Sari la conținut
Forum Roportal
sabina00

PAGINA DE JURNAL-Cand o femeie moare si renaste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prefer sa partecip la propria tragedie decat sa fiu spectatoarea propriei mele vieti! Nu vreau sa vegetez. Marea majoritatea nu traieste, exista si nimic mai mult. Eu refuz sa traiesc intr-un mod profilactic! Iertati, acceptati si lasati trecutul asa cum este el. Intoarceti pagina. Este greu intr-adevar... cateodata tam nisam te umfla plansul... oriunde te aflii... insa lupti cu tine insati. Trebuie! Nu trebuie sa inoti in propria suferinta! Dati-va oportunitatea de a iubi si de a fi iubite din nou!

 

 

De unde stii tu ca "marea majoritate nu traieste, exista si nimic mai mult?"

 

Am inteles ca tu traiesti, si te cred pe cuvint. Dar nu judeca pe altii, caci nu faci parte din constiinta lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fiecare zi murim cite putin, si renastem cu fiecare speranta. Daca insa ne fundamentam renasterea printr-o evadare, ne vom trezi intr-o noua inchisoare. Nu poti fugi. Poti doar sa fii puternic, si sa nu te lasi invins.

 

In toata postarea ta vorbesti doar despre defectele lui. Nu pomenesti despre acele calitati care au facut-o cindva pe Ea sa il iubeasca. Ai decupat dintr-un destin acele nuante care il pun pe El in umbra. In realitate e imposibil ca ea insasi sa nu fi gresit la rindul sau.... Asa e viata, asa sint oamenii. Gresesc, dar se si iarta.

 

 

Nu evadez draga zana apelor. Nu sunt o lasa si nu imi este frica de "cutit". Este adevarat, toti gresim si sunt prima care iarta. Dar aici nu este vorba despre greseli... Ceva te loveste si iti dai seama ca el nu te-a iubit niciodata, ca ti-a povestit povesti frumoase, cu printese si printi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

F adevarat, niciodata nu stii ce drame se pot ascunde in sufletul unui om... Nu stiu de ce avem mereu tendinta de a ne considera mai speciali decat altii, "nimeni nu mai sufera ca mine", "nimeni nu a mai iubit ca mine" .

Nu vreau sa jignesc pe cineva, era doar o idee generala. Sabina, sper sa reusesti sa treci peste perioada grea din viata ta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea e oarba! De acord... Te-a izbit la pamant, te-a taiat in bucatele si si-a mai sters si picioarele de ele! Simti ca durerea te copleseste, inima iti sangereaza, pieptul iti este amortit. Cazi la pat si nu ai vrea sa te ridici. Iei pastile sa dormi ca somnul sa-ti anestezieze suferinta: o ora si inca o ora... Insa ranile dor si cand dormi... dor mai tare, din ce in ce mai tare. Si te agiti in somn. Atunci te trezesti si spui: trebuie sa ma ridic! Si ma ridic. Simt cum trag dupa mine corpul obosit. Barbatii sunt falsi, egoisti, imaturi si parsivi? Unii dintre ei da. Cutitul cu care m-a injunghiat este inca inautrul meu. Ma intrept spre oglinda si imi privesc ochii inlacrimati. Vad in ei curajul unei femei careia nu i-a fost teama sa iubeasca. Stateam "goala" in fata lui, fara protectie, iar el ma taia, bucatica cu bucatica... fara sa stiu... Si cu toate astea nu il urasc pentru ca m-a mintit, pentru ca m-a lovit. Imi trag corpul insangerat, ma indrept spre baie. Deschid apa si ma cufund... Incet incet apa imi lasa pielea alba si neteda. Si aleg viata, dand, pierdand si suferind. Ma imbrac si deschid usa. Afara simt soarele care imi mangaie obrajii umezi. Altcineva, undeva, candva va stii sa aiba grija de mine si sa ma iubeasca. Nu lasati un barbat sa va inegreasca inima. Iubiti si daruiti fara masura si fara regrete. Cand v-au facut sa plangeti, bucurati-va ca inima voastra ramane pura si nu aveti teama. Suntem puternice si unice pentru asta! Un barbat care va face sa plangeti nu va merita! Aruncati "ieri", inchideti usa in urma voastra si lasati timpul sa va ajute... sa renasteti.

 

 

da ai dreptate ...eu sunt in perioada in care nu am chef sa vad sau sa vb cu nimeni ... aseara la antrenament m-am dus in celalalt capat de sala ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
F adevarat, niciodata nu stii ce drame se pot ascunde in sufletul unui om... Nu stiu de ce avem mereu tendinta de a ne considera mai speciali decat altii, "nimeni nu mai sufera ca mine", "nimeni nu a mai iubit ca mine" .

Nu vreau sa jignesc pe cineva, era doar o idee generala. Sabina, sper sa reusesti sa treci peste perioada grea din viata ta...

