Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Raspunsul meu pentru tine : eu vad zilnic si cunosc romani cu CV impresionant si .... nu au gasit nimic de lucru . Sint de acord cu ei : nu ma vand pentru cativa euroi de parca am venit la cersit in Norvegia . Oricum mori de foame cu acei bani asa ca prefer sa mor de foame la mine in Romania . Daca ma intrebi ... de ce mai stau aici daca ...etc . iti raspuns : atunci cand te hotarasti sa vii intr-o tara , iei o decizie in viata ta , pentru familia ta . Acesta decizie nu se poate schimba imediat si .... ramai blocat acolo unde ai fost prins . La acest lucru trebuie sa se gandesca toti cei care vin .

 

unde dai si unde crapa :lol:

 

Multa bafta in ajutarea romanilor aflati in cautarea visului norvegian.

 

Btw...sa nu uitati sa va spuneti nr personal :lol:

 

http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article3187157.ece

 

 

pt.toti astia care vreti sa veniti in Norvegia...

Acest articol e publicat azi pe prima pagina a celuimai citit ziar national norvegian.

Sincera sa fiu,imi e rusine sa spun ca unt romanca,aici in Norvegia...

 

god morgen :cry:

 

eu zic ca sunt din Aruba :)

 

Ai citit VG de sambata? ''Romani au jefuit un mort'' ...au ramas astia blocati, nu alta :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, incercati sa vedeti esentialul - dincolo de norocul sau ghinionul personal individual

 

Este o criza economica serioasa - peste tot in Europa

 

Ca urmare directa oferta de joburi este cu mult mai mica decat numarul celor ce cauta de lucru

 

Alaturati cele doua si e usor de inteles ca nimeni nu angajeaza persoane care nu au o istorie a locului de munca local

 

Daca la asta mai adaugati si complicatiile legate de reputatia pe care din pacate o avem ... :cry:

 

NU E MOMENTUL ACUM sa schimbati tzara - atata cata e , orice perioada verificabila de angajare intr-o tara este un avantaj

 

Parerea mea

 

:)

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
EU ACUM PROMIT SA AJUT PE ORICINE CU ORICE ... (MAI PUTIN BANI) . NU mai repet cu .... viata scumpa , site-uri , oferte de munca (care in realitate acum nu exista .. indiferent ce vedeti pe net ) si alte chestii ca deja au fost spuse . Daca nu le credeti ... e problema voastra . In perioada aceasta job-uri ..... sint doar job-uri fantoma ... firme care defapt studiaza terenul ... Pana la primavara nu cred ca va reusi cineva sa vina cu contract aici in Norvegia . NU vreau sa dezamagesc pe nimeni dar .... asta e realitatea si .... indiferent de comentariile voastre .... incercati sa reveniti cu picioarele pe pamant : recunoasteti ca e o situatie foarte nasoala .

Si eu cand am venit aici (cu contract) am crezut ca este o tara superba cu oameni cumsecade , amabili , buni . In realitate din ce am vazut in jurul meu cum se comporta cu emigrantii .... ... ma abtin sa comentez ...

 

fa-ma sa pricep cum ii ajuti...joburi nu le dai, casa nu le dai, masa nu le dai. De astea au nevoie oamenii. De sfaturi si vorbe ..slava cerului, sunt free si la orice colt. Nu sunt rautacioasa, doar realista!

Iar tu daca asa de plin de repulsie erai fata de cum sunt tratati IMIGRANTII ( si nu Emigrantii) plecai de multa vreme. Te vad ca dai cu pumnu in piept si sustii ca nu banii te/ne fac..atunci ce? de ce suntem aici? de ce nu ai/am plecat inca?

 

S-o luam frumusel, sa nu se mai zica vrute si nevrute!

 

www.udi.no

 

au pagina in lb romana

 

Se vad conditiile clare care trebuiesc indeplinite ca sa aplici pt un job, pt sedere..etc.

