Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

multumesc mult,geo.ai dreptate nu o facem deloc de placere.astept raspunsul tau .o zi buna si tie! :cry:

 

 

daca tot ai vorbit serios cu alaska ...de ce ai pomenit-o?ce e mai bine in alaska si nu e bine in norvegia..?care e diferentza?se zice ca norvegia e cea mai sigura tara din lume,tu ce parere ai?crezi tu ca avem mai multe sanse de reusita in alaska?de ce'''?? :lol:

 

Hai sa iti spun care e diferenta - in Alaska nu se inghesuie lumea pentru ca iarna tine 9 luni si nu multi sunt dispusi sa reziste la temperaturile de acolo .... asta ar fi un factor care e posibil sa va dea un atuu

 

Nu va vreau raul - dar sunt suficient de circulat prin lume ca sa stiu ca ce vreti voi sa faceti ACUM e o nebunie, este o criza economica cum noi nu am mai intalnit - si printre efecte sunt si nationalismul, caderea salariilor, etc , etc

 

Ca nou venit acum intr-o tara - fara referinte locale si fara a putea dovedi o experienta in domeniu ... nu sunt sanse sa gasesti jobul ala - poate doar daca accepti sa lucrezi pe o zecime din cat ar lua un local ...

 

Iar domeniul constructiilor este printre CELE MAI AFECTATE - mai toate santierele sunt paralizate, macaralele stau, nu se intampla mare lucru

Si vine si iarna !!! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite ca sa pricepi si tu ... Il intrebi ce stie sa faca , ce pregatire are unde poate sa plice , in ce conditii , ce face daca ajunge , cum se descurca daca ramane fara job ... cat poate castiga pe ceea ce cauta si cat cheltuie ... si multe altele .. depinde de la caz la caz . Poti intradevar sa ii dai site-uri gen UDI , NAV , FINN . Pe cazul lui .. va intelege mai bine si in special daca ii extragi tu de pe UDI sau NAV ! Sint convins ca dupa toate acestea poate decide ceva .

 

Grozav! Bafta multa si putere sa ajuti :cry:

 

In ceea ce ma piveste NU ma plang, NU simt repulsie fata de Norvegia si nici fata de norvegieni, nu stiu de unde ai inteles asta. Si am castigat la loto :) s

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa iti spun care e diferenta - in Alaska pentru ca iarna tine 9 luni si nu multi sunt dispusi sa reziste la temperaturile de acolo .... asta ar fi un factor care e posibil sa va dea un atuu

 

Nu va vreau raul - dar sunt suficient de circulat prin lume ca sa stiu ca ce vreti voi sa faceti ACUM e o nebunie, este o criza economica cum noi nu am mai intalnit - si printre efecte sunt si nationalismul, caderea salariilor, etc , etc

 

Ca nou venit acum intr-o tara - fara referinte locale si fara a putea dovedi o experienta in domeniu ... nu sunt sanse sa gasesti jobul ala - poate doar daca accepti sa lucrezi pe o zecime din cat ar lua un local ...

 

Iar domeniul constructiilor este printre CELE MAI AFECTATE - mai toate santierele sunt paralizate, macaralele stau, nu se intampla mare lucru

Si vine si iarna !!! :)

ok,am inteles .dar din cate stiu eu ca sa ajungi in alaska e foarte greu daca nu aproape imposibil ptr ca ai nevoie de viza.e la fel de greu ca si daca ai vrea sa ajungi in america sau canada,sau ma insel? nu cred ca m-ar deranja atata iarna.si te cred ca nu ne vrei raul si deocamdata nu putem pleca din spania noi doar am vrea sa pregatim terenul.de aceea ne interesam pe unde putem si cerem pareri.din aceeasi cauza care tu ai mentionat-o"nu se inghesuie lumea"vrem sa mergem in norvegia ptr ca ne gandeam ca acolo nu sunt atatia imigranti.dar se pare ca m-am inselat,deja au ajuns romani care sa ne faca reclama proasta si acolo.in primavara am avea mai multe sanse de reusita in a gasi un loc de munca bun??multumesc tuturor ptr ajutor si ptr sfaturi.numai bine tuturor! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok,am inteles .dar din cate stiu eu ca sa ajungi in alaska e foarte greu daca nu aproape imposibil ptr ca ai nevoie de viza.e la fel de greu ca si daca ai vrea sa ajungi in america sau canada,sau ma insel? nu cred ca m-ar deranja atata iarna.si te cred ca nu ne vrei raul si deocamdata nu putem pleca din spania noi doar am vrea sa pregatim terenul.de aceea ne interesam pe unde putem si cerem pareri.din aceeasi cauza care tu ai mentionat-o"nu se inghesuie lumea"vrem sa mergem in norvegia ptr ca ne gandeam ca acolo nu sunt atatia imigranti.dar se pare ca m-am inselat,deja au ajuns romani care sa ne faca reclama proasta si acolo.in primavara am avea mai multe sanse de reusita in a gasi un loc de munca bun??multumesc tuturor ptr ajutor si ptr sfaturi.numai bine tuturor! :)