 

 

Cand spun ca nu vreau sa traiesc intr-un mod profilactic, nu fac comparatii, sunt femei care se inchid in ele insasi dupa o experienta dureroasa in dragoste iar femei care nu o fac. Am incercat sa transmit acelor femei care marturisesc " nimeni nu imi va mai atinge sufletul", ca este o greseala acest lucru. Iti negi posibilitatea de a face fericit pe cineva care poate merita dragostea ta si iti negi totodata posibilitatea de a fi facuta fericita lasandu-te iubita. Tocmai pentru ca nu toti barbatii sunt la fel, asa cum nu toate femeile sunt la fel. Suntem oameni toti si fiecare dintre noi este diferit. Nu exista " asa sunt barbatii" sau " asa sunt femeile". Bineinteles tot ce scriu e teorie pentru ca in practica este greu... Nu dormi noptile... te trezesti in mijlocul noptii si iti spui ca nu mai rezisti... ca ai un cosmar si ca vrei sa te trezesti... Vine dimineata iar tu te simti ca un fulg care pluteste. Parca traiesti dincolo de orice se intampla in jurul tau. Mergi pe strada si nu vezi masinile si nici oamenii. Vezi doar "El". Dar imi zic, sunt puternica. Voi trece si peste asta. Trebuie doar sa las timpul sa-mi linga ranile, iar suferinta atunci va lasa spatiul unui profum, profumul amintirii sale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu pot sa pastrez nimic pentru mine intr-o relatie, cel putin, nu acum, nu de acum incolo. Ma daruiesc cu totul, dar cer acelasi lucru in schimb.

M-am gandit in ultima vreme, ca dupa relatia asta, n-as putea sa mai iubesc. Nu e asa. Mi-ar fi mai greu sa am incredere in cineva, dar iubirea o sa faca tot timpul parte din viata mea.

 

 

Bravo! Asa sa faci! :flowers:

 

 

da ai dreptate ...eu sunt in perioada in care nu am chef sa vad sau sa vb cu nimeni ... aseara la antrenament m-am dus in celalalt capat de sala ...

 

 

Si la capatul salii ce ai gasit? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand spun ca nu vreau sa traiesc intr-un mod profilactic, nu fac comparatii, sunt femei care se inchid in ele insasi dupa o experienta dureroasa in dragoste iar femei care nu o fac. Am incercat sa transmit acelor femei care marturisesc " nimeni nu imi va mai atinge sufletul", ca este o greseala acest lucru. Iti negi posibilitatea de a face fericit pe cineva care poate merita dragostea ta si iti negi totodata posibilitatea de a fi facuta fericita lasandu-te iubita. Tocmai pentru ca nu toti barbatii sunt la fel, asa cum nu toate femeile sunt la fel. Suntem oameni toti si fiecare dintre noi este diferit. Nu exista " asa sunt barbatii" sau " asa sunt femeile". Bineinteles tot ce scriu e teorie pentru ca in practica este greu... Nu dormi noptile... te trezesti in mijlocul noptii si iti spui ca nu mai rezisti... ca ai un cosmar si ca vrei sa te trezesti... Vine dimineata iar tu te simti ca un fulg care pluteste. Parca traiesti dincolo de orice se intampla in jurul tau. Mergi pe strada si nu vezi masinile si nici oamenii. Vezi doar "El". Dar imi zic, sunt puternica. Voi trece si peste asta. Trebuie doar sa las timpul sa-mi linga ranile, iar suferinta atunci va lasa spatiul unui profum, profumul amintirii sale.

 

Nu cred ca exista femeie care sa nu isi doreasca sa fie iubita. Acele femei care se inchid in ele insele, o fac ca reactie de autoaparare, iar afirmatii spuse in conditii de nefericire maxima, ca aceea ca nimeni nu le va mai atinge sufletul, facem cu totii intr-un moment sau altul al vietii. Ceea ce conteaza este ca viata sa iti mai dea o sansa. Nu cred ca vreo femeie nefericita poate sa refuze categoric o noua sansa atunci cind o intilneste. Poate ca acea femeie va fi mai tematoare, mai retinuta, dar El, cel abia aparut in viata sa, daca va sti sa o pretuiasca, o va cuceri.

 

 

Orice om vrea sa fie fericit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca exista femeie care sa nu isi doreasca sa fie iubita. Acele femei care se inchid in ele insele, o fac ca reactie de autoaparare, iar afirmatii spuse in conditii de nefericire maxima, ca aceea ca nimeni nu le va mai atinge sufletul, facem cu totii intr-un moment sau altul al vietii. Ceea ce conteaza este ca viata sa iti mai dea o sansa. Nu cred ca vreo femeie nefericita poate sa refuze categoric o noua sansa atunci cind o intilneste. Poate ca acea femeie va fi mai tematoare, mai retinuta, dar El, cel abia aparut in viata sa, daca va sti sa o pretuiasca, o va cuceri.

Orice om vrea sa fie fericit.

 

Da :flowers:

Editat de sabina00

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×