Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Alexandrei, citeste postul lui Ampera. Acolo scrie cel mai bine cum e situatia in Norvegia si cam cat ar costa totul. Bafta oricum indiferent de decizia pe care o vei lua. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ma pregateam sa scriu , cu tot respectul pentru cei care au scris ... ca dati sfaturi aiurea . Indiferent de maturitatea voastra in gandire . In mod sigur omul care v-a cerut un sfat .... are capul pe umeri si normal ca se gandeste la toate cele care ati spus voi . Probabil ca stiti toti ca nu numai nesiguranta zilei de maine este o problema .. mai sint si altele care difera de la familie la familie .

Informatiile care le-am dat sint bune pentru ca le-am vazut in jurul meu , le-am trait si atunci ... vi le-am scris . Este adevarat ca exista o diferenta de zona din norvegia unde locuiesti . Inclusiv cu reintregirea familiei , cat astepti , daca se paote sau nu . NU ma intrebati de ce ca .. nu stiu .

Eu am incurajat sa gaseasca un job aici . Pentru ca sistemul social este bun ... Intradevar ... trece ceva timp .... nu e nimic batut in cuie , pot fi ghinioane sau .. poti sa ai noroc ...

Dupa mine e simplu : cauti job ... vezi in ce zona este .. mergi sa vezi oferta de inchiriere pentru zona ... etc ... Cam asa as face eu .

Mai vreau sa zic o chestie : nu ei si-au ales acest moment . Asa este viata si .. trebuie sa faci ceva , trebuie sa te descurci . Ca sa judeci din exterior .... eu pesonal ma abtin pentru ca nici daca ar fi fratele meu nu as cunoaste toate aspectele problemei .

 

 

Eu-s mai tamp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Geo,chiar daca el gaseste rapid un job....nu poate intretine 4 pers.doar cu un salariu.Poate numai sa aiba un salariu dublu fata de media.Eu nu am auzit pe nimeni sa vina la plesneala si sa o duca bine.Toti care sunt ok,au avut pe cineva propta la inceput,financiar vorbind.

Sa presupunem ca vine el primul si gasese ceva repede(mare minune!!!)si o duce cat de cat de pe o zi pe alta.O cheama si pe sotie cu copiii si atunci soc...4 pers.pe un salariu.!!!Si nu te gandi ca cele 970 coroane lunar pt.un copil asigura existenta.Aia sunt bani de inghetata.

Eu vb din experienta.Am venit acum 2 ani in Norvegia,am platit scoala de limba,care e scumpa rau,am stat vreo 5 luni prin scoala,am invatat la nivel mediu limba,apoi a durat vreo 6 luni!!!!!!! sa-mi gasesc serviciu!!!! Siturile web afisate de tine nu te ajuta prea mult,in realitate,cand spui ca esti din Romania, brusc ai surpriza sa constati ca jobul s-a ocupat!!!!(Si sa nu te mire pt. ca cica 80% dintre infractori si hoti sunt din ......ai ghicit..Romania)

Norvegia nu e tara pt.aventura,atunci cand ai familie si copii.Pt.un tanar, cu ceva banuti,merge...cu incercatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Geo,chiar daca el gaseste rapid un job....nu poate intretine 4 pers.doar cu un salariu.Poate numai sa aiba un salariu dublu fata de media.Eu nu am auzit pe nimeni sa vina la plesneala si sa o duca bine.Toti care sunt ok,au avut pe cineva propta la inceput,financiar vorbind.

Sa presupunem ca vine el primul si gasese ceva repede(mare minune!!!)si o duce cat de cat de pe o zi pe alta.O cheama si pe sotie cu copiii si atunci soc...4 pers.pe un salariu.!!!Si nu te gandi ca cele 970 coroane lunar pt.un copil asigura existenta.Aia sunt bani de inghetata.

Eu vb din experienta.Am venit acum 2 ani in Norvegia,am platit scoala de limba,care e scumpa rau,am stat vreo 5 luni prin scoala,am invatat la nivel mediu limba,apoi a durat vreo 6 luni!!!!!!! sa-mi gasesc serviciu!!!! Siturile web afisate de tine nu te ajuta prea mult,in realitate,cand spui ca esti din Romania, brusc ai surpriza sa constati ca jobul s-a ocupat!!!!(Si sa nu te mire pt. ca cica 80% dintre infractori si hoti sunt din ......ai ghicit..Romania)

Norvegia nu e tara pt.aventura,atunci cand ai familie si copii.Pt.un tanar, cu ceva banuti,merge...cu incercatul.

