Sari la conținut
Forum Roportal
Mamaitza

Copiii si fumatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E mult mai simplu si mai usor sa dai vina numai pe parinti,asa-i ? Te inteleg,nu mai ai mustrari de constiinta daca faci asta.

nu e vorba despre asta! ca orice om, fac comparatii si eu...cand vad ce se intampla in jurul meu,evident ma uit si in trecut si realizez ca inainte, nu se intampla asa ceva (daca ai avea bunici,s-ar cruci la cate se intampla in ziua de azi,eu din pacate nu am si chiar si-asa..). Am pe strada mea 2 copii (o fetita de 6 ani si un baietel de 4)..zi-mi mie cine e de vina ca fetita injura toata ziua si mananca tigarile de-a intregul iar baietelul deja plange ca vrea si el o guritza de...? astept de la tine raspunsul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am pe strada mea 2 copii (o fetita de 6 ani si un baietel de 4)..zi-mi mie cine e de vina ca fetita injura toata ziua si mananca tigarile de-a intregul iar baietelul deja plange ca vrea si el o guritza de...? astept de la tine raspunsul

Nu am spus ca nu ai dreptate,sunt si parinti iresponsabili insa nu trebuie nicidecum sa generalizam,la asta ma refeream eu.

Daca imi spuneai de fetita si de gurita m-as fii gandit eu la ceva,dar la baiatel...poate o dusca de coniac ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 17 ani (dupa 3 ani de fumat adica) au aflat ai mei ca fumez. Vai, ce tragedie a fost...maica-mea plangea, taica-miu imi tine discursuri "miscatoare"...o data a plans si el. Ideea e ca, desi intentia lor a fost sa ma sensibilizeze si sa ma determine sa nu mai fumez, mi s-au parut atat de ridicoli (chiar teatrali, poate) incat am continuat sa fumez. Deci iata cum NU se procedeaza. :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este greu sa fii parinte.

 

Nu e usor,drept spui!Insa...insa,daca esti parinte,trebuie sa fii si prezent.Sa stii pe unde umbla copilul cand nu e cu tine,cu ce fel de persoane,ce face in pauza la scoala,pe unde traverseaza strada,etc...si a ce miroase,mai ales!Dar,cum sa simti izul copilului,printre izurile proprii?

 

La 17 ani (dupa 3 ani de fumat adica) au aflat ai mei ca fumez. Vai, ce tragedie a fost...maica-mea plangea, taica-miu imi tine discursuri "miscatoare"...o data a plans si el. Ideea e ca, desi intentia lor a fost sa ma sensibilizeze si sa ma determine sa nu mai fumez, mi s-au parut atat de ridicoli (chiar teatrali, poate) incat am continuat sa fumez. Deci iata cum NU se procedeaza. :P

 

Pana la ziua tragediei nu ati discutat niciodata subiectul? :roll: Unde erau cand tu intrai pe usa?Si nu s-au sesizat vazand ca aveai mereu guma mentolata la tine?Presupun ca asta foloseai...Sau mere,alte ierburi aromatice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e usor,drept spui!Insa...insa,daca esti parinte,trebuie sa fii si prezent.Sa stii pe unde umbla copilul cand nu e cu tine,cu ce fel de persoane,ce face in pauza la scoala,pe unde traverseaza strada,etc...si a ce miroase,mai ales!Dar,cum sa simti izul copilului,printre izurile proprii?

Da,ai dreptate,insa nu trebuie sa generalizam. Copilul trebuie sa si puna in practica ceea ce invata de la parinti. De la parintii responsabili. Influenta si autoritatea unui parinte la un moment dat cunosc limite.

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce fumezi?

 

Imi place. Imi place gustul, imi place mirosul de tigara, imi place ca suprima cat de cat senzatia de foame (crescand glicemia), imi place sa fac actiuni repetitive si, nu in ultimul rand, imi place sa-mi imaginez cum se depun particulele de fum in bronhii si alveole pulmonare si ma "innegresc".

Editat de Xylia
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,ai dreptate,insa nu trebuie sa generalizam. Copilul trebuie sa si puna in practica ceea ce invata de la parinti. De la parintii responsabili. Influenta si autoritatea unui parinte la un moment dat cunosc limite.

 

Ba chiar generalizam,pentru ca vorbesc in cunostinta de cauza...nu din ce as face la un moment dat,referitor la educatia copiilor.

Copilul pune in practica ce vede si nu ce i se impune.Chiar daca nu isi vede parintii fumand,tot va trece pe tutun,daca acesta e prezentat ca un fruct interzis .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba chiar generalizam,pentru ca vorbesc in cunostinta de cauza...

Esti parinte sau copil ?

 

tot va trece pe tutun,daca acesta e prezentat ca un fruct interzis .

Cum ai vrea sa fie prezentat ? Ca pe un lucru necesar ?

 

Ba chiar generalizam

Ba nu.

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi place. Imi place gustul, imi place mirosul de tigara, imi place ca suprima cat de cat senzatia de foame (crescand glicemia), imi place sa fac actiuni repetitive si, nu in ultimul rand, imi place sa-mi imaginez cum se depun particulele de fum in bronhii si alveole pulmonare si ma "innegresc".

Observi ceva benefic in asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×