Sari la conținut
Forum Roportal
snookerete

Turismul romanesc scoate capul in lume

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am gasit articolul si chiar l-am citit din pura curiozitate. 

Incerc sa privesc si sa inteleg prin prisma ratiunii. Cine naiba se incumeta sa viziteze o tara despre care nu stie absolut nimic, mai cu seama ca nu e deloc ieftina in comparatie cu alte state? Cum adica? Am vrut sa intru in amanunte, dar se stie destul de bine care este procedura prezentarii pasapoartelor/actelor de identitate la aeroport. Sa nu cunosti istoria unei tari, mai treaca mearga, dar sa te avanti sa o vizitezi si sa nu stii cele mai elementare notiuni despre ea, pare incredibil. Daca ar fi sa iau in calcul si faptul ca nu suntem o tara de dimensiunea Andorei, ci al 15-lea stat ca marime din Europa, iar al 9-lea ca nr. de locuitori.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 18.08.2018 la 12:11, The Unknown a spus:

 

*************

:o:  Felul cum este reclamat tara, convinge turistii!!!     N-am idee cum se reclama Romania in Europa, din State n-am vazut niciodata nimic, insa vin soldatii care au stationat la Mihail Kogalniceanu si sint mandri ca pot pronunta acest nume ... 

Si eu am reclamat reclama care a facut-o reclamatul. Ma rog, unu-i substantiv iar cellalalt verb. Nicio legatura. Ce-am vrut sa-ti zic, reclama se face de foarte multi ani, insa preturile piperate sunt factorul determinant.

Editat de KPB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multi americani vor sa viziteze Corea de Nord, multi ajung in puscarie desi nu sint spioni, doar se cred exploratori.   Cand eu am plecat din  Romania, credeam ca peste tot se traieste la fel doar se foloseste alta limba de comunicare, mai multe masini personale posed locuitorii si au bani mai multi, sint eleganti, etc.   Dar deloc n-a fost asa, insa am inceput sa-mi frica dupa ce am trecut prin multe chestii de clarificat la granite ca eu credeam daca ni s-a spus ca Romania e prieten la catarama cu toate popoarele lumii, asa este.   In tari musulmane cu rochie scurta si transparenta ... la asta n-am fost pregatita ca exista legi de la Stat cum se imbraca o femeie???   Daca nu stiam franceza cred ca ma taiau in bucati ...  Pana si rusii din Bulgaria voiau sa ma aresteze, doar turcii m-au considerat prieten ca pe vremuri ungurii din Magyaristan le-a chemat in ajutor sa le scape de Imperiul Austriac si alti dusmani dinspre west, iar ei n-au uitat asta.   Toti cunosteau partea asta din istorie!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×