 

Daca nu vii cu contract de munca, nu ai permis personal de sedere, nu ai nr personal, nu ai cum aplica la job ca nu esti inregistarat. Nu te duci cu CV fara nr personal, fara permis de munca. Gresesc eu Isis? Pe mine m-au pus frumusel sa astept viza de munca, permisul de sedere pana sa imi dea voie sa aplic pt joburi. Trimiteam CV-uri si degeaba. Logic ca degeaba..ma chemau, era totul ok si cand venea intrebarea:ce statut ai aici, ai permis de munca? ..opa..nu ai, mulumim!

 

nush cine intreba de chirii...Oslo: 50mp aprox 7000kr (probbil ai curent inclus dac ai noroc)...cu cat te indepartezi de Oslo, cu atat preturile sunt mai rezonabile

 

1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu nr.personal asa e.Si eu am asteptat vreo 3 luni pana sa obtin permis de sedere si munca,pe care nu era trecut insa numarul personal.Asa ca a trebuit sa merg din nou la Folkeregister sa imi dea si numar de inmatriculare :cry:

Fara numar personal nu poti sa folosesti nimic,nici macar nu poti deschide o cartela prepay de tel...si la aia iti cere numarul ca sa te bage in sistem imediat.

Am vazut ca era cineva mai sus care spunea ca romancele sunt prostituate aici.Eu am cunoscut 3 fete din Romania,2 sunt profesoare de lb norvegiana la scoala(au venit cu contractdin tara) si cea de-a treia e un fel de infirmiera la un spital.Am auzit, ca rusoaicele ar fi pe piata aia...dar,cum n-am tangenta nu pot sa afirm asta.

Mai era altul,tot pe topicul asta,care zicea ca el stia lb.norvegiana cand a venit aici si nu si-a gasit delucru.Ma indoiesc totusi,pt.ca, dc stii limba, gasesti ceva-ceva,dar probabil nu castigi suficient sa intretii o familie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fa-ma sa pricep cum ii ajuti...joburi nu le dai, casa nu le dai, masa nu le dai. De astea au nevoie oamenii. De sfaturi si vorbe ..slava cerului, sunt free si la orice colt. Nu sunt rautacioasa, doar realista!

 

Uite ca sa pricepi si tu ... Il intrebi ce stie sa faca , ce pregatire are unde poate sa plice , in ce conditii , ce face daca ajunge , cum se descurca daca ramane fara job ... cat poate castiga pe ceea ce cauta si cat cheltuie ... si multe altele .. depinde de la caz la caz . Poti intradevar sa ii dai site-uri gen UDI , NAV , FINN . Pe cazul lui .. va intelege mai bine si in special daca ii extragi tu de pe UDI sau NAV ! Sint convins ca dupa toate acestea poate decide ceva .

 

 

 

Iar tu daca asa de plin de repulsie erai fata de cum sunt tratati IMIGRANTII ( si nu Emigrantii) plecai de multa vreme.

Repet numai pentru tine : Esti imigrant si iti asumi acest fapt . E la fel oriunde in alta parte . Eu am venit cu contract acum cativa ani si am avut o impresie f. buna despre NOrvegia si norvegieni dar .. total gresita . In toti acesti ani am vazut comportament urat al norvegienilor . NU e un caz sau doua .... sint multe exemple la job sau , apartamente inchiriate .... Problema ca nu ai cum sa raspunzi ! Daca faci ceva similar ... se adauga la statutul de imigrant si ... altele .. deci tot tu o sa fi ce rau . Prima data cand am ajuns in NOrvegia am fost tratat excelent . Pentru acea perioada de la mine au nota 10 . Dar atata timp cat au nevoie disperata de tine . Dupa aceea .... e bataie de joc . Repet din nou ca sint destule cazuri pe care le-am vazut cu ochii mei si am auzit .

 

Te vad ca dai cu pumnu in piept si sustii ca nu banii te/ne fac..atunci ce? de ce suntem aici? de ce nu ai/am plecat inca?

