului (inteleg prin asta ca terapeutul respectiv nu trebuie sa incerce sa inghesuie totul in cele cateva teorii psihologice invatate la scoala)

4. vointa clientului

In realitate, de multe ori, lucrurile nu prea se intampla asa cum trebuie si dovada o poti vedea pe acest forum, in faptul ca exista nenumarate persoane cu tulburari emotionale perfect vindecabile, dar care se confrunta cu aceeasi problema ani in sir. Asta poate veni din 2 factori: neprofesionalismul terapeutului si lipsa de vointa a clientului. Insa ce fel de terapeut este acela care prescrie instantaneu medicamente in tulburari care nu pot fi tratate cu medicamente, care iti ia 1 milion de lei pentru 20 de minute de terapie in care iti face doar o banala relaxare musculura? Asta deja este inconstienta si mare pacat ca nu se intampla ceea ce spunea Kriemhield intr-un topic: sa fie trasi serios la raspundere pentru ceea ce fac.

Apoi, consider ca cei mai multi terapeuti din Romania sunt limitati groaznic doar prin faptul ca practica un singur tip de terapie sau poate doua. Eu am trecut, cu acelasi terapeut, prin toate terapiile care se practica la ora asta in tara noastra si rezultatele se vad si sunt incomparabile cu ale altora. Fiecare individ e unic inclusiv prin nevoile pe care le are si este abusrd sa crezi ca daca s-a scris intr-un manual ca o afectiune se trateaza prin cutare terapie, atunci asta e lege si nu exista nici o alta optiune.

Si, nu in ultimul rand, am o mare problema cu terapeutii care neglijeaza componenta religioasa a fiintei umane. Acest lucru se intampla in marea majoritatea cazurilor. Toti sunt limitati in exact aceleasi teorii "stiintifice" si ignora cu desavarsire lucruri care sunt pe cat de simple pe atat de esentiale in existenta unui om.

 

Mai, broscuta, sunt de acord cu ce ai scris despre a trata. Mi-ar placea sa schimbam o vorba ajutandu-ne de exemplu de Skype. Ce spui?

Am vrut sa-ti scriu mesaj personal, dar serverul mi-a comunicat ca nu am dreptul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai, broscuta, sunt de acord cu ce ai scris despre a trata. Mi-ar placea sa schimbam o vorba ajutandu-ne de exemplu de Skype. Ce spui?

Am vrut sa-ti scriu mesaj personal, dar serverul mi-a comunicat ca nu am dreptul asta.

 

 

Broscuta. ti-am trimis si eu o invitatie pe Yahoo Messenger! Sper sa reusim sa vorbim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poate terapeutul "castiga" increderea clientului?

 

Intrebare ajutatoare: cand credeti ca incepe relatia clientului/pacientului cu terapeutului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare ajutatoare: cand credeti ca incepe relatia clientului/pacientului cu terapeutului?

 

Ccred ca e ca in orice relatie dintre doi oameni: incepe cand cei doi intra in contact unul cu celalalt. Pentru mine nu exista intalniri intamplatoare, ci cunoastem diferite persoane, in anumite momente, cu un anumit scop. Asa ca, din momentul in care cunosti terapeutul poti rezona cu el ori ba si stii daca e pentru tine (acum) sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ccred ca e ca in orice relatie dintre doi oameni: incepe cand cei doi intra in contact unul cu celalalt. Pentru mine nu exista intalniri intamplatoare, ci cunoastem diferite persoane, in anumite momente, cu un anumit scop. Asa ca, din momentul in care cunosti terapeutul poti rezona cu el ori ba si stii daca e pentru tine (acum) sau nu.

 

Atunci intrebarea este: cand intra cei doi "in contact"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×