 

Este adevarat ca este greu . Stiu si eu , stii si voi , stiu si ei ... stim toti !

Eu vreau sa zic altceva . Eu sint mandru ca sint roman . Nu imi este deloc rusine . Sint sigur ca este un procent de 500% de romani cinstiti si "curati " . Si daca imi spune cineva mie in fata ca sint nu stiu cum ca asa a citit prin ziare ... am sa-i raspund !

Cu jb-urile .... pot sa zic ca si eu nu ii vad cu ochi frumosi dar ... nici nu vreau sa devin paranoic si sa spun ca se intampla toate ... pentru ca sint roman si .. uite ce scrie prin ziare . Dupa cate stiu eu din surse sigure ... in situatia actuala nu angajeaza decat norvegieni . Este aceasi politica care a avut-o si Anglia la un moment dat . Daca nu gasesc ... ei asteapta .... si anuntul il vezi in permanenta . Vorbesc despre job-uri bine cotate pe piata muncii .

Mai zic inca o data : ma bucur si sint mandru ca sint roman !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este adevarat ca este greu . Stiu si eu , stii si voi , stiu si ei ... stim toti !

Eu vreau sa zic altceva . Eu sint mandru ca sint roman . Nu imi este deloc rusine . Sint sigur ca este un procent de 500% de romani cinstiti si "curati " . Si daca imi spune cineva mie in fata ca sint nu stiu cum ca asa a citit prin ziare ... am sa-i raspund !

Cu jb-urile .... pot sa zic ca si eu nu ii vad cu ochi frumosi dar ... nici nu vreau sa devin paranoic si sa spun ca se intampla toate ... pentru ca sint roman si .. uite ce scrie prin ziare . Dupa cate stiu eu din surse sigure ... in situatia actuala nu angajeaza decat norvegieni . Este aceasi politica care a avut-o si Anglia la un moment dat . Daca nu gasesc ... ei asteapta .... si anuntul il vezi in permanenta . Vorbesc despre job-uri bine cotate pe piata muncii .

Mai zic inca o data : ma bucur si sint mandru ca sint roman !

 

:jester: :cheer: :P ...si ATUNCI de ce vorbesti prostii si hranesti sperante DESARTE in oameni disperati care cauta o solutie VIABILA ???

 

P.S. Eu zic sa modifici procentele alea ..... denota ca tu si matematica sunteti paraleli :(

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester: :cheer: :P ...si ATUNCI de ce vorbesti prostii si hranesti sperante DESARTE in oameni disperati care cauta o solutie VIABILA ???

 

P.S. Eu zic sa modifici procentele alea ..... denota ca tu si matematica sunteti paraleli :(

 

Am scris tot acolo ca .... vorbesc despre job-urile bine cotate pe piata muncii !!!!

Eu si matematica ... stau bine .

Cred ca te uiti prea mult la OTV sau la Capatos . Te influenteaza ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai vreau sa zic o chestie : nu ei si-au ales acest moment . Asa este viata si .. trebuie sa faci ceva , trebuie sa te descurci . Ca sa judeci din exterior .... eu pesonal ma abtin pentru ca nici daca ar fi fratele meu nu as cunoaste toate aspectele problemei .

 

ai dreptate,daca am fi stiut mai de demult ce se va intampla si ca viata in spania nu e asa de roz cum ne-au spus prietenii mergeam din start in alta tara ,ptr ca din romania demult ne gandeam sa plecam.dar asa e viata si acum tot ce putem face e sa cantarim bine situatia in care suntem si ce putem face pe viitor ptr binele copiilor si al nostru.oricum din discutiile voastre am inteles ca acum e cel mai rau moment sa mergem in norvegia,asa ca vom mai astepta...dar sper sa tinem legatura si sa aflam daca se va schimba situatia in norvegia si am avea mai multe sanse de reusita acolo...multumim inca o data ptr tot!numai bine tuturor!!! :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu acum .. cam peste tot . Dar nu o sa tina o vesnicie ..... Or sa vina si vremuri bune . :cry: Si dupa ce vin vremuri bune ... or sa vina iar cele rele . Si tot asa ....

SUCCESE !!! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×