Sari la conținut
Forum Roportal
Mamaitza

Copiii si fumatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lasati copiii sa fumeze pana nu mai pot, ei sunt nevoiti sa suporte consecintele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am aflat...de pe la cunostinte, ca fiul meu fumeaza, am stat si m-am gandit bine ce e de facut. Initial, ca tot parintele, am vrut sa il cert, sa ii interzic......

...

Nu pot sa stau dupa fundul lui mereu.

 

Dar unde ai fost cand a venit prima data acasa mirosind a tigara? In pauza de tigara si cafea? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar unde ai fost cand a venit prima data acasa mirosind a tigara? In pauza de tigara si cafea? :)

Este greu sa fii parinte. Personal,nu ma imaginez in postura asta in urmatorii ani...poate niciodata. Consider ca responsabilitatea este mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasati copiii sa fumeze pana nu mai pot, ei sunt nevoiti sa suporte consecintele.

copiii uneori sunt prea mici si necunoscatori ca sa isi poata asuma responsabilitatile iar pentru asta sunt parintii.

Vazusem azi un reportaj ca in romania cei mai multi copii sunt alcoolici si asta din cauza ca parintii le dau.Si uite asa ajung pe la 20 de ani dependenti de alcool si chiar fara sa vrea.Putini sunt care reusesc sa scape de viciu...daca deja sunt alcoolici de la varste fragede, d-apoi fumatori cati or fi? Nu stiu dar sunt prea PREA iresponsabili parintii de azi ..si asta nu o spun doar eu :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
copiii uneori sunt prea mici si necunoscatori ca sa isi poata asuma responsabilitatile iar pentru asta sunt parintii.

Vazusem azi un reportaj ca in romania cei mai multi copii sunt alcoolici si asta din cauza ca parintii le dau.Si uite asa ajung pe la 20 de ani dependenti de alcool si chiar fara sa vrea.Putini sunt care reusesc sa scape de viciu...daca deja sunt alcoolici de la varste fragede, d-apoi fumatori cati or fi? Nu stiu dar sunt prea PREA iresponsabili parintii de azi ..si asta nu o spun doar eu :o:

Eh,hai sa nu aruncam vina numai asupra parintilor,ok ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh,hai sa nu aruncam vina numai asupra parintilor,ok ?

a??? de ce nu??? nu parintii sunt cei care ii nasc, ii cresc si le arata un drum in viata?

te-i pomeni ca-s copiii de vina ca la varsta de 3 ani deja invata prima injuratura!

"ce semeni,aia aduni"...aici vorbim de copii, eu cand zic copii ma gandesc la cei sub 18 ani. Iar pana la 18 ani din cate stiu eu, parintii au drepturi asupra lor. Dar ce autoritate sa mai aiba cand copiii nici macar nu mai tin cont de vorba lor ca doar..ce naiba, n-are ce sa ii faca mami sau tati !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar unde ai fost cand a venit prima data acasa mirosind a tigara? In pauza de tigara si cafea? ;)

nu pot sa o judeci.... eu stiu ca am fost in pilea adolescentului rebel....si cat uram eu tigara cand eram mica ca nu suportam fumul...cand aveam vreo 15 ani tot am fost tentata sa fumez...si dupa mai cu discoteciile mai pe la chefuri si uite asa m-am apucat de fumat...si dracu daca maicamea stia pana acu vreo 2 anii.... stiam sa ma feresc...nici o data nu avenit sa ma miroasa sau asa ceva...ca ea traia cu impresia ca eu urasc tutunul :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a??? de ce nu??? nu parintii sunt cei care ii nasc, ii cresc si le arata un drum in viata?

te-i pomeni ca-s copiii de vina ca la varsta de 3 ani deja invata prima injuratura!

"ce semeni,aia aduni"...aici vorbim de copii, eu cand zic copii ma gandesc la cei sub 18 ani. Iar pana la 18 ani din cate stiu eu, parintii au drepturi asupra lor. Dar ce autoritate sa mai aiba cand copiii nici macar nu mai tin cont de vorba lor ca doar..ce naiba, n-are ce sa ii faca mami sau tati !

E mult mai simplu si mai usor sa dai vina numai pe parinti,asa-i ? Te inteleg,nu mai ai mustrari de constiinta daca faci asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×