Sari la conținut
Forum Roportal
malitzia

Preotul sau psihologul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sa nu uitam ca psihologul este o "inventie" a preotestantismului care a renuntat la spovada in fata preotului, iar omul avea nevoie de astfel de intalniri...

 

Maria ceea ce ai scris ai luat din biblie?sau din manualele antiprotestante?

 

Nici preotul si nici pshiologul nu poate ajuta,doar Isus Hristos poate.

 

Tu te spovedesti la preot sau la Isus?

Si Iuda sa spovedit la preoti si ce sa intamplat cu el saracu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa nu uitam ca psihologul este o "inventie" a preotestantismului care a renuntat la spovada in fata preotului, iar omul avea nevoie de astfel de intalniri...

 

Maria ceea ce ai scris ai luat din biblie?sau din manualele antiprotestante?

 

Nici preotul si nici pshiologul nu poate ajuta,doar Isus Hristos poate.

 

Tu te spovedesti la preot sau la Isus?

Si Iuda sa spovedit la preoti si ce sa intamplat cu el saracu.

imi spune si mie cineva daca un preot ortodox poate divorta?

si daca poate ,mai oficiaza slujbe ,spovedanii,liturgii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi spune si mie cineva daca un preot ortodox poate divorta?

si daca poate ,mai oficiaza slujbe ,spovedanii,liturgii?

 

rainy eu stiu pe uni preoti care fura, curvesc, bat enoriasii, fumeaza, si nu au nici o treaba, tin slujbe la greu.

Sa nu ma intelegi gresit ca blamezi preotii, stiu si preoti care sunt crestini, dar cu divortul nu ma pot pronunta.

Un preot nu poate oficia nici o slujba daca e divortat.

Pe cand la Catolici e invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa nu uitam ca psihologul este o "inventie" a preotestantismului care a renuntat la spovada in fata preotului, iar omul avea nevoie de astfel de intalniri...

Maria ceea ce ai scris ai luat din biblie?sau din manualele antiprotestante?

psihologul nu exista pe vremea cand s-a scris Biblia, deci nu poate fi gasita ideea in Biblie

eu am privit doar in istorie: cand protestantii au renuntat la oficiile preotului, au pierdut prilejul de a-si deschide sufletul cuiva, si au inventat psihologul

 

intre preot si psiholog, tema topicuylui, legatura dese face prin "a-ti deschide sufletul", nu prin spovada

 

Si Iuda sa spovedit la preoti si ce sa intamplat cu el saracu.
Iuda nu s-a spovedit - spovada este un sacrament crestin, Iuda era evreu

 

 

imi spune si mie cineva daca un preot ortodox poate divorta?

si daca poate ,mai oficiaza slujbe ,spovedanii,liturgii?

Da

 

eu stiu pe uni preoti care fura, curvesc, bat enoriasii, fumeaza, si nu au nici o treaba, tin slujbe la greu.

Sa nu ma intelegi gresit ca blamezi preotii, stiu si preoti care sunt crestini, dar cu divortul nu ma pot pronunta.

Un preot nu poate oficia nici o slujba daca e divortat.

Pe cand la Catolici e invers.

Marin, iar nu se intelege ce spui - scrie si tu mai pe romaneste!!!!!!

 

spui ca nu te poti pronunta despre divort, dar adaugi ca nu poate oficia daca e divortsat...

ce e invers la catolici?

 

in Ortodoxie, divortul este acceptat, chiar si divortul preotilor, fara sa implice oarece "caderi" din drepturi

preotul poate oficia in orice stare ar fi (divortat sau chiar pacatos, daca Biserica nu ii refuza acest drept in mod canonic), pentru ca Isus este cel care se jertfeste, prin mainile preotului pe altat, Isus este cel care ne da Sacramentul, preotul fiind doar un mijloc de transmitere - acest mijloc nu schimba cu nimic harul, oricat de "nepotrivit" ar fi pentru a-l duce

atitudinea fata de recasatorire este diferita in Ortodoxie: unele Biserici Ortodoxe accepta divortul, dar nu recasatorirea, ci doar dau o binecuvantare noii relatii, dar alte Biserici Ortodoxe accepta pana la a treia casatorie

 

la catolici este un pic altfel, pentru ca preotii catolici nu se casatoresc, deci nu divorteaza

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
psihologul nu exista pe vremea cand s-a scris Biblia, deci nu poate fi gasita ideea in Biblie

eu am privit doar in istorie: cand protestantii au renuntat la oficiile preotului, au pierdut prilejul de a-si deschide sufletul cuiva, si au inventat psihologul

 

intre preot si psiholog, tema topicuylui, legatura dese face prin "a-ti deschide sufletul", nu prin spovada

 

Iuda nu s-a spovedit - spovada este un sacrament crestin, Iuda era evreu

Da

 

Marin, iar nu se intelege ce spui - scrie si tu mai pe romaneste!!!!!!