Toti vin pentru bani , ca e mai civilizat si mai nu stiu cum ! Acum din partea mea , fiecare poate sa faca ce vrea pentru ... bani !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OK.

Spune-mi ce stii sa faci , ce ai lucrat tu si sotia (daca esti casatorit) ... si iti spun ce poti gasi , la ce salariu , cum te poti descurca , unde sa mergi sa intrebi , pe cine sa intrebi etc . ... iar daca ai si copii ... aici e mai delicat cu limba care trebuie sa o invete etc. Adica , mai pe scurt ... ceea ce poti obtine in situatia ta , cum poti obtine iar apoi ... o sa iti dai seama singur . Nu am sa iti dau exemple cu ce a facut unul si altul pentru ca ... stii foarte bine ca depinde de norocul care il avem fiecare . Sa nu te iei niciodata dupa unul sau altul care au reusit sau nu au reusit ceva .

As vrea sa nu fiu inteles gresit in ceea ce priveste romanii din aceasta zona unde louiesc . Sint anumite "creaturi" care ne fac de ras pe toti aici si ... sincer cam sintem categorisiti dupa cei care fac rau si nu dupa cei care fac bine . Am citit aici pe forum ca o fac din invidie ...chestia cu "capra vecinului" ... uita de unde au plecat si cum au ajuns , au impresia ca merita cate in luna si stele . Dupa mine fiecare este asa cum este cu mai mult sau mai putine ... defecte care pot fi acceptate . Dar rautatea , invidia prosteasca , dorinta de a face rau celui de langa tine .... nu inteleg ce sens au , de unde vin , ce se asteapta sa castige ?? Oricum , sintem toti in aceasi oala ! Si cred ca e mai bine sa ne ajutam intre noi , sa ne sustinem pentru ca sintem la mii de KM distanta de casa unde ai familia si prieteni .

Succese tuturor si .. ne mai auzim !

sotul meu a lucrat in ultimii 4 ani in constructii,cu utilaje grele ...escavator,buldozer...si ca sofer dar nu profesionist la aceeasi firma de constructii.iar eu am lucrat in comert ,vanzatoare la un supermarket si am mai lucrat 2 ani ca baby sitter,aici in spania.si avem 2 copii,o fata de 7 ani si un baiat de un an.stim limba engleza la nivel inalt si acum incepem cu limba norvegiana.si ai dreptate cand spui ca nu stiu ce castiga cei care ne fac de ras si sunt invidiosi,cum spuneam noi,romanii ,din pacate nu suntem deloc uniti,ar trebui sa ne ajutam mai mult chiar daca nu toti sunt oameni de treaba .peste tot in lume exista si oameni buni si oameni rai,hoti,nu numai romanii sunt asa dar macar de am fi mai uniti.tu in ce parte a norvegiei stai?daca poti sa ne ajuti in orice fel iti multumim.toate cele bune! :cry:

 

http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article3187157.ece

 

 

pt.toti astia care vreti sa veniti in Norvegia...

Acest articol e publicat azi pe prima pagina a celuimai citit ziar national norvegian.

Sincera sa fiu,imi e rusine sa spun ca unt romanca,aici in Norvegia...

