Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand un caz se intampla, cei de la ocrotirea copilului nu se duc la media sa ceara sfaturi sau exemple pentru care un copil trebuie separat de familie.   Copilui spune la scoala sau gradinita, vecinii aud scandaluri si urlete din casa, semne pe copiii!!! ca atare cheama politia, nu media, in fata TV-ului apare mult mai tarziu cazul.   Se distinge un copil flamand de slab de la unu care-i slab dar fericit si bine hranit, face activitati sportive si din astea!!!   Dintr-o conversatie simpla se poate intelege ca are probleme sufletesti un copil si mereu spune ca-si iubeste parintii si stie ca el este devina pentru toate necazurile si multe altele.    Ceea ce in Romania poate nu este mare valva, in alte tari NU este deloc acceptabil ca un copil sa-si traiasca viata intre persoane cu alte ganduri acasa cand inafara locuintei exista o alta societate.   Cand pocaitii doar cu rugaciunea-si ocupa timpul iar copilul n-are TV, nici alti prieteni decat cei din secta si doar de chesti religioase se ocupa, asta la fel nu se accepta ca metoda de educatie in societatea libera niciunde, poate doar in Romania, dar nu cunosc limitele legii.    In tarile unde statul da bani de ajutor sa creasca copiii sanatosi, nu se poate juca de a scoate calugar din copil cu forta, in Elvetia copiii parasesc casa si merg la politie sa ceara ajutor, este extrem de bine orchestrat planul.   In State la fel copiii in mare numar mananca din mana statului din nastere sau inca inainte si pana cand pot castiga existenta lor, in retur statul vrea disciplina si pretinde ordine si un stil de viata sanatoasa.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ce sens e ok? As vrea mai multe detalii... aici, in mass media se speculeaza lucruri negative,

Imi cer scuze, a fost o mica gluma, apropos de niste discutii anterioare pe forum, in legatura cu acel caz.

Inteleg ca o sa mergeti intreaga familie acolo. Veti avea job ambii parinti inca de la instalare? te intreb pentru ca poate mai bine ar pleca in prima faza parintele care are job. Va vedea despre ce este vorba la fata locului si va lua cea mai buna decizie.

Adica daca sa vina si restul familiei. Sau nu ma baga in seama, poate am inteles eu ceva gresit din toata intamplarea cu acea familie.

Bafta!

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu deocamdata nu plecam nicaieri...doar ca eu am un job in Ro unde sunt in legatura directa cu multe mame...vroiam doar sa stiu cum functioneaza acolo protectia copilului, poate avem si noi ceva de invatat din asta si reusim sa schimbam lumea ( da stiu e ca si cu cum ai incerca marea cu degetul, dar cine stie?poate intr-o zi...). Sau ei sunt mult prea abuzivi in ceea ce priveste viata privata si educatia unui copil? Sau e totusi un lucru bun asta? Si noi am avea ceva de invatat din sistemul lor? Cu siguranta e mai bun decat al nostru, in multe aspecte, atat timp cat nu despart copiii de parinti pentru lucruri marunte sau exagerate( si asta e o trauma mare pt un copil).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unknown, ceea ce se intampla in Norvegia poate crea un precedent periculos. Sa presupunem ca asa cum copiii sunt luati din familie si dati spre adoptie, se poate da o lege prin care o sotie agresata poate fi luata din familie si data de sotie altei persoane, care va primi si o suma buna de bani ca sa accepte asta.

Dar nu, nu este departe vremea cand statul va hotari si ceea ce trebuie sa gandim, pentru ca vom avea implantate dispozitive sofisticate ce ne vor citi gandurile.. Vom fi o specie "open minded" 100%. Sau invers.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba ca e rau sistemul in principiu, insa fiind sume mari de bani la mijloc pentru institutiile implicate, se creeaza o motivatie financiara pt a abuza de el. Poate daca ar fi eliminate aceste sume de bani (si de aici coruptia) ar functiona mai bine.


 

 

Poate nu chiar, pentru ca nici nu e nevoie. E de ajuns sa limitezi libertatea de exprimare 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 ... o sotie agresata poate fi luata din familie si data de sotie altei persoane

 

Ma faci sa rad, o sotie este o femeie matura, adulta NU se vinde pe piata de sclavi si nu se poate forta pe nimeni sa ia o femeie pana se poate alege inca partnera de viata. De ce vrei sa ne iei din libertati???   Copilul e minor si neajutorat, n-are cuvant in fata legii si este la dispozitia parintilor agresivi, trebuie aparat,  cam la atit se rezuma ideea.

Este o lozinca pe aici in salile de asteptare al acestori birouri ... NU trebuie sa doara ca esti copil!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.as dori sa aflu care ar fi un salariu mediu in norvegia pentru un strain.si cit de scump e transportul sau e mai rentabil sa vii cu masina din romania.am o oferta cu 120 nok ora dupa taxe.multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×