 

spui ca nu te poti pronunta despre divort, dar adaugi ca nu poate oficia daca e divortsat...

ce e invers la catolici?

 

in Ortodoxie, divortul este acceptat, chiar si divortul preotilor, fara sa implice oarece "caderi" din drepturi

preotul poate oficia in orice stare ar fi (divortat sau chiar pacatos, daca Biserica nu ii refuza acest drept in mod canonic), pentru ca Isus este cel care se jertfeste, prin mainile preotului pe altat, Isus este cel care ne da Sacramentul, preotul fiind doar un mijloc de transmitere - acest mijloc nu schimba cu nimic harul, oricat de "nepotrivit" ar fi pentru a-l duce

atitudinea fata de recasatorire este diferita in Ortodoxie: unele Biserici Ortodoxe accepta divortul, dar nu recasatorirea, ci doar dau o binecuvantare noii relatii, dar alte Biserici Ortodoxe accepta pana la a treia casatorie

 

la catolici este un pic altfel, pentru ca preotii catolici nu se casatoresc, deci nu divorteaza

va multumesc.Atitudinea bisericii ort. romane care este?Accepta recasatoria unui preot?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maria,gresesti enorm,psihologul nu este o inventie neoprotestanta.Psihologul nu vorbeste cu tine in contextul Scripturii sau credintei crestine. Psihologul nu este un lucrator in Bisericile neoprotestante.
Psihologul nu este un lucrator in Bisericile neoprotestante. De ce ti s-a parut ca as fi spus eu altfel?!? Am spus doar ca aceasta meserie a aparut deodata cu protestantismul, din cauze determinate de aceasta miscare religioasa, nu ca "inventie neoprotestanta", ci din necesitate, in afara Bisericii...

 

Pacatele insa doar Dumnezeu n-i le poate ierta si nicidecum slujitorii din Biserica.
asa este, asa spune Biserica, asa cred eu si asa cred si preotii pe care ii cunosc...

 

Preotul in schimb nu duce omul la Sursa (Dumnezeu) sa-i ierte pacatele ci el insusi se considera mijlocitor intre om si Dumnezeu! Aceasta este o greseala care inchide ochii multor oameni sa cunoasca Sursa iertarii si binecuvantarii omului!
gresesti!

preotul este un fel de mijlocitor intre om si Dumnezeu in administrarea Sacramentelor, dar un mijlocitor-instrument, neavand rol activ in ceea ce priveste Spovada: este un fel de fir de telefon la ale carui capete se afla de o parte omul si de cealalta parte Dumnezeu - daca tu crezi altfel, este gresala ta

 

In general preotii catolici au tiitoare cu care curvesc.
gandesti acest "in general" si despre calugari?!?
Obligatia ca un preot catolic sa nu se casatoreasca este antibiblica si este o hotarare omeneasca izvorata din mandrie religioasa!
la preotii catolici (si nu in intreaga Biserica Catolica, ci doar in anumite zone), necasatorirea este la fel cum este votul de castitate la caligari - si acest vot il consideri "antibiblic", "izvorat din mandrie religioasa"?

 

va multumesc.Atitudinea bisericii ort. romane care este?Accepta recasatoria unui preot?
raspunsul este in textul pe care tocmai l-ai citat: atitudinea fata de recasatorire in Ortodoxie: unele Biserici Ortodoxe accepta divortul, dar nu recasatorirea, ci doar dau o binecuvantare noii relatii, dar alte Biserici Ortodoxe accepta pana la a treia casatorie - depinde din ce Biserica Ortodoxa faci parte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este extraordinar Maria draga,cum te contrazici!

Deci psihologul a aparut datorita protestantismului.Probabil ca odata cu aparitia protestantilor oamenii au avut probleme psihice?!

cu ce ma contrazic?!? oamenii au avut dintotdeauna probleme psihice...

am spus ca oamenii aveau nevoie de cineva caruia sa isi deschida sufletul - crestinii aveau preotii pentru asta

dar protestantii au "inventat" psihologul in acest scop, ca urmare a unei necesitati

 

 

Singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu este Isus Cristos!