sincer si mie mi-e rusine sa spun ca sunt romanca si asta aici in spania...in ultimele luni nu am gasit nimic de lucru si parca s-a intamplat asta din cauza ca sunt romanca,daca aud ca esti din polonia,rusia ,ecuador,orice altceva e maibun decat sa zici ca esti din romania.e pacat .cred ca avem cea mai proasta reclama.totusi noi vrem sa ne incercam norocul in norvegia.in romania noi nu avem tragere sa mergem din mai multe motive personale care nu cred ca merita sa le spun ca nu intereseaza pe nimeni de pe acest forum de aceste lucruri.eu tot am cerut pareri in dreapta si-n stanga de la cei care au fost sau sunt inca in norvegia sa-mi fac o idee dar in final cred ca tot va merge prima data sotul meu sa vada ce si cum cu ochii lui .cautam totusi indicatii unde am putea merge sa aflam cat mai multe despre joburi etc. cat mai repede ,sa nu umble degeaba de unul singur ami ales ca din cate mi-ati zis e destul de greu fara nr personalsi drept de munca .numai bine tuturor!!! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sotul meu a lucrat in ultimii 4 ani in constructii,cu utilaje grele ...escavator,buldozer...si ca sofer dar nu profesionist la aceeasi firma de constructii.iar eu am lucrat in comert ,vanzatoare la un supermarket si am mai lucrat 2 ani ca baby sitter,aici in spania.si avem 2 copii,o fata de 7 ani si un baiat de un an.stim limba engleza la nivel inalt si acum incepem cu limba norvegiana.si ai dreptate cand spui ca nu stiu ce castiga cei care ne fac de ras si sunt invidiosi,cum spuneam noi,romanii ,din pacate nu suntem deloc uniti,ar trebui sa ne ajutam mai mult chiar daca nu toti sunt oameni de treaba .peste tot in lume exista si oameni buni si oameni rai,hoti,nu numai romanii sunt asa dar macar de am fi mai uniti.tu in ce parte a norvegiei stai?daca poti sa ne ajuti in orice fel iti multumim.toate cele bune! :cry:

 

 

sincer si mie mi-e rusine sa spun ca sunt romanca si asta aici in spania...in ultimele luni nu am gasit nimic de lucru si parca s-a intamplat asta din cauza ca sunt romanca,daca aud ca esti din polonia,rusia ,ecuador,orice altceva e maibun decat sa zici ca esti din romania.e pacat .cred ca avem cea mai proasta reclama.totusi noi vrem sa ne incercam norocul in norvegia.in romania noi nu avem tragere sa mergem din mai multe motive personale care nu cred ca merita sa le spun ca nu intereseaza pe nimeni de pe acest forum de aceste lucruri.eu tot am cerut pareri in dreapta si-n stanga de la cei care au fost sau sunt inca in norvegia sa-mi fac o idee dar in final cred ca tot va merge prima data sotul meu sa vada ce si cum cu ochii lui .cautam totusi indicatii unde am putea merge sa aflam cat mai multe despre joburi etc. cat mai repede ,sa nu umble degeaba de unul singur ami ales ca din cate mi-ati zis e destul de greu fara nr personalsi drept de munca .numai bine tuturor!!! :)

 

E o loterie cu sanse foarte mici ceea ce vreti voi sa faceti :lol:

A propos - si nu e banc - daca tot sunteti ok cu temperaturi joase si cautati o sansa ... de ce nu incercati ceva in Alaska ??

Buldozerist si sofer cu experienta ... cred ca ati avea ceva sanse

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caut acum pe net peste tot unde stiu si revin in cursul zilei de azi . Dupa cum au zis si altii este un moment nepotrivit dar sint sigur ca nu o faceti de placere si .. nu cautati croaziere si plimbari . Caut ceva cncret si revin .

O zi placuta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caut acum pe net peste tot unde stiu si revin in cursul zilei de azi . Dupa cum au zis si altii este un moment nepotrivit dar sint sigur ca nu o faceti de placere si .. nu cautati croaziere si plimbari . Caut ceva cncret si revin .

O zi placuta .

multumesc mult,geo.ai dreptate nu o facem deloc de placere.astept raspunsul tau .o zi buna si tie! :cry:

 

E o loterie cu sanse foarte mici ceea ce vreti voi sa faceti :)

A propos - si nu e banc - daca tot sunteti ok cu temperaturi joase si cautati o sansa ... de ce nu incercati ceva in Alaska ??

Buldozerist si sofer cu experienta ... cred ca ati avea ceva sanse

daca tot ai vorbit serios cu alaska ...de ce ai pomenit-o?ce e mai bine in alaska si nu e bine in norvegia..?care e diferentza?se zice ca norvegia e cea mai sigura tara din lume,tu ce parere ai?crezi tu ca avem mai multe sanse de reusita in alaska?de ce'''?? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×