 

 

Despre Alaska - probabil ca e de viza si etc ... nu m-a interesat niciodata personal deci nu cunosc amanunte

Eu nu sunt atat de speriat de prostul renume al romanilor ...cat de criza economica - a cam inchis cam toate portile acum

Sa speram ca pana la anul se mai indreapta situatia

 

Mult noroc :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de Norvegia aici, dar, din cate stiu eu, viza de Alaska se da relativ usor, ei vor sa populeze zonele nelocuite din teritoriu - evident alea cu conditii de trai mai grele, clima naspa, etc etc. Pentru cei dispusi, stiu ca sunt unele facilitati, salarii bune, taxe mici. Dar iti asumi o singuratate lucie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre Alaska - probabil ca e de viza si etc ... nu m-a interesat niciodata personal deci nu cunosc amanunte

Eu nu sunt atat de speriat de prostul renume al romanilor ...cat de criza economica - a cam inchis cam toate portile acum

Sa speram ca pana la anul se mai indreapta situatia

 

Mult noroc :cry:

sa speram ca va fi mai bine la anul,intr-adevar.multumim mult si toate cele bune si tie la fel. :)

 

E vorba de Norvegia aici, dar, din cate stiu eu, viza de Alaska se da relativ usor, ei vor sa populeze zonele nelocuite din teritoriu - evident alea cu conditii de trai mai grele, clima naspa, etc etc. Pentru cei dispusi, stiu ca sunt unele facilitati, salarii bune, taxe mici. Dar iti asumi o singuratate lucie.

da,eu stiu ca pe acest forum se vorbeste despre norvegia de aceea am si intrat,ptr ca ma intereseaza sa ajung acolo,dar din vorba in vorba cineva m-a intrebat de ce nu ma tenteaza sa merg in alaska daca nu ma deanjeaza temperaturile scazute,dar nici nu as vrea sa meg chiar atat de departe .daca doresti poti sa-mi spui si tu parerile tale despre norvegia si norvegieni,daca stai acolo.. si care sunt sansele gasirii unui loc de munca in perioada asta de criza economica.numai bine!!! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci.

Iti dau cateva site-uri unde sa cauti job .

http://www.careerjet.no/bygg-jobb.html

http://www.proffice.com/sites/countries/no...es/default.aspx

www.finn.no

www.nav.no

 

poti sa folosesti google translate pentru a traduce din norvegiana in engleza sau romana :

http://translate.google.com/translate_t?sl...l=no#no|en|jobb

 

Daca vrei dictionar electronic norvegian-englez .. imi lasi o adresa de mail si ti-l trimit .

 

Intradevar situatia in constructii este delicate si aici ca peste tot .

Acum in ipoteza in care ajungi in NOrvegia iti spun ce stiu . E de preferat sa vii singur . Chiria poate fi 4000, 5000 cu baie si living comun.... Iti dau un site si cauti singur acolo :

http://www.finn.no/finn/realestate/lettings/result

Evident depinde de zona unde cauti . Din cate stiu ... salariul in constructii este in jur de 15 000 Nok . Daca gasesti job-ul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci.

Iti dau cateva site-uri unde sa cauti job .

 

Succese !

 

SCUZEEEE 7/34 ....

iti multumesc foarte mult ptr toate .voi intra pe toate site-urile sa le citesc si sa vad cum e treaba.toate cele bune si multumesc inca o data. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ampera, nu vreau in Bergen......... :cheer: Imi e lene sa stau cu umbrela non-stop deasupra capului :jester:

Am un prieten in Stavanger, de cand ma tot invita....Poate ca merg intr-o zi, coasta de vest nu am vizitat-o. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ampera, nu vreau in Bergen......... :P Imi e lene sa stau cu umbrela non-stop deasupra capului :cheer:

Am un prieten in Stavanger, de cand ma tot invita....Poate ca merg intr-o zi, coasta de vest nu am vizitat-o. :(

tu vb de Geo, asa-i? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×