Sari la conținut
Forum Roportal
malitzia

Preotul sau psihologul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca a mai zis cineva asta, dar oricum sa fin siguri.

Atat preotul cat si psihologul si prietena buna pot fi de ajutor depinde de priceperea respectivilor. Totusi pana la urma depinde tot de tine sa iti revi si sa lupti. Ce putem sa-i facem: asa e viata.

[snapbacca]39194[/snapbacca]

Deci sa intelegem ca pana la urma este bun orice om, care te asculta si care este de partea ta. Ca el se numeste preot, psiholog, necunoscut, prieten, etc, asta este mai putin important.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci sa intelegem ca pana la urma este bun orice om, care te asculta si care este de partea ta. Ca el se numeste preot, psiholog, necunoscut, prieten, etc, asta este mai putin important.

[snapbacca]39255[/snapbacca]

E importanta calificarea lui(si nu ma refer numai la calificarea profesionala), dar tu este cel care trebuie sa te ajuti singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E importanta calificarea lui(si nu ma refer numai la calificarea profesionala), dar tu este cel care trebuie sa te ajuti singur.

[snapbacca]39268[/snapbacca]

Aici ai mare dreptate, pentru ca uneori te simti bine daca discuti cu un prieten, cu cineva apropiat, nu neaparat un preot, sau un psiholog. si este chiar mai bine, pentru ca vei primi un ajutor dorect, fara influente profesionale. Nu zic ca cele doua categorii amintite nu sutn bune, dar sunt cele la care se apeleaza cand nu exista alta cale, cand realizezi ca doar ajutorul profesional este cel mai bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde de ce tip este problema pe care o ai si ce grad de eruditie ai atins. Pe scurt ii dau dreptate lui tulipgirl. Sunt insa si probleme care doar unul dintre cei ce sunt mentionati in intrebarea topicului te pot ajuta. Cine hotareste asta ? Tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-un moment greu cui ati cere sfatul?Preotului sau psihologului?Eu sunt de parere ca ar fi mai bine sa mergem la preot...daca preotul ar fi si un bun psiholog.

Eu as zice ca ar fi bine sa ceri ajutorul preotului-si ar fi indicat sa ai si un preot duhovnic.Spovedindu te des la el scapi cu ajutorul lui Dumnezeu de ce te apasa pe suflet.Nu cred ca sfaturile date de psiholog sunt intotdeauna crestine. :dwarf:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca sfaturile date de psiholog sunt intotdeauna crestine. :P

sa nu uitam ca psihologul este o "inventie" a preotestantismului care a renuntat la spovada in fata preotului, iar omul avea nevoie de astfel de intalniri...

 

fiecare din noi are pe Dumnezeu in el,asa ca raspunsul pana la urma sa afla...in noi!

indemnul de a merge la preot / psiholog tot in interiorul nostru il aflam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiecare din noi are pe Dumnezeu in el,asa ca raspunsul pana la urma sa afla...in noi!

Dap asa e......depinde cum vede fiecare problema... as apela cu incredere la preot,pt k eu cred cu tarie in Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul la intrebarea acestei dezbateri este cat se poate de evidenta: PREOTUL.

Dezlegarea de pacate pe care o da preotul (prein harul lui Dumnezeu), si iertarea pacatelor pe care Dumnezeu o confera crestinului care se marturiseste SE OBTINE VINDECAREA, nu doar ameliorarea starii de tensiune.

 

Omenirea moderna este atat de dezorientata si de bolnava psihic tocmai pentru ca a renuntat la Spovada (Spovedanie), la preot.

 

Psihologul da sfaturi cu stiinta omeneasca; Preotul insa administreaza Tainele lui Dumnezeu si, asa cum a promis Isus, carora le dezleaga pacatele sunt dezlegate si in cer; carora preotul nu le dezleaga, nu este iertat nici in cer.

 

De ce stau lucrurile in felul acesta?

Bisrica este numita - si este cu adevarat - Mireasa lui Isus. Cand Domnul Isus s-a Intrupat, de la Mireasa lui preaiubita a luat ceea ce avea ea ca zestre: firea omeneasca in slabiciunea ei; iar El, Mirele ceresc; i-a daruit ceea ce era de drept a lui: adica puterea de a ierta pacatele. De aceea si zice Scriptura "Ceea ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta!".

 

Adio!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×