Noi ca oameni putem mijloci la Tatal prin rugaciune insa tot prin Marele Preot Isus Cristos.Mijlocitor-instrument nu mai exista de cand a venit Isus Cristos.Noi avem intrare libera la Tatal prin Isus Cristos!

si Duhul Sfant?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu ce ma contrazic?!? oamenii au avut dintotdeauna probleme psihice...

am spus ca oamenii aveau nevoie de cineva caruia sa isi deschida sufletul - crestinii aveau preotii pentru asta

dar protestantii au "inventat" psihologul in acest scop, ca urmare a unei necesitati

si Duhul Sfant?!?

 

Protestantii nu au psihologi in fata carora sa-si deschida sufletul ci oameni duhovnicesti sau consilieri spirituali!

Psihologii in general trateaza anumite probleme in alt context decat cel crestin sau Biblic!

Duhul Sfant ne invata cum sa ne rugam si mijloceste impreuna cu noi cu suspine negraite. Totul insa, tot prin Isus Cristos! Isus Cristos este Marele Preot care mijloceste intre om si Dumnezeu! Nimeni nu poate intra in prezenta Tatalui ,in rugaciune, prin puterea lui sau prin neprihanirea lui,fiindca nici un om nu este vrednic! Noi toti suntem invredniciti si imputerniciti prin Isus Cristos ,prin Jertfa de la Golgota!

Deci pretentia unor preoti ca ar fi buricul pamantului si ca ei mijlocesc la Tatal si ca ei iarta pacate ,este apa de ploaie.

Noi crestinii avem pe Domnul si suntem ajutati de Duhul Sfant! Fiecare are intrare la Tatal prin Isus Cristos si prin Duhul Sfant ,asa ca nu avem nevoie de preoti speciali ca in Vechime!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Psihologii in general trateaza anumite probleme in alt context decat cel crestin sau Biblic!
asa am spus si eu

 

Deci pretentia unor preoti ca ar fi buricul pamantului si ca ei mijlocesc la Tatal si ca ei iarta pacate ,este apa de ploaie.
eu nu am intalnit preot cu astfel de pretentii

tu de unde stii ca ar avea preotii astfel de pretentii?

si daca unii preoti sunt astfel, nu generaliza la toti sau la preotie in general!

 

Noi crestinii avem pe Domnul si suntem ajutati de Duhul Sfant! Fiecare are intrare la Tatal prin Isus Cristos si prin Duhul Sfant ,asa ca nu avem nevoie de preoti speciali ca in Vechime!
despre ce "vechime" vorbesti?

preotii de dinainte de preotii crestini aduceau jertfe zeilor in temple, dar nu aveau nici o legatura cu credinciosii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi crestinii avem pe Domnul si suntem ajutati de Duhul Sfant! Fiecare are intrare la Tatal prin Isus Cristos si prin Duhul Sfant ,asa ca nu avem nevoie de preoti speciali ca in Vechime!
Ma refeream la Vechiul Testament!
iar eu ti-am raspuns ca preotii de dinainte de preotii crestini aduceau jertfe zeilor in temple, dar nu aveau nici o legatura cu credinciosii - intelegi ca este vorba de o cu totul alta preotie "in vechime"?!? (referirea pe care ai facut-o voiai sa iti sustinea ideea, dar nu a reusit)

 

 

Si uite ce spune si Noul Testament legat de preoti:

EVR 7:26 Si tocmai un astfel de Mare Preot ne trebuia: sfint, nevinovat, fara pata, despartit de pacatosi, si inaltat mai pe sus de ceruri,

EVR 7:27 care n'are nevoie, ca ceilalti mari preoti, sa aduca jertfe in fiecare zi, intii pentru pacatele sale, si apoi pentru pacatele norodului, caci lucrul acesta l-a facut odata pentru totdeauna, cind S'a adus jertfa pe Sine insus.

EVR 7:28 In adevar, Legea pune mari preoti pe niste oameni supusi slabiciunii; dar cuvintul juramintului, facut dupa ce a fost data Legea, pune pe Fiul, care este desavirsit pentru vecinicie.

adica...

 

eu nu sunt impotriva citatelor biblice, dar sa sustina o oarece parere personala, te rog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×