Sari la conținut
Forum Roportal
Mamaitza

Copiii si fumatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

un parinte fumator nu poate interzice copilului sau sa fumeze :good: decat poate pana la o anumita varsta :doh:

 

si un copil cu parinti nefumatori se va apuca ne fumat din curiozitate... sau grandomanie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde cat de "copil" e! daca e un "copil mai mare" nu prea ai ce-i face. il lasi sa aleaga el, dupa ce-ti sustii punctul de vedere daca e un "copil mai mic" trebuie actionat categoric, chiar obligat sa intrerupa aceasta practica!

(noi vedem COPII pe copiii nostri pana cand murim! de asta ar trebui si schimbat titlul temei. nu are ce cauta cuvantul COPIL langa FUMAT!)

 

 

 

What ??? copilul tot copil ramane indiferent de varsta si trebuie sa asculte de parinti !!! pe langa ca are si el opinii !!!

 

 

Noi am fumat, dar fiul n-a pus tigara in gura niciodata !!! si nu l-am lecturat sa nu faca !!!

 

Mentalitatea de care vorbesti se refera mai mult la a deveni independent financiar si a fi responsabil adult !!!

 

un parinte fumator nu poate interzice copilului sau sa fumeze :good: decat poate pana la o anumita varsta :doh:

 

 

Adica copilul comanda parintilor sa-i cumpere si tigari pe langa altele, ca doar n-o sa lucre ca e prea tinar !!!

Nu sint de acord cu asa ceva deloc !!!!

 

si cum faci asta? unui copil, unui adolescent, cu cat esti mai categoric sa NU faca ceva, cu atat mai mult va face acel ceva.

 

 

Am vazut in RO cum exploateaza COPIII pe parinti, chiar si cei de la facultati, le trimite sa imprumute bani pentru haine de moda si distractiile lor doar sa fie la egal cu elitii. Sa le demonstreze ca si ei poate sa faca la fel ca bogatii !!!

 

Daca parintii l-au educat si crescut copilul cum trebuie, asta nu se intimpla.

 

Dar am mai spus ca educatia nu se primeste nici din cresa saptaminala sau de la scoala.

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista o varsta la care multi copii, adolescenti se iau de fumat. Aflam, suntem si noi, parintii, fumatori...sau nu. Ce facem in cazul in care il prindem sau ii...mirosim ca au inceput sa fumeze? Cum reactionam, ce putem face?

 

Pe mine m-au prins relativ junior foarte mic

Nu am fost corectat fizic, ci tata mi-a tinut un speech de fata si cu mama , in esenta ideea a fost asa :

Baiatul tatii, in familia noastra nimeni nu a fumat de generatii...dar daca tu chiar vrei sa fumezi, noi nu avem nimic impotriva, numai spune si iti voi da bani saptaminali pentru tigari ....

Si nu am mai fumat

 

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine m-au prins relativ junior foarte mic

Nu am fost corectat fizic, ci tata mi-a tinut un speech de fata si cu mama , in esenta ideea a fost asa :

Baiatul tatii, in familia noastra nimeni nu a fumat de generatii...dar daca tu chiar vrei sa fumezi, noi nu avem nimic impotriva, numai spune si iti voi da bani saptaminali pentru tigari ....

Si nu am mai fumat

 

:yahoo:

Foarte bine ai facut! Daca era altcineva zicea: Tati da-mi mai multi bani! :doh: Uite ca mai sunt si oameni care nu vor sa fumeze :beee: In plus, ar trebui sa nu se mai fabrice tigari :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte bine ai facut! Daca era altcineva zicea: Tati da-mi mai multi bani! :yahoo: Uite ca mai sunt si oameni care nu vor sa fumeze :beee: In plus, ar trebui sa nu se mai fabrice tigari :roll:

 

cam asa....

daca stau si ma gandesc... prin clasa a VII-a, mama m-a luat de mana si m-a dus la magazin si mi-a zis sa-mi aleg ce tigari vreau, ca imi cumpara ea, numai sa nu fumez prin toaleta pe la scoala tigari de la cine stie cine!

 

si eu am ramas traznita.... dar cert e ca nici pana acum nu m-am apucat de fumat! (la modul serios, ca asa cate o tigara odata la 5 luni.... :doh: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde, asa cum spunea cineva mai devreme, de ce fel de educatie si valori familiale a primit copilul. oricat am incercat sa-mi educ copilul sa nu se apuce de fumat el tot a facut-o si tind sa cred ca din teribilism, anturaj si nu doar din faptul ca si noi (parintii) fumam. daca parintii vor reusi sa-i imprime intr-o oarecare masura o anumita conduita si respect fata de sine sunt sigura ca un copil poate sa aleaga intre bine si rau, caci intr-un final despre ce e bine si rau vorbim aici si fumatul este un rau... parerea mea ca de obicei. :yahoo: cred ca ar fi bine sa-l lasati sa aleaga singur facandu-l responsabil de faptele sale inclusiv banii de tigari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am apucat de fumat la 16 ani dintr-o prostie pot zice acum dupa 8 ani. In familia mea nu mai fuma nimeni de cativa ani. Educatie pot spune ca am primit destul de buna in privinta tigarilor (in sensul ca stiam ca afecteaza sanatatea, ca nu sunt bune, ca miros foarte urat) si cu toate acestea m-am apucat. Si stiti de ce ? Pentru ca mi-a placut sa fumez. Au incercat ai mei si sa-mi interzica si sa fie nepasatori si de toate si pentru aia tot am continuat sa fumez. Acum imi pare nespus de rau si realizez ca singurul lucru care m-ar fi oprit sa ma apuc de fumat ar fi fost putin mai multa maturitate :tease:.

Eu cred ca toate au un rol important in a te apuca sau nu de fumat dar dar cel mai mare rol il are educatia pe care o primesti, relatia cu parintii si bineinteles anturajul.

Poate sunt offtopic putin dar as vrea sa stiu si eu in ce consta aceasta educatie antifumat pentru ca imi e groaza ca va venii o zi cand voi avea copii de vreo 16 ani si o sa-mi dau seama ca nu i-am educat corect in privinta asta.

Apropo eu m-am lasat de fumat....dupa multe incercari :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot Carpati? Mai exista? Fiul meu fumeaza si e cam tarziu sa il mai dezvat acum, are 22 de ani. Dar, citind pe aici, m-am gandit ca poate cineva are idei care ar putea folosi altora.

Daca fumeaza ocazional nu-i bai. Daca a facut un obicei din asta trebuie sa constientizeze ca va fi supus unor discriminari sociale, va plati polite de asigurare mai scumpe, se va imbolnavi mai usor de viroze respiratorii, nu va putea alerga sau inota decit de forma si pentru timp scurt, fumatul afecteaza potenta sexuala( asta chiar daca nu-i dovedit cred ca ar trage greu la cintar in luarea deciziei de a lasa fumatul). Nu cred ca-i tirziu niciodata sa se lase de fumat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca fumeaza ocazional nu-i bai. Daca a facut un obicei din asta trebuie sa constientizeze ca va fi supus unor discriminari sociale, va plati polite de asigurare mai scumpe, se va imbolnavi mai usor de viroze respiratorii, nu va putea alerga sau inota decit de forma si pentru timp scurt, fumatul afecteaza potenta sexuala( asta chiar daca nu-i dovedit cred ca ar trage greu la cintar in luarea deciziei de a lasa fumatul). Nu cred ca-i tirziu niciodata sa se lase de fumat.

Multumesc pentru sfat...cred ca o sa facem sedinta de familie cu ce ai scris tu aici. In ceea ce priveste ceea ce spun unii despre legatura dintre prostie si fumat, ar fi uimiti sa afle cate genii "se afumau" zdravan. Daca unii nu fumeaza si bravo lor, asta nu inseamna ca sunt mai destepti decat fumatorii, poate doar mai sanatosi. Asta e o replica in genul celor pe care nevestele "mari doamne", cand constata ca sunt inselate de soti cu o alta, striga ofensate: Ma inseala cu aia care ii face sex oral pentru ac e o curva. Adica de ce e curva pt ca face asta si de ce, daca barbatul ei vrea, nu presteaza sotia....am deraiat serios, dar mi se pare ca sunt persoane pe aici care incearca sa scape de frustrari aruncand cu jigniri. O sa retin rolul de psiholog universal al softpedia si al forumurilor, in general. Cei ce nu pot avea o opinie avenita jignesc si devin- cred ei - interesanti